• Art. 56. - Kontrola prod...
  29.03.2024

Ustawa o środkach ochrony roślin

Stan prawny aktualny na dzień: 29.03.2024

Dz.U.2023.0.340 t.j. - Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin

Obserwuj akt

Art. 56. śr.ochr.roślin


Kontrola producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin

1.
Podmiot certyfikujący prowadzi kontrolę producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin.
2.
Czynności kontrolne obejmują w szczególności sprawdzenie spełnienia wymagań określonych w art. 57 certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin ust. 2 pkt 1-5 oraz pobieranie próbek roślin i produktów roślinnych do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin oraz poziomów azotanów, azotynów i metali ciężkich w celu sprawdzenia wymagań określonych w art. 57 certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji roślin ust. 2 pkt 6.
3.
Badaniom, o których mowa w ust. 2, poddaje się rośliny lub produkty roślinne u nie mniej niż 20% producentów roślin wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6, przy czym w pierwszej kolejności badania przeprowadza się u producentów roślin, w przypadku których istnieje podejrzenie niestosowania wymagań integrowanej produkcji roślin.
4.
Badania, o których mowa w ust. 2, przeprowadza się w laboratoriach posiadających akredytację w odpowiednim zakresie udzieloną w trybie przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku lub przepisów rozporządzenia nr 765/2008.
5.
Czynności kontrolne prowadzą osoby upoważnione przez podmiot certyfikujący.
6.
Czynności kontrolne prowadzi się w obecności producenta roślin lub osoby przez niego upoważnionej, po okazaniu upoważnienia do prowadzenia tych czynności.
7.
Osoba prowadząca czynności kontrolne jest uprawniona do:
1)
żądania ustnych lub pisemnych wyjaśnień, okazania dokumentów lub innych nośników informacji oraz udostępnienia innych informacji mających związek z przedmiotem kontroli;
2)
dokonywania oględzin roślin, produktów roślinnych, materiału siewnego, środków ochrony roślin, sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin, obiektów, pomieszczeń, środków transportu oraz innych przedmiotów, w zakresie objętym kontrolą;
3)
pobierania próbek roślin i produktów roślinnych do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin oraz poziomów azotanów, azotynów i metali ciężkich.
8.
Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół, który zawiera:
1)
nazwę oraz adres i siedzibę podmiotu certyfikującego;
2)
imię i nazwisko osoby przeprowadzającej czynności kontrolne;
3)
imię, nazwisko oraz adres i miejsce zamieszkania albo nazwę oraz adres i siedzibę producenta roślin;
4)
numer producenta roślin w rejestrze, o którym mowa w art. 55 zgłoszenie zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin ust. 6;
5)
czas trwania czynności kontrolnych;
6)
opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku przeprowadzonych czynności kontrolnych;
7)
opis ewentualnych nieprawidłowości stwierdzonych w toku przeprowadzonych czynności kontrolnych;
8)
informacje o próbkach pobranych do badań, określających:
a) liczbę próbek,
b) nazwę gatunkową i odmianę roślin, z których pobrano próbki,
c) wielkość partii, z której zostały pobrane próbki.
9.
Protokół z przeprowadzenia czynności kontrolnych podpisuje osoba przeprowadzająca te czynności oraz producent roślin lub osoba przez niego upoważniona. Odmowę podpisania protokołu z przeprowadzenia czynności kontrolnych odnotowuje się w protokole kontroli. Odmowa podpisania protokołu z przeprowadzenia czynności kontrolnych nie stanowi przeszkody do prowadzenia dalszego postępowania.
10.
Producent roślin lub osoba przez niego upoważniona może zgłosić podmiotowi certyfikującemu umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole z przeprowadzenia czynności kontrolnych w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu.
11.
W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 10, podmiot certyfikujący rozpatruje wniesione zastrzeżenia w terminie 7 dni od dnia ich wniesienia i, jeżeli to konieczne, zleca przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych.
12.
W przypadku nieuznania zastrzeżeń, o których mowa w ust. 10, w całości lub w części, podmiot certyfikujący przekazuje niezwłocznie swoje stanowisko na piśmie producentowi roślin.
13.
Za przeprowadzenie czynności kontrolnych, w tym pobranie próbek roślin i produktów roślinnych do badań, o których mowa w ust. 2, oraz za przeprowadzenie tych badań podmiot certyfikujący może pobrać wynagrodzenie.
14.
Podmiot certyfikujący zamieszcza na swojej stronie internetowej cennik opłat pobieranych za przeprowadzenie czynności kontrolnych, w tym za pobranie próbek roślin i produktów roślinnych do badań, o których mowa w ust. 2, oraz za przeprowadzenie tych badań.
Art. 56. Kontrola producentów roślin stosujących integrow... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...