• Art. 239. - Przepisy dos...
  19.04.2024

Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe

Stan prawny aktualny na dzień: 19.04.2024

Dz.U.2017.0.60 - Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe

Obserwuj akt

Art. 239. wprow. Prawo oświat.


Przepisy dostosowujące i przejściowe

1.
Nauczyciele dotychczasowego gimnazjum, z dniem przekształcenia gimnazjum albo włączenia gimnazjum odpowiednio do trzyletniego lub czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego lub pięcioletniego technikum albo branżowej szkoły I stopnia, o którym mowa w art. 129 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 3, stają się odpowiednio nauczycielami trzyletniego lub czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego lub pięcioletniego technikum albo branżowej szkoły I stopnia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do pracowników niebędących nauczycielami, o których mowa w art. 7 zmiana ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej ustawy – Prawo oświatowe, oraz osób, o których mowa w art. 15 zatrudnienie w placówce publicznej osoby nie będącej nauczycielem ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe, zatrudnionych w dotychczasowym gimnazjum.
3.
Dyrektor dotychczasowego gimnazjum, w terminie do dnia 15 maja w roku, w którym nastąpi odpowiednio przekształcenie gimnazjum albo włączenie gimnazjum odpowiednio do trzyletniego lub czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego lub pięcioletniego technikum albo branżowej szkoły I stopnia, o którym mowa odpowiednio w art. 131 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 3, informuje na piśmie pracowników, o których mowa w ust. 1 i 2, o zmianie, o której mowa w ust. 1.
4.
Z nauczycielami dotychczasowego gimnazjum, o którym mowa w art. 139 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 1 i art. 142 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 1, którzy nie posiadają kwalifikacji, do zajmowania stanowiska nauczyciela w liceum ogólnokształcącym, technikum lub branżowej szkole I stopnia, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 9 wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli ust. 2 ustawy – Karta Nauczyciela, rozwiązuje się stosunek pracy.
5.
Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 4 następuje z końcem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym następuje przekształcenie albo włączenie gimnazjum odpowiednio do trzyletniego lub czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego lub pięcioletniego technikum albo branżowej szkoły I stopnia, o którym mowa w 139 ust. 1 i art. 142 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 1, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.
6.
Do pracowników niebędących nauczycielami, o których mowa w art. 7 status prawny pracowników niebędących nauczycielami ustawy – Prawo oświatowe, zatrudnionych w gimnazjach, stosuje się odpowiednio przepisy art. 22 przeniesienie do pracy w innej jednostce i art. 23 przeniesienie na inne stanowisko ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.
Art. 239. Przepisy dostosowujące i przejściowe - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...