• Interpretacja indywidualn...
  03.05.2024

IPPP3/443-522/11-4/MPe

Interpretacja indywidualna
z dnia 29 czerwca 2011

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1494 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 31.03.2011 r. (data wpływu 04.04.2011 r.) uzupełnione w dniu 20.06.2011r, (data wpływu) na wezwanie z dnia 10.06.2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 04.04.2011 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 20.06.2011r, (data wpływu) na wezwanie z dnia 10.06.2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy i Miasta w zakresie obróbki mechanicznej wyrobów metalowych. Wnioskodawca postanowił rozszerzyć działalność o wykonanie i sprzedaż domków letniskowych. Konstrukcja (szkielet) domków jest wykonana ze stali kształtowej, natomiast ściany i dach z drewna oraz materiałów drewnopochodnych i izolacyjnych. Domki posiadają pełne wyposażenie we wszystkie instalacje niezbędne do czasowego lub całorocznego zamieszkania. Wykonywane są w całości w miejscu prowadzenia działalności i przetransportowane do miejsca wskazanego przez klienta, w dwóch lub trzech częściach. Specjalna konstrukcja pozwala na łatwy demontaż i ponowny montaż części składowych. Na miejscu będą montowane przez pracowników przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na trwałym fundamencie wykonanym przez klienta. W roku bieżącym Wnioskodawca pobrał zaliczkę na dostawę domku wypoczynkowego.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem działalności jest budowa domków letniskowych. Wnioskodawca nie dokonuje i nie zamierza w przyszłości dokonywać samej dostawy gotowych elementów domków letniskowych. Podatnik zawarł dotychczas jedną umowę o budowę domku letniskowego i wykonuje ją w oparciu o dostarczony przez klienta indywidualny projekt budowy.

Symbol Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) dla domku letniskowego będącego przedmiotem wniosku - PKOB 1110, nazwa grupowania: budynki mieszkalne jednorodzinne, klasa: samodzielne budynki takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytani:

Według jakiej stawki należy opodatkować budowę domków wypoczynkowych... (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku)

Czy należy je zaliczyć do obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zastosować obniżoną stawkę 8%...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

Klasa 1110 PKDB obejmuje:

samodzielne budynki takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli sprzedawane obiekty spełniają definicję budynku mieszkalnego zgodnie z PKOB, to znaczy zaliczają się do obiektów objętych klasą PKOB 1110, w szczególności zgodnie z ogólną definicją budynku są trwale związane z gruntem, należy zastosować preferencyjną stawkę 8% zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli wymienione obiekty nie będą trwale związane z gruntem, nie zostaną zaliczone do budynków mieszkalnych, w związku z tym zastosowanie znajdzie podstawowa stawka określona w art. 41 ust. 1 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżoną stawkę 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, to budowa domków letniskowych, które są budynkami mieszkalnymi, zaliczonymi do grupy PKOB 1110, opodatkowana jest stawką 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl obowiązującego od dnia 01.01.2011 r. art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Natomiast świadczenie usług, to w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Należy jednak wskazać, iż zgodnie z dodanym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 w okresie od 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1, wynosi 23%. Natomiast zgodnie z dodanym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 2 ustawy, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

Stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Na mocy art. 41 ust. 12a ustawy, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

W myśl art. 41 ust. 12b ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300m2;

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Natomiast, stosownie do art. 41 ust. 12c ustawy, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 12 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego – rozumie się przez to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiącego usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych zdefiniowano m.in. pojęcia takie jak:

obiekty budowlane – to konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych,

budynki – to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych w dziale 11 mieszczą się budynki mieszkalne z podziałem na grupy:

111 – budynki mieszkalne jednorodzinne,

112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

113 – budynki zbiorowego mieszkania.

Z powyższego wynika, że stawkę 8% stosuje się do:

obiektów budownictwa mieszkaniowego (budynki jednorodzinne do 300 m2, a lokale mieszkalne do 150 m2) lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych,

lokali mieszkalnych (do 150 m2) w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12,

obiektów sklasyfikowanych w PKOB w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Ponadto, stosownie do § 7 obowiązującego od 1 stycznia 2011r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 246, poz. 1649) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 8 % dla:

robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;

robót konserwacyjnych dotyczących:

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2.

Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 8% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca realizuje na podstawie umowy zawartej z klientem budowę domku letniskowego sklasyfikowanego do symbolu PKOB 1110. Konstrukcja (szkielet) domków jest wykonana ze stali kształtowej, natomiast ściany i dach z drewna oraz materiałów drewnopochodnych i izolacyjnych. Domki posiadają pełne wyposażenie we wszystkie instalacje niezbędne do czasowego lub całorocznego zamieszkania. Wykonywane są w całości w miejscu prowadzenia działalności i przetransportowane do miejsca wskazanego przez klienta, w dwóch lub trzech częściach. Specjalna konstrukcja pozwala na łatwy demontaż i ponowny montaż części składowych. Na miejscu będą montowane przez pracowników przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na trwałym fundamencie wykonanym przez klienta.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku oraz powyższe przepisy należy stwierdzić, że wybudowanie domku letniskowego o wskazanym przez Wnioskodawcę symbolu PKOB 1110 zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, które realizuje Wnioskodawca, będzie opodatkowana 8% stawką podatku od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż budowa domków letniskowych, które są budynkami mieszkalnymi, zaliczonymi do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym do grupy PKOB 1110, opodatkowana jest stawką 8% należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...