• Ustawa o wykonywaniu dzia...
  25.04.2024

Ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym

Stan prawny aktualny na dzień: 25.04.2024

Dz.U.2023.0.1743 t.j. - Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym

Obserwuj akt

Dział IV. System Rejestracji Broni

1.
W SRB przetwarza się dane o każdym egzemplarzu strzeleckiej broni palnej oraz o każdej istotnej części, które znajdują się w posiadaniu przedsiębiorców w związku z ich wytworzeniem albo nabyciem, przyjęciem do naprawy, remontu, przerobienia, oznakowania, pozbawienia cech użytkowych, zniszczenia, na przechowanie lub w komis oraz które znajdują się w posiadaniu osób lub podmiotów uprawnionych na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
2.
Przetwarzanie danych w SRB odbywa się z wykorzystaniem wprowadzonych lub wytworzonych w SRB danych, stanowiących elementy zdefiniowanych zbiorów danych:
1)
ewidencji strzeleckiej broni palnej i istotnych części;
2)
wykazu zaświadczeń uprawniających do nabycia strzeleckiej broni palnej;
3)
rejestru świadectw pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych;
4)
rejestru koncesji udzielonych w zakresie wytwarzania lub obrotu strzelecką bronią palną.
3.
SRB umożliwia wygenerowanie ewidencji przedsiębiorcy, o których mowa w art. 47 ewidencja wytworzonych materiałów wybuchowych, broni, amunicji i wyrobów ust. 1 i art. 59 ewidencja w obrocie materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią ust. 1.
4.
W SRB nie przetwarza się danych o strzeleckiej broni palnej i istotnych częściach, o których mowa w art. 47 ewidencja wytworzonych materiałów wybuchowych, broni, amunicji i wyrobów ust. 5 i art. 59 ewidencja w obrocie materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią ust. 5.
1.
SRB jest rejestrem centralnym, prowadzonym w systemie teleinformatycznym.
2.
Administratorem systemu jest minister właściwy do spraw wewnętrznych. Administrator danych udostępnia dane gromadzone lub wytworzone w SRB wyłącznie podmiotom uprawnionym, o których mowa w art. 121 podmioty uprawnione do dostępu do SRB, w zakresie wskazanym w tym przepisie.
3.
Administrator systemu może zlecić wykonywanie zadań podległej lub nadzorowanej jednostce organizacyjnej.
4.
Administrator systemu:
1)
odpowiada za funkcjonowanie, utrzymanie i rozwój SRB;
2)
zapewnia ochronę przed nieuprawnionym dostępem do SRB;
3)
zapewnia integralność danych zgromadzonych w SRB;
4)
zapewnia dostępność systemu teleinformatycznego, w którym jest prowadzony SRB, dla podmiotów przetwarzających dane;
5)
przeciwdziała uszkodzeniom systemu teleinformatycznego, w którym jest prowadzony SRB;
6)
określa zasady bezpieczeństwa przetwarzania danych, w tym danych osobowych;
7)
zapewnia rozliczalność działań dokonywanych w SRB.
5.
Za poprawność danych wprowadzonych do SRB odpowiadają podmioty wprowadzające dane.
1.
Przedsiębiorca, któremu została udzielona koncesja na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania lub obrotu strzelecką bronią palną lub istotnymi częściami, z wyłączeniem przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą ograniczoną do pośrednictwa, uzyskuje dostęp do SRB z dniem udzielenia koncesji lub z dniem wydania decyzji rozszerzającej zakres koncesji o wytwarzanie lub obrót strzelecką bronią palną lub istotnymi częściami.
2.
Dane niezbędne do uzyskania dostępu do SRB przekazuje przedsiębiorcy administrator systemu.
Przedsiębiorca, o którym mowa w art. 104 dostęp przedsiębiorcy do SRB, uzyskuje przez SRB dostęp do wykazu zaświadczeń uprawniających do nabycia strzeleckiej broni palnej wydanych na podstawie art. 12 decyzja w sprawie pozwolenia na broń, zaświadczenie uprawniające do nabycia broni ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, rejestru świadectw pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych oraz rejestru koncesji udzielonych na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania lub obrotu strzelecką bronią palną.
Przetwarzanie danych w ewidencji strzeleckiej broni palnej i istotnych części odbywa się z wykorzystaniem danych wprowadzonych lub wytworzonych w SRB, stanowiących elementy zbiorów danych identyfikujących egzemplarz strzeleckiej broni palnej lub istotną część, zwanych dalej „profilem broni”, oraz przypisanego do niego uporządkowanego chronologicznie zbioru danych dotyczących czynności dokonywanych z danym egzemplarzem strzeleckiej broni palnej lub istotną częścią, zwanego dalej „historią broni”.
1.
Profil broni zakłada:
1)
przedsiębiorca, który wytworzył strzelecką broń palną lub istotną część – w przypadku ich wytworzenia;
2)
przedsiębiorca, który przyjął do remontu, naprawy, przerobienia, oznakowania, pozbawienia cech użytkowych lub zniszczenia strzelecką broń palną lub odrębną istotną część, niezarejestrowane w SRB – w przypadku ich przyjęcia;
3)
przedsiębiorca, który nabył strzelecką broń palną lub odrębną istotną część, niezarejestrowane w SRB – w przypadku ich nabycia;
4)
organ właściwy do wydawania pozwoleń na broń oraz zaświadczeń uprawniających do nabycia broni – w przypadku zgłoszenia nabycia przez osobę uprawnioną na podstawie ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji strzeleckiej broni palnej lub odrębnej istotnej części, niezarejestrowanych w SRB;
5)
przedsiębiorca, który dokonał rozkompletowania lub odzysku strzeleckiej broni palnej – dla istotnej części wydzielonej w wyniku rozkompletowania lub odzysku.
2.
W profilu broni zamieszcza się:
1)
kategorię i podkategorię strzeleckiej broni palnej;
2)
rodzaj strzeleckiej broni palnej;
3)
typ strzeleckiej broni palnej;
4)
markę;
5)
oznakowanie, zawierające numer seryjny;
6)
kaliber;
7)
oznakowanie istotnych części, jeżeli jest inne od oznakowania na szkielecie, zamku lub komorze zamkowej broni;
8)
określenie rodzaju istotnej części – spośród wymienionych w art. 3 objaśnienie pojęć ustawowych ust. 1 pkt 4 – w profilu dotyczącym istotnej części.
3.
(uchylony)
Przedsiębiorca, o którym mowa w art. 104 dostęp przedsiębiorcy do SRB, organ właściwy do wydawania pozwoleń na broń oraz zaświadczeń uprawniających do nabycia broni oraz organ właściwy do wydawania świadectw pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych wprowadzają do SRB historię broni, w zakresie wskazanym w art. 109 zakres danych wprowadzanych do historii broni.
1.
Przedsiębiorca, który wytworzył strzelecką broń palną lub istotną część, wprowadza do historii broni:
1)
datę wytworzenia;
2)
datę i numer raportu produkcyjnego;
3)
adres miejsca wytworzenia;
4)
adresy miejsc i określone datami okresy magazynowania.
2.
Przedsiębiorca, który dokonał oznakowania, naprawy, remontu, przerobienia, pozbawienia cech użytkowych lub zniszczenia strzeleckiej broni palnej lub odrębnej istotnej części, wprowadza do historii broni odpowiednio:
1)
datę dokonania oznakowania, naprawy, remontu, przerobienia, pozbawienia cech użytkowych lub zniszczenia;
2)
opis czynności wykonanych w ramach naprawy, remontu lub przerobienia, jeżeli w ich wyniku doszło do zmiany kategorii, podkategorii lub kalibru broni albo jej odrębnych istotnych części, a także w przypadku wymiany lub wytworzenia istotnej części użytego następnie do remontu, naprawy lub przerobienia broni;
3)
informację o pozbawieniu broni cech użytkowych;
4)
opis czynności wykonanych w ramach zniszczenia;
5)
wykaz istotnych części użytych do naprawy, remontu lub przerobienia strzeleckiej broni palnej lub istotnej części;
6)
wykaz istotnych części wydzielonych ze zniszczonej broni w wyniku odzysku;
7)
datę rozkompletowania strzeleckiej broni palnej oraz wykaz istotnych części uzyskanych w wyniku rozkompletowania.
3.
Przedsiębiorca, który oznakował lub uzupełnił oznakowanie lub wymienił w broni oznakowane istotne części, wprowadza do historii broni dane, o których mowa w ust. 2, a ponadto zamieszcza nowe oznakowanie w profilu broni.
4.
Przedsiębiorca, który nabył strzelecką broń palną lub odrębną istotną część na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadza do historii broni:
1)
datę nabycia;
2)
dane zbywcy;
3)
adresy miejsc i określone datami okresy magazynowania.
5.
Przedsiębiorca, który nabył strzelecką broń palną lub odrębną istotną część poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadza do historii broni:
1)
dane wskazane w ust. 4;
2)
państwo lub miejsce nabycia, określone zgodnie z rozporządzeniem 1106/2012;
3)
datę poświadczenia i nazwę organu poświadczającego uprzednią zgodę przewozową;
4)
oznakowanie wymagające uzupełnienia – jeżeli dotyczy;
5)
informację o ograniczeniach w dalszej odsprzedaży.
6.
Organ właściwy do wydawania pozwoleń na broń oraz zaświadczeń uprawniających do nabycia broni w przypadku wpisu strzeleckiej broni palnej do legitymacji posiadacza broni albo świadectwa broni wprowadza do historii broni:
1)
datę rejestracji broni;
2)
dane nabywcy uprawnionego do nabycia broni;
3)
serię i numer legitymacji posiadacza broni albo świadectwa broni, albo serię i numer karty rejestracyjnej broni;
4)
adres miejsca przechowywania broni;
5)
informacje o poświadczonej uprzedniej zgodzie przewozowej lub zaświadczeniu właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku nabycia strzeleckiej broni palnej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
7.
Przedsiębiorca, który zbył strzelecką broń palną lub odrębną istotną część, wprowadza do historii broni:
1)
datę zbycia;
2)
dane nabywcy;
3)
dane z wykazu zaświadczeń uprawniających do nabycia broni, w tym informację o rodzaju wydanego pozwolenia na broń albo dane z innego dokumentu uprawniającego do nabycia broni;
4)
w przypadku zbycia broni poza granice Rzeczypospolitej Polskiej – datę wydania, numer i nazwę organu wydającego, z oznaczeniem państwa wydania zgodnie z rozporządzeniem 1106/2012, zezwolenia na wywóz strzeleckiej broni palnej lub istotnych części wydawanego zgodnie z art. 4 wyłączenie stosowania przepisów ustawy rozporządzenia 258/2012 albo datę poświadczenia i nazwę organu poświadczającego zgodę przewozową lub datę wydania decyzji zwalniającej z obowiązku każdorazowego poświadczania zgód przewozowych i datę poświadczenia przez przedsiębiorcę zgody przewozowej oraz datę wydania i organ poświadczający uprzednią zgodę przewozową nabywcy broni;
5)
informację o ograniczeniach w dalszej odsprzedaży.
8.
Przedsiębiorca, który utracił strzelecką broń palną w wyniku przestępstwa lub innego nieprzewidywalnego zdarzenia, wprowadza do historii broni datę utraty broni oraz datę zgłoszenia utraty broni we właściwej jednostce Policji, a w przypadku odzyskania broni datę odzyskania broni.
9.
Organ właściwy do wydawania pozwoleń na broń oraz zaświadczeń uprawniających do nabycia broni wprowadza do historii broni informację o:
1)
zgłoszonym zbyciu strzeleckiej broni palnej przez uprawnionego, dacie zbycia oraz imieniu i nazwisku albo nazwie lub firmie nabywcy;
2)
zgłoszonej utracie strzeleckiej broni palnej;
3)
dacie wydania i nazwie organu poświadczającego zgodę przewozową w przypadku zbycia do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz dacie wydania i nazwie organu poświadczającego uprzednią zgodę przewozową nabywcy broni;
4)
dacie wydania, numerze i nazwie organu wydającego zgodę na wywóz strzeleckiej broni palnej z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji;
5)
przyjęciu strzeleckiej broni palnej do depozytu na podstawie ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji oraz o miejscu składowania tej broni w depozycie, a także o zniszczeniu, sprzedaży, przekazaniu na rzecz Skarbu Państwa lub zwrocie broni z depozytu, w tym dacie ich dokonania;
6)
wydaniu karty rejestracyjnej broni pozbawionej cech użytkowych oraz jej posiadaczu:
a) dacie wydania,
b) serii i numerze,
c) organie wydającym kartę rejestracyjną broni,
d) imieniu i nazwisku, adresie miejsca stałego pobytu, numerze PESEL, a gdy nie został nadany – nazwie, serii, numerze i dacie wydania dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz organie, który wydał dokument;
7)
zgłoszonym użyczeniu strzeleckiej broni palnej innemu posiadaczowi równorzędnego pozwolenia na broń, adresie miejsca przechowywania tej broni oraz imieniu i nazwisku biorącego broń w użyczenie;
8)
zmianie adresu miejsca przechowywania broni.
10.
Przedsiębiorca, który oddał i odebrał, oraz przedsiębiorca, który przyjął i zwrócił strzelecką broń palną lub odrębną istotną część do oznakowania, naprawy, remontu, przerobienia, pozbawienia cech użytkowych, zniszczenia, na przechowanie lub w komis, wprowadzają do historii broni odpowiednio:
1)
datę oddania do oznakowania, naprawy, remontu, przerobienia, pozbawienia cech użytkowych, zniszczenia, na przechowanie lub w komis;
2)
dane przedsiębiorcy, który przyjął strzelecką broń palną lub odrębną istotną część do oznakowania, naprawy, remontu, przerobienia, pozbawienia cech użytkowych, zniszczenia, na przechowanie lub w komis;
3)
datę odbioru po oznakowaniu, naprawie, remoncie, przerobieniu, pozbawieniu cech użytkowych albo po ustaniu lub wygaśnięciu umowy przechowania lub komisu;
4)
datę odbioru istotnej części wydzielonej z broni w wyniku odzysku;
5)
datę przyjęcia do oznakowania, naprawy, remontu, przerobienia, pozbawienia cech użytkowych, zniszczenia, na przechowanie lub w komis;
6)
dane przedsiębiorcy albo osoby uprawnionej do posiadania broni na podstawie ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, który przekazał broń lub istotną część do oznakowania, naprawy, remontu, przerobienia, pozbawienia cech użytkowych, zniszczenia, na przechowanie lub w komis;
7)
adresy miejsc i określone datami okresy magazynowania strzeleckiej broni palnej lub istotnej części przyjętej do oznakowania, naprawy, remontu, przerobienia, pozbawienia cech użytkowych, zniszczenia, na przechowanie lub w komis;
8)
datę zwrotu broni lub istotnej części po oznakowaniu, naprawie, remoncie, przerobieniu, pozbawieniu cech użytkowych albo po ustaniu lub wygaśnięciu umowy przechowania lub komisu;
9)
datę zwrotu istotnej części wydzielonej z broni w wyniku odzysku;
10)
dane osoby upoważnionej do przekazania i odbioru strzeleckiej broni palnej i istotnej części przekazywanej do oznakowania, naprawy, remontu, przerobienia, pozbawienia cech użytkowych, zniszczenia, na przechowanie lub w komis.
11.
Podmiot uprawniony do weryfikacji i poświadczenia, że strzelecka broń palna została pozbawiona cech użytkowych, oraz oznakowania strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych wprowadza do historii broni:
1)
numer wydanego świadectwa pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych i dane zawarte w tym świadectwie;
2)
oznakowanie strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych i jej istotnych części;
3)
dane określone w ust. 2 i 9 – jeżeli dokonał pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych.
Dane zbywcy, nabywcy oraz osoby upoważnionej do przekazania, odbioru oraz przyjęcia strzeleckiej broni palnej albo istotnych części obejmują:
1)
imię i nazwisko osoby fizycznej lub przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną albo firmę lub nazwę przedsiębiorcy innego niż osoba fizyczna lub innego podmiotu uprawnionego do nabycia strzeleckiej broni palnej lub istotnych części;
2)
adres miejsca stałego pobytu osoby fizycznej lub przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną albo adres siedziby przedsiębiorcy innego niż osoba fizyczna lub innego podmiotu uprawnionego do nabycia strzeleckiej broni palnej lub istotnych części;
3)
numer PESEL, a w przypadku gdy nie został nadany – nazwę, serię i numer dokumentu tożsamości, a także organ wydający dokument tożsamości, albo numer identyfikacji podatkowej (NIP) – jeżeli posiada;
4)
numer i datę wydania koncesji – jeżeli dotyczy;
5)
numer w Krajowym Rejestrze Sądowym – jeżeli dotyczy.
1.
Do wykazu zaświadczeń uprawniających do nabycia strzeleckiej broni palnej organy właściwe do wydawania pozwoleń na broń oraz zaświadczeń uprawniających do nabycia broni wprowadzają:
1)
datę wydania zaświadczenia;
2)
dane uprawnionego do nabycia strzeleckiej broni palnej i osoby uprawnionej do jej odbioru: imię i nazwisko, adres miejsca stałego pobytu, numer PESEL, a jeśli nie został nadany – nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz oznaczenie organu, który wydał dokument, i datę wydania tego dokumentu albo nazwę i adres siedziby podmiotu niebędącego osobą fizyczną;
3)
datę wydania pozwolenia na broń;
4)
dane dotyczące liczby i rodzaju egzemplarzy broni, które podmiot uzyskujący pozwolenie na broń jest uprawniony nabyć.
2.
Organy, o których mowa w ust. 1, rejestrują w SRB decyzje o odmowie poświadczenia zgody przewozowej i uprzedniej zgody przewozowej.
Do rejestru świadectw pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych organ właściwy do wydawania świadectwa pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych wprowadza numer wydanego świadectwa pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych i dane zawarte w tym świadectwie oraz nowe oznakowanie strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych.
Do rejestru koncesji udzielonych w zakresie wytwarzania lub obrotu strzelecką bronią palną organ koncesyjny wprowadza dane, o których mowa w art. 21 treść koncesji ust. 1.
Dane, o których mowa w art 109–113, wprowadza się do SRB niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni następujących po dniu, w którym dokonano czynności podlegających wpisowi do SRB.
1.
Dane w SRB przechowuje się przez okres 30 lat od dnia zniszczenia strzeleckiej broni palnej lub istotnej części, których dotyczą. Po upływie tego okresu administrator systemu usuwa dane z SRB.
2.
Dane w rejestrze koncesji udzielonych w zakresie wytwarzania lub obrotu strzelecką bronią palną przechowuje się przez okres 30 lat od dnia wygaśnięcia lub cofnięcia koncesji, a dane w wykazie zaświadczeń uprawniających do nabycia strzeleckiej broni palnej – przez okres 30 lat od dnia wystawienia zaświadczenia. Po upływie tego okresu organ koncesyjny usuwa dane z SRB.
3.
Podmioty, o których mowa w art. 121 podmioty uprawnione do dostępu do SRB pkt 1–4 i 6, mają dostęp do danych w SRB przez okres 10 lat od dnia zniszczenia strzeleckiej broni palnej lub istotnych części strzeleckiej broni palnej, których dotyczą.
Dane zgromadzone w SRB mogą być przetwarzane do celów statystycznych, po pozbawieniu tych danych informacji identyfikujących podmioty i osoby, których dotyczą.
1.
Obowiązki przedsiębiorców określone w art 107–109 realizuje:
1)
osoba uprawniona do wykonywania lub kierowania działalnością gospodarczą określoną w koncesji;
2)
pracownik spełniający warunki określone w art. 28 wymogi wobec zatrudnionego przy wytwarzaniu materiałów wybuchowych, broni, amunicji, wyrobów i technologii ust. 1 lub art. 29 wymogi wobec zatrudnionego przy obrocie materiałami wybuchowymi, bronią amunicją, wyrobami i technologią ust. 1 oraz posiadający pisemne upoważnienie do wykonywania obowiązków, o których mowa w art 107–109.
2.
Przedsiębiorca prowadzi rejestr pracowników upoważnionych do wykonywania obowiązków, o których mowa w art 107–109, który zawiera imię i nazwisko pracownika, numer PESEL i okres ważności upoważnienia.
3.
Przedsiębiorca przesyła do organu koncesyjnego kopię rejestru, o którym mowa w ust. 2, wraz z informacją o podjęciu wykonywania działalności gospodarczej określonej w koncesji.
4.
Przedsiębiorca jest obowiązany informować administratora systemu o zmianach danych zawartych w rejestrze pracowników upoważnionych do prowadzenia ewidencji w SRB nie później niż w kolejnym dniu roboczym następującym po dniu, w którym upoważnienie zostało ustanowione, cofnięte, wygasło albo doszło do zmiany danych osobowych upoważnionego pracownika.

W przypadku stwierdzenia błędów w danych wprowadzonych do SRB, podmioty, o których mowa w art. 121 podmioty uprawnione do dostępu do SRB pkt 2–6, wzywają przedsiębiorcę albo podmiot, który wprowadził błędne dane, do ich korekty w terminie 3 dni roboczych. Podmioty, o których mowa w art. 121 podmioty uprawnione do dostępu do SRB pkt 2–5, wykonują ten obowiązek za pośrednictwem organu koncesyjnego.
1.
Przedsiębiorca, o którym mowa w art. 104 dostęp przedsiębiorcy do SRB, który z przyczyn od niego niezależnych nie może przejściowo prowadzić ewidencji w SRB, jest obowiązany poinformować o tym organ koncesyjny nie później niż w kolejnym dniu roboczym następującym po dniu, w którym wystąpiło zdarzenie uniemożliwiające prowadzenie ewidencji w SRB.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 przedsiębiorca tymczasowo ewidencjonuje strzelecką broń palną i odrębne istotne części bez użycia SRB, w sposób określony w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 47 ewidencja wytworzonych materiałów wybuchowych, broni, amunicji i wyrobów ust. 7 i art. 59 ewidencja w obrocie materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią ust. 7.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, przedsiębiorca przesyła informację o dokonanej sprzedaży strzeleckiej broni palnej oraz odrębnych istotnych części sporządzoną zgodnie ze wzorem określonym w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 64 rozporządzenie w sprawie wzorów informacji o sprzedaży materiałów wybuchowych i broni.
4.
Przedsiębiorca uzupełnia ewidencję w SRB niezwłocznie po ustąpieniu przyczyny uniemożliwiającej jej prowadzenie, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia ustąpienia przyczyny.
1.
Administrator systemu powiadamia z wyprzedzeniem o zaplanowanych przerwach w dostępie do SRB, a także o awariach SRB na swojej stronie internetowej, a w miarę możliwości także za pośrednictwem SRB lub za pomocą poczty elektronicznej.
2.
Podmiot wprowadzający dane do SRB uzupełnia dane podlegające wpisowi do SRB niezwłocznie po przywróceniu dostępu do SRB, a w przypadku gdy przerwa w dostępie wynosiła co najmniej jeden dzień roboczy, nie później niż w terminie 2 kolejnych dni roboczych następujących po dniu, w którym przywrócono dostęp do SRB.
Uprawnionymi do dostępu do SRB są:
1)
przedsiębiorca, któremu została udzielona koncesja w zakresie wytwarzania lub obrotu strzelecką bronią palną lub istotnymi częściami, w celu:
a) prowadzenia ewidencji w SRB,
b) odczytu i pobrania zaświadczeń z wykazu zaświadczeń uprawniających do nabycia broni,
c) odczytu informacji z rejestru koncesji udzielonych w zakresie wytwarzania i obrotu strzelecką bronią palną,
d) odczytu informacji z rejestru świadectw pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych;
2)
Komendant Główny Policji w celu przyjmowania zgłoszeń o transakcjach, o których mowa w art. 35 obowiązek zgłoszenia Policji transakcji dotyczącej wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, wyrobami i technologią. ust. 1;
3)
Komendant Główny Policji i komendanci wojewódzcy Policji w celu:
a) realizacji obowiązków określonych w art. 107 profil broni–109 i art. 111 zakres danych w wykazie zaświadczeń uprawniających do nabycia strzeleckiej broni palnej,
b) weryfikacji danych wpisanych przez przedsiębiorców do ewidencji strzeleckiej broni palnej i istotnych części,
c) prowadzenia działań kontrolnych w zakresie określonym w niniejszej ustawie i ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, w związku z posiadaniem broni palnej,
d) dostępu do danych zbiorczych i statystycznych;
4)
Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej i komendanci oddziałów Żandarmerii Wojskowej w celu:
a) realizacji obowiązków określonych w art. 107 profil broni–109 i art. 111 zakres danych w wykazie zaświadczeń uprawniających do nabycia strzeleckiej broni palnej,
b) weryfikacji danych wpisanych przez przedsiębiorców do ewidencji strzeleckiej broni palnej i istotnych części,
c) prowadzenia działań kontrolnych w zakresie określonym w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, w związku z posiadaniem broni palnej,
d) dostępu do danych zbiorczych i statystycznych;
5)
podmioty uprawnione do weryfikacji i poświadczenia, że strzelecka broń palna została pozbawiona cech użytkowych, oraz oznakowania strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych w celu:
a) prowadzenia ewidencji w SRB w zakresie pozbawiania strzeleckiej broni palnej cech użytkowych,
b) realizacji obowiązków określonych w art. 112 zakres danych w rejestrze świadectw pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych,
c) weryfikacji danych wpisanych przez przedsiębiorców do ewidencji strzeleckiej broni palnej i istotnych części w odniesieniu do pozbawienia broni cech użytkowych,
d) dostępu do danych zbiorczych i statystycznych;
6)
organ koncesyjny w celu:
a) realizacji obowiązków administratora systemu,
b) realizacji obowiązków określonych w art. 103 administrator SRB ust. 2, art. 104 dostęp przedsiębiorcy do SRB ust. 2, art. 113 zakres danych w rejestrze koncesji udzielonych w zakresie wytwarzania lub obrotu strzelecką bronią palną, art. 115 okres przechowywania danych w SRB, art. 116 przetwarzanie danych w SRB i art. 118 korekta błędnych danych w SRB,
c) prowadzenia działań kontrolnych w zakresie określonym w ustawie,
d) dostępu do danych zbiorczych i statystycznych;
7)
minister właściwy do spraw gospodarki w celu:
a) prowadzenia działań kontrolnych w zakresie określonym w ustawie,
b) dostępu do danych zbiorczych i statystycznych;
8)
Policja w celu realizacji zadań ustawowych Policji;
9)
Żandarmeria Wojskowa w celu realizacji zadań ustawowych Żandarmerii Wojskowej;
10)
Agencja Wywiadu w celu realizacji zadań ustawowych Agencji Wywiadu;
11)
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu realizacji zadań ustawowych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
12)
Służba Kontrwywiadu Wojskowego w celu realizacji zadań ustawowych Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
13)
Służba Wywiadu Wojskowego w celu realizacji zadań ustawowych Służby Wywiadu Wojskowego;
14)
Centralne Biuro Antykorupcyjne w celu realizacji zadań ustawowych Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
15)
Straż Graniczna w celu realizacji zadań ustawowych Straży Granicznej;
16)
Służba Celno-Skarbowa w celu realizacji zadań ustawowych Służby Celno-Skarbowej;
17)
Służba Ochrony Państwa w celu realizacji zadań ustawowych Służby Ochrony Państwa.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...