• Ustawa o środkach ochrony...
  28.03.2024

Ustawa o środkach ochrony roślin

Stan prawny aktualny na dzień: 28.03.2024

Dz.U.2023.0.340 t.j. - Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin

Obserwuj akt

Rozdział 6. Integrowana produkcja roślin

1.
Podmiot prowadzący produkcję roślin, zwany dalej "producentem roślin", z zastosowaniem wymagań integrowanej produkcji roślin, może ubiegać się o poświadczenie jej stosowania przez podmiot prowadzący działalność w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin, zwany dalej "podmiotem certyfikującym".
2.
Zamiar stosowania integrowanej produkcji roślin zainteresowany producent roślin zgłasza corocznie podmiotowi certyfikującemu, nie później niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin, albo – w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku.
3.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
imię, nazwisko oraz adres i miejsce zamieszkania albo nazwę oraz adres i siedzibę producenta roślin;
2)
(uchylony)
3)
numer PESEL, o ile wnioskodawcy taki numer został nadany;
4)
datę i podpis wnioskodawcy.
4.
Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, dołącza się:
1)
informację o gatunkach i odmianach roślin, o których mowa w ust. 2, oraz o miejscu i powierzchni ich uprawy;
2)
kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin lub kopię zaświadczenia albo kopie innych dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań określonych w art. 64 szkolenia w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin ust. 4 lub 7.
5.
Jeżeli zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2, nie zawiera informacji, o których mowa w ust. 3 lub 4, podmiot certyfikujący wzywa producenta roślin do usunięcia braków w wyznaczonym terminie. W przypadku nieusunięcia braków w wyznaczonym terminie, podmiot certyfikujący informuje na piśmie producenta roślin o odmowie przyjęcia zgłoszenia.
6.
Podmiot certyfikujący prowadzi i aktualizuje rejestr producentów roślin, którzy zgłosili zamiar stosowania integrowanej produkcji roślin.
7.
Rejestr, o którym mowa w ust. 6, zawiera:
1)
imię, nazwisko oraz adres i miejsce zamieszkania albo nazwę oraz adres i siedzibę producenta roślin;
2)
(uchylony)
3)
numer PESEL wnioskodawcy, o ile wnioskodawcy taki numer został nadany;
4)
numer wpisu do rejestru;
5)
datę wpisu do rejestru.
8.
Rejestr, o którym mowa w ust. 6, jest prowadzony na potrzeby Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
9.
Podmiot certyfikujący wydaje producentowi roślin, który zgłosił zamiar stosowania integrowanej produkcji roślin, zaświadczenie o numerze wpisu do rejestru, o którym mowa w ust. 6, nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania tego zgłoszenia.
1.
Podmiot certyfikujący prowadzi kontrolę producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin.
2.
Czynności kontrolne obejmują w szczególności sprawdzenie spełnienia wymagań określonych w art. 57 certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin ust. 2 pkt 1-5 oraz pobieranie próbek roślin i produktów roślinnych do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin oraz poziomów azotanów, azotynów i metali ciężkich w celu sprawdzenia wymagań określonych w art. 57 certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin ust. 2 pkt 6.
3.
Badaniom, o których mowa w ust. 2, poddaje się rośliny lub produkty roślinne u nie mniej niż 20% producentów roślin wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6, przy czym w pierwszej kolejności badania przeprowadza się u producentów roślin, w przypadku których istnieje podejrzenie niestosowania wymagań integrowanej produkcji roślin.
4.
Badania, o których mowa w ust. 2, przeprowadza się w laboratoriach posiadających akredytację w odpowiednim zakresie udzieloną w trybie przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku lub przepisów rozporządzenia nr 765/2008.
5.
Czynności kontrolne prowadzą osoby upoważnione przez podmiot certyfikujący.
6.
Czynności kontrolne prowadzi się w obecności producenta roślin lub osoby przez niego upoważnionej, po okazaniu upoważnienia do prowadzenia tych czynności.
7.
Osoba prowadząca czynności kontrolne jest uprawniona do:
1)
żądania ustnych lub pisemnych wyjaśnień, okazania dokumentów lub innych nośników informacji oraz udostępnienia innych informacji mających związek z przedmiotem kontroli;
2)
dokonywania oględzin roślin, produktów roślinnych, materiału siewnego, środków ochrony roślin, sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin, obiektów, pomieszczeń, środków transportu oraz innych przedmiotów, w zakresie objętym kontrolą;
3)
pobierania próbek roślin i produktów roślinnych do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin oraz poziomów azotanów, azotynów i metali ciężkich.
8.
Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół, który zawiera:
1)
nazwę oraz adres i siedzibę podmiotu certyfikującego;
2)
imię i nazwisko osoby przeprowadzającej czynności kontrolne;
3)
imię, nazwisko oraz adres i miejsce zamieszkania albo nazwę oraz adres i siedzibę producenta roślin;
4)
numer producenta roślin w rejestrze, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6;
5)
czas trwania czynności kontrolnych;
6)
opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku przeprowadzonych czynności kontrolnych;
7)
opis ewentualnych nieprawidłowości stwierdzonych w toku przeprowadzonych czynności kontrolnych;
8)
informacje o próbkach pobranych do badań, określających:
a) liczbę próbek,
b) nazwę gatunkową i odmianę roślin, z których pobrano próbki,
c) wielkość partii, z której zostały pobrane próbki.
9.
Protokół z przeprowadzenia czynności kontrolnych podpisuje osoba przeprowadzająca te czynności oraz producent roślin lub osoba przez niego upoważniona. Odmowę podpisania protokołu z przeprowadzenia czynności kontrolnych odnotowuje się w protokole kontroli. Odmowa podpisania protokołu z przeprowadzenia czynności kontrolnych nie stanowi przeszkody do prowadzenia dalszego postępowania.
10.
Producent roślin lub osoba przez niego upoważniona może zgłosić podmiotowi certyfikującemu umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole z przeprowadzenia czynności kontrolnych w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu.
11.
W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 10, podmiot certyfikujący rozpatruje wniesione zastrzeżenia w terminie 7 dni od dnia ich wniesienia i, jeżeli to konieczne, zleca przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych.
12.
W przypadku nieuznania zastrzeżeń, o których mowa w ust. 10, w całości lub w części, podmiot certyfikujący przekazuje niezwłocznie swoje stanowisko na piśmie producentowi roślin.
13.
Za przeprowadzenie czynności kontrolnych, w tym pobranie próbek roślin i produktów roślinnych do badań, o których mowa w ust. 2, oraz za przeprowadzenie tych badań podmiot certyfikujący może pobrać wynagrodzenie.
14.
Podmiot certyfikujący zamieszcza na swojej stronie internetowej cennik opłat pobieranych za przeprowadzenie czynności kontrolnych, w tym za pobranie próbek roślin i produktów roślinnych do badań, o których mowa w ust. 2, oraz za przeprowadzenie tych badań.
1.
Poświadczeniem stosowania integrowanej produkcji roślin jest certyfikat wydawany na wniosek producenta roślin przez podmiot certyfikujący.
2.
Certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin wydaje się, jeżeli producent roślin spełnia następujące wymagania:
1)
ukończył szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin i posiada zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia, z zastrzeżeniem art. 64 szkolenia w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin ust. 4, 5, 7 i 8;
2)
prowadzi produkcję i ochronę roślin według szczegółowych metodyk zatwierdzonych przez Głównego Inspektora i udostępnionych na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa;
3)
stosuje nawożenie na podstawie faktycznego zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe, określone w szczególności na podstawie analiz gleby lub roślin;
4)
dokumentuje prawidłowo prowadzenie działań związanych z integrowaną produkcją roślin;
5)
przestrzega przy produkcji roślin zasad higieniczno-sanitarnych, w szczególności określonych w metodykach, o których mowa w pkt 2;
6)
w próbkach roślin i produktów roślinnych pobranych do badań, o których mowa w art. 56 kontrola producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin ust. 2, nie stwierdzono przekroczenia najwyższych dopuszczalnych pozostałości środków ochrony roślin oraz poziomów azotanów, azotynów i metali ciężkich;
7)
przestrzega przy produkcji roślin wymagań z zakresu ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, w szczególności określonych w metodykach, o których mowa w pkt 2.
3.
Przed wydaniem certyfikatu poświadczającego stosowanie integrowanej produkcji roślin, producent roślin przekazuje podmiotowi certyfikującemu:
1)
oświadczenie, że uprawa była prowadzona zgodnie z wymaganiami integrowanej produkcji roślin;
2)
informację o gatunkach i odmianach roślin uprawianych z zastosowaniem wymagań integrowanej produkcji roślin, powierzchni ich uprawy oraz wielkości plonu.
4.
Certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin wydaje się na okres niezbędny do zbycia roślin, nie dłużej jednak niż na okres 12 miesięcy.
5.
Certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin, wydawany producentowi roślin będącemu osobą fizyczną, zawiera następujące dane osobowe tego producenta: imię, nazwisko oraz adres i miejsce zamieszkania.
6.
Podmiot certyfikujący prowadzi rejestr wydanych certyfikatów poświadczających stosowanie integrowanej produkcji roślin zawierający:
1)
imię, nazwisko oraz adres i miejsce zamieszkania albo nazwę oraz adres i siedzibę producenta roślin;
2)
(uchylony)
3)
numer PESEL producenta roślin, o ile producentowi roślin taki numer został nadany;
4)
numer producenta roślin w rejestrze, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6;
5)
numer wydanego certyfikatu;
6)
wskazanie gatunków i odmian roślin uprawianych, z zastosowaniem wymagań integrowanej produkcji roślin, dla których został wydany certyfikat, oraz powierzchni ich uprawy i wielkości plonu.
6a.
Podmiot certyfikujący udostępnia na swojej stronie internetowej informację o wydanych certyfikatach poświadczających stosowanie integrowanej produkcji roślin przez okres trzech lat od daty wydania tych certyfikatów, obejmującą:
1)
imię, nazwisko oraz adres i miejsce zamieszkania albo nazwę oraz adres i siedzibę producenta roślin;
2)
numer producenta roślin w rejestrze, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6;
3)
numer wydanego certyfikatu;
4)
wskazanie gatunków i odmian roślin uprawianych, z zastosowaniem wymagań integrowanej produkcji roślin, dla których został wydany certyfikat, oraz wielkości plonu.
7.
Producent roślin, który otrzymał certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin, może używać znaku integrowanej produkcji roślin do oznaczania roślin, dla których został wydany ten certyfikat.
8.
Wzór znaku integrowanej produkcji roślin Główny Inspektor udostępnia na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
9.
Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, sposób dokumentowania przez producenta roślin działań związanych z integrowaną produkcją roślin oraz wzór tej dokumentacji, mając na względzie zapewnienie przejrzystości tych działań.
1.
Działalność w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin może być prowadzona przez podmiot upoważniony przez wojewódzkiego inspektora właściwego ze względu na siedzibę tego podmiotu albo miejsce prowadzenia działalności, jeżeli podmiot nie posiada siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin następuje, w drodze decyzji, na wniosek podmiotu ubiegającego się o udzielenie tego upoważnienia.
3.
Upoważniony do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin może być podmiot, który posiada akredytację w zakresie certyfikacji integrowanej produkcji roślin udzieloną w trybie przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku i zapewnia prowadzenie kontroli przestrzegania wymagań integrowanej produkcji roślin przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, w tym wykształcenie oraz doświadczenie w tym zakresie.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
nazwę oraz adres i siedzibę podmiotu ubiegającego się o udzielenie upoważnienia do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin;
2)
numer w Krajowym Rejestrze Sądowym wnioskodawcy, o ile wnioskodawca taki numer posiada;
3)
numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy;
4)
(uchylony)
5)
datę i podpis wnioskodawcy.
5.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się:
1)
kopię dokumentu potwierdzającego akredytację w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin udzieloną w trybie przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku;
2)
oświadczenie podmiotu ubiegającego się o udzielenie upoważnienia do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin, że osoby, które będą prowadziły kontrolę przestrzegania wymagań integrowanej produkcji roślin, posiadają odpowiednie kwalifikacje, w tym wykształcenie oraz doświadczenie w tym zakresie;
3)
przetłumaczony na język polski odpis z odpowiedniego rejestru albo ewidencji prowadzonych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo państwie, które zawarło z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi umowę regulującą swobodę świadczenia usług, w przypadku wnioskodawcy, który zamierza czasowo świadczyć usługę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
6.
Wojewódzki inspektor odmawia, w drodze decyzji, udzielenia upoważnienia do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin, jeżeli podmiot ubiegający się o udzielenie tego upoważnienia nie wykazał, że spełnia warunki określone w ust. 3.
7.
Główny Inspektor może upoważnić wojewódzkiego inspektora do wykonywania działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin.
8.
W przypadku wydania upoważnienia, o którym mowa w ust. 7:
1)
wojewódzki inspektor wykonuje uprawnienia i obowiązki podmiotu certyfikującego; przepisów ust. 1–6, art. 60 obowiązki podmiotu certyfikującego ust. 1 pkt 1–2, 3 i 4, art. 61 kontrola działalności podmiotów certyfikujących ust. 1–2a i 3a, art. 62 naruszenie prawa przez podmiot certyfikujący oraz przepisów wydanych na podstawie art. 63 rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób prowadzących czynności kontrolne w zakresie integrowanej produkcji roślin i wzoru certyfikatu pkt 1 nie stosuje się;
1a)
unieważnienie certyfikatu w przypadku, o którym mowa w art. 61 kontrola działalności podmiotów certyfikujących ust. 3, następuje w drodze decyzji;
2)
badania, o których mowa w art. 56 kontrola producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin ust. 2, są przeprowadzane w laboratoriach posiadających akredytację w odpowiednim zakresie, udzieloną w trybie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności lub przepisów rozporządzenia nr 765/2008 lub w laboratoriach Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na koszt producenta roślin;
3)
Główny Inspektor prowadzi i aktualizuje na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykaz upoważnionych wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa z podaniem ich nazwy, adresu i siedziby.
9.
Decyzja, o której mowa w ust. 8 pkt 1a, podlega natychmiastowemu wykonaniu.
1.
Główny Inspektor prowadzi i aktualizuje wykaz podmiotów certyfikujących.
2.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, zawiera informacje, o których mowa w art. 58 upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin ust. 4 pkt 1.
3.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, udostępnia się na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
1.
Podmiot certyfikujący jest obowiązany:
1)
udostępniać dokumenty dotyczące prowadzenia certyfikacji w integrowanej produkcji roślin na żądanie wojewódzkiego inspektora;
1a)
przekazywać wojewódzkiemu inspektorowi informacje o dokonaniu wpisu producenta roślin do rejestru, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6, w terminie 14 dni od dnia dokonania tego wpisu, zawierające informacje i dane, o których mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 4 pkt 1 oraz ust. 7 pkt 1 i 4;
1b)
przekazywać wojewódzkiemu inspektorowi informacje o naruszeniu przepisów ustawy stwierdzonym w trakcie kontroli producentów roślin wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6, w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia tego naruszenia;
2)
przekazywać wojewódzkiemu inspektorowi do dnia 31 stycznia każdego roku zestawienie wydanych w poprzednim roku kalendarzowym certyfikatów poświadczających stosowanie integrowanej produkcji roślin, zawierające informacje i dane określone w art. 57 certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin ust. 6;
2a)
przekazywać Prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, na formularzu udostępnionym przez tę Agencję wykaz producentów roślin będących producentami, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2022 r. poz. 2001 i 2727 oraz z 2023 r. poz. 412), którzy spełniają wymagania integrowanej produkcji roślin, do dnia 30 września każdego roku;
3)
zapewnić, że kontrole producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin są wykonywane przez osoby posiadające wymagane kwalifikacje, w tym wykształcenie oraz doświadczenie w tym zakresie;
4)
zgłaszać wojewódzkiemu inspektorowi zmianę danych, o których mowa w art. 58 upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin ust. 4 pkt 1, w terminie 14 dni od dnia zajścia zdarzenia, które spowodowało zmianę tych danych.
2.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a, zawiera:
1)
imię, nazwisko albo nazwę producenta roślin;
2)
numer PESEL producenta roślin, a jeżeli nie posiada numeru PESEL – numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, lub numer REGON producenta roślin, o ile producentowi roślin taki numer został nadany;
3)
numer działki ewidencyjnej, na której producent roślin prowadzi integrowaną produkcję roślin;
4)
inne informacje, niestanowiące danych osobowych, niezbędne do udzielenia producentom roślin, którzy spełniają wymagania integrowanej produkcji roślin, pomocy finansowej z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich lub z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji.
3.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a, do celów postępowania dowodowego w postępowaniu prowadzonym w sprawach związanych z udzielaniem producentom roślin, którzy spełniają wymagania integrowanej produkcji roślin, pomocy finansowej z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich lub z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji jest dokumentem urzędowym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
4.
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia podmiotom certyfikującym dostęp do administrowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa danych o producentach roślin, które są zgromadzone w prowadzonych przez tę Agencję ewidencjach, rejestrach oraz wykazach, w zakresie niezbędnym do przekazania wykazu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a.
5.
Podmiot certyfikujący ma dostęp do danych, o których mowa w ust. 4, tylko w odniesieniu do producentów roślin, którzy są objęci kontrolą przeprowadzaną przez ten podmiot, i wykorzystuje udostępnione dane do przekazania wykazu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a.
6.
Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe informacje, niestanowiące danych osobowych, zawarte w wykazie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a, mając na względzie uzyskanie informacji niezbędnych do przyznania pomocy finansowej z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich lub z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji producentom roślin, którzy spełniają wymagania integrowanej produkcji roślin.
7.
Wydając rozporządzenie, o którym mowa w ust. 6, minister właściwy do spraw rolnictwa może określić szczegółową formę, w jakiej jest sporządzany wykaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a, mając na względzie zapewnienie jednolitego sposobu przekazywania informacji i danych zawartych w tym wykazie.
1.
Wojewódzki inspektor prowadzi kontrolę zgodności działalności podmiotów certyfikujących z przepisami dotyczącymi integrowanej produkcji roślin.
2.
W ramach kontroli, o której mowa w ust. 1, wojewódzki inspektor:
1)
sprawdza stosowanie przez podmioty certyfikujące procedur kontrolnych i kwalifikacje posiadane przez osoby prowadzące czynności kontrolne oraz dokonuje sprawdzenia dokumentów dotyczących tych czynności;
2)
przekazuje podmiotom certyfikującym wnioski pokontrolne oraz nakazuje usunięcie w wyznaczonym terminie uchybień związanych z funkcjonowaniem podmiotu certyfikującego;
3)
może żądać od podmiotów certyfikujących wszelkich dodatkowych danych i informacji związanych ze sprawowaną kontrolą;
4)
może sprawdzić u producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin prawidłowość przeprowadzania kontroli przestrzegania wymagań integrowanej produkcji roślin, prowadzonej przez podmioty certyfikujące.
2a.
Wojewódzki inspektor przekazuje podmiotowi certyfikującemu informacje o naruszeniu przepisów ustawy stwierdzonym w trakcie kontroli producentów roślin wpisanych przez ten podmiot certyfikujący do rejestru, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6, w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia tego naruszenia.
3.
Podmiot certyfikujący, w przypadku stwierdzenia, w tym na podstawie informacji, o których mowa w ust. 2a, że rośliny, dla których zostały wydane certyfikaty poświadczające stosowanie integrowanej produkcji roślin, zawierają przekroczenia najwyższych dopuszczalnych pozostałości środków ochrony roślin lub poziomów azotanów, azotynów lub metali ciężkich lub że rośliny te zostały wyprodukowane z rażącym naruszeniem przepisów ustawy, unieważnia certyfikaty wydane dla tych roślin.
3a.
Podmiot certyfikujący przekazuje wojewódzkiemu inspektorowi oraz Prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informację o unieważnieniu certyfikatu poświadczającego stosowanie integrowanej produkcji roślin w terminie 14 dni od dnia unieważnienia tego certyfikatu.
4.
(uchylony)
1.
Wojewódzki inspektor, w przypadku stwierdzenia, że podmiot certyfikujący:
1)
prowadzi kontrole producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin niezgodnie z art. 56 kontrola producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin, lub
2)
wydaje certyfikaty poświadczające stosowanie integrowanej produkcji roślin niezgodnie z art. 57 certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin ust. 1-5, lub
3)
nie prowadzi rejestru wydanych certyfikatów poświadczających stosowanie integrowanej produkcji roślin w sposób określony w art. 57 certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin ust. 6, lub
4)
nie spełnia obowiązków określonych w art. 60 obowiązki podmiotu certyfikującego ust. 1
- nakazuje, w drodze zaleceń pokontrolnych, usunięcie uchybień w wyznaczonym terminie.
2.
W przypadku:
1)
rażącego naruszenia przez podmiot certyfikujący wymagań określonych w ustawie lub
2)
nieusunięcia w wyznaczonym terminie uchybień, o których mowa w ust. 1, lub
3)
złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 58 upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin ust. 5 pkt 2, niezgodnego ze stanem faktycznym, lub
4)
uniemożliwiania lub utrudniania przeprowadzenia kontroli, o której mowa w art. 61 kontrola działalności podmiotów certyfikujących, lub
5)
złożenia przez podmiot certyfikujący wniosku o cofnięcie upoważnienia do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin
- wojewódzki inspektor cofa, w drodze decyzji, upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin.
3.
Decyzja, o której mowa w ust. 2, podlega natychmiastowemu wykonaniu.
3a.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 5, decyzja jest ostateczna.
4.
Podmiot, któremu cofnięto upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin, na podstawie ust. 2 pkt 1-4, może uzyskać ponowne upoważnienie do prowadzenia takiej działalności, nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji cofającej to upoważnienie.
5.
Obowiązki podmiotu certyfikującego wobec producentów roślin, wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6, przez podmiot certyfikujący, któremu zostało cofnięte upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin, sprawuje wojewódzki inspektor właściwy ze względu na miejsce prowadzenia produkcji roślin z zastosowaniem integrowanej produkcji roślin, chyba że obowiązki te sprawuje inny podmiot certyfikujący.
6.
W przypadku sprawowania przez wojewódzkiego inspektora obowiązków podmiotu certyfikującego wobec producentów roślin, o których mowa w ust. 5:
1)
przepisów ust. 1–4, art. 58 upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin ust. 1–6, art. 60 obowiązki podmiotu certyfikującego ust. 1 pkt 1–2, 3 i 4, art. 61 kontrola działalności podmiotów certyfikujących ust. 1–2a i 3a oraz przepisów wydanych na podstawie art. 63 rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób prowadzących czynności kontrolne w zakresie integrowanej produkcji roślin i wzoru certyfikatu pkt 1 nie stosuje się;
2)
badania, o których mowa w art. 56 kontrola producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin ust. 2, są przeprowadzane w laboratoriach posiadających akredytację w odpowiednim zakresie, udzieloną w trybie przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku lub przepisów rozporządzenia nr 765/2008 lub w laboratoriach Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na koszt producenta roślin;
3)
unieważnienie certyfikatu w przypadku, o którym mowa w art. 61 kontrola działalności podmiotów certyfikujących ust. 3, następuje w drodze decyzji.
6a.
Decyzja, o której mowa w ust. 6 pkt 3, podlega natychmiastowemu wykonaniu.
7.
Producent roślin wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6, przez podmiot certyfikujący, któremu zostało cofnięte upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin, może ubiegać się o poświadczenie stosowania integrowanej produkcji roślin przez inny podmiot certyfikujący; do zgłoszenia, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 2, złożonego do takiego podmiotu certyfikującego nie ma zastosowania termin określony w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 2.
8.
Wojewódzki inspektor, w przypadku stwierdzenia prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin przez podmiot, który nie posiada wymaganego upoważnienia, zakazuje, w drodze decyzji, prowadzenia tej działalności. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.
9.
Podmiot, który prowadzi działalność w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin bez wymaganego upoważnienia do prowadzenia tej działalności, może uzyskać upoważnienie do prowadzenia tej działalności, nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym decyzja, o której mowa w ust. 8, stała się ostateczna.
Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia:
1)
kwalifikacje, w tym wykształcenie oraz doświadczenie, o których mowa w art. 58 upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin ust. 3, wymagane od osób prowadzących czynności kontrolne przestrzegania wymagań integrowanej produkcji roślin,
2)
wzór certyfikatu poświadczającego stosowanie integrowanej produkcji roślin
- mając na względzie zapewnienie prawidłowego przebiegu certyfikacji w integrowanej produkcji roślin oraz ujednolicenie wydawanych certyfikatów.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...