• Decyzja o zakresie stosow...
  29.04.2024

PP-B/406/288/05/JS

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 3 września 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1623 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy w związku ze sprzedażą samochodów osobowych (zwolnioną), spółka jest zobowiązana do dokonania jednorazowej korekty podatku naliczonego, uwzględnionego w rozliczeniu z tytułu podatku od towarów i usług?

Decyzja

Na podstawie:-art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) z rzędu uchylam postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto nr ZPA/443-42/BJA/05 z dnia 31 maja 2005r. dotyczące opodatkowania sprzedaży samochodów osobowych przez podmiot wykonujący działalność gospodarczą w zakresie leasingu i najmu i uznaję stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z pisma z dnia 22 kwietnia 2005r. wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu i leasingu samochodów osobowych. W związku z nabyciem samochodów podatnik obniża podatek należny o podatek naliczony w wysokości 50% podatku określonego w fakturach zakupu, na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o p.t.u. Pojazdy ujmowane są w ewidencji środków trwałych, a po okresie najmu sprzedawane. Spółka traktuje tę sprzedaż jako zwolnioną (por. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970).

Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto z pytaniem:

Czy w związku ze sprzedażą samochodów osobowych (zwolnioną), jest zobowiązana do dokonania jednorazowej korekty podatku naliczonego, uwzględnionego w rozliczeniu z tytułu podatku od towarów i usług?

Zdaniem podatnika nie ma obowiązku dokonania takiej korekty, ponieważ do miesiąca, w którym następuje sprzedaż samochodów, są wykonywane wyłącznie czynności opodatkowane.

Po zapoznaniu się ze sprawą stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. ustawy o p.t.u. w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (por. ust. 2 pkt 2 lit. a) ww. przepisu).

Przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy leasingu samochodów osobowych stanowi przedmiot działalności (por. ust. 4 ww. przepisu).

Wobec powyższego do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie leasingu samochodów osobowych nie stosuje się art. 86 ust. 3 cyt. ustawy o p.t.u. Podatnikowi, w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przysługuje zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, ujętą w fakturze zakupu. Natomiast przy sprzedaży tych samochodów (np. po okresie leasingu) podatnik nie ma prawa zastosować zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 cyt. ustawy o p.t.u. Zgodnie bowiem z tym przepisem zwalnia się dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W tym przypadku podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przy sprzedaży nie stosuje się również zwolnienia wynikającego z § 8 ust. 1 pkt 5) cyt. rozporządzenia, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. W stosunku do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie leasingu samochodów osobowych nie stosuje się bowiem art. 86 ust. 3 cyt. ustawy o p.t.u.

Wobec powyższego w związku z opodatkowaną sprzedażą samochodów osobowych podatnik nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej właściwy dla strony i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji (por. ar. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...