• Art. 108. UOiK - Przesłan...
  19.04.2024

Art. 108. UOiK


Przesłanki nałożenia kary pieniężnej na osoby pełniące funkcje kierownicze

1.
Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć na osobę pełniącą funkcję kierowniczą lub wchodzącą w skład organu zarządzającego przedsiębiorcy karę pieniężną w wysokości do pięćdziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli osoba ta umyślnie albo nieumyślnie:
1)
nie wykonała decyzji, postanowień lub wyroków, o których mowa w art. 107 kara pieniężna za zwłokę w wykonaniu przez przedsiębiorcę nałożonych na niego obowiązków;
2)
nie zgłosiła zamiaru koncentracji, o którym mowa w art. 13 obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji.
2.
Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć na osobę pełniącą funkcję kierowniczą lub wchodzącą w skład organu zarządzającego przedsiębiorcy karę pieniężną w wysokości, o której mowa w ust. 1, jeżeli osoba ta:
1)
uniemożliwia lub utrudnia rozpoczęcie lub przeprowadzenie kontroli na podstawie art. 105a kontrola w toku postępowania przed Prezesem Urzędu lub art. 105i kontrola bez wszczynania odrębnego postępowania;
2)
uniemożliwia lub utrudnia rozpoczęcie lub przeprowadzenie przeszukania na podstawie art. 91 tryb i zasady prowadzenia przeszukania lub art. 105n przeszukanie pomieszczeń i rzeczy u przedsiębiorcy.
3.
Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć karę pieniężną w wysokości, o której mowa w ust. 1, na:
1)
osobę upoważnioną przez kontrolowanego lub przeszukiwanego, o której mowa w art. 105a kontrola w toku postępowania przed Prezesem Urzędu ust. 6, posiadacza lokalu mieszkalnego, pomieszczenia, nieruchomości lub środka transportu, o których mowa w art. 91 tryb i zasady prowadzenia przeszukania ust. 1, za:
a) udzielenie w toku kontroli lub przeszukania nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji żądanych
przez Prezesa Urzędu,
b) uniemożliwianie lub utrudnianie rozpoczęcia lub przeprowadzenia kontroli na podstawie art. 105a kontrola w toku postępowania przed Prezesem Urzędu lub art. 105i kontrola bez wszczynania odrębnego postępowania, w tym niewykonywanie obowiązków, o których mowa w art. 105d obowiązki kontrolowanego ust. 1 lub w art. 105e obowiązek zapewnienia warunków do przeprowadzenia kontroli ust. 1,
c) uniemożliwianie lub utrudnianie rozpoczęcia lub przeprowadzenia przeszukania na podstawie art. 91 tryb i zasady prowadzenia przeszukania lub art. 105n przeszukanie pomieszczeń i rzeczy u przedsiębiorcy, w tym niewykonywanie obowiązków, o których mowa w art. 105d obowiązki kontrolowanego ust. 1 lub w art. 105e obowiązek zapewnienia warunków do przeprowadzenia kontroli ust. 1;
2)
osobę, o której mowa w art. 105a kontrola w toku postępowania przed Prezesem Urzędu ust. 7, będącą pracownikiem kontrolowanego, za uniemożliwianie lub utrudnianie okazania dokumentów wymienionych w tym przepisie;
3)
osobę upoważnioną do stawienia się i udzielenia wyjaśnień w imieniu przedsiębiorcy na rozprawie, o której mowa w art. 60 prowadzenie rozprawy przez Prezesa Urzędu, lub przesłuchaniu, o którym mowa w art. 52 dowód z zeznań świadków lub art. 53a odebranie zeznań od świadka przez Prezesa Urzędu na wniosek organu ochrony konkurencji innego państwa UE, za niestawiennictwo bez usprawiedliwionej przyczyny na przesłuchaniu, o którym mowa w art. 52 dowód z zeznań świadków lub art. 53a odebranie zeznań od świadka przez Prezesa Urzędu na wniosek organu ochrony konkurencji innego państwa UE, lub na przesłuchaniu na rozprawie, o której mowa w art. 60 prowadzenie rozprawy przez Prezesa Urzędu, albo za nieuzasadnioną odmowę udzielenia wyjaśnień w toku przesłuchania lub przesłuchania na rozprawie, o której mowa w art. 60 prowadzenie rozprawy przez Prezesa Urzędu.
3a.
Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć karę pieniężną w wysokości, o której mowa w ust. 1, na niebędącą przedsiębiorcą osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której przepisy odrębne przyznają zdolność prawną, która nie udzieliła informacji żądanych przez Prezesa Urzędu na podstawie art. 50 obowiązek przekazywania informacji na żądanie Prezesa Urzędu albo udzieliła nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji.
4.
W przypadku gdy osoba upoważniona przez kontrolowanego lub przeszukiwanego, o której mowa w art. 105a kontrola w toku postępowania przed Prezesem Urzędu ust. 6, lub osoba, o której mowa w art. 105a kontrola w toku postępowania przed Prezesem Urzędu ust. 7, będąca pracownikiem kontrolowanego, pełnią funkcję kierowniczą lub wchodzą w skład organu zarządzającego przedsiębiorcy, podstawę nałożenia kary pieniężnej przez Prezesa Urzędu stanowi ust. 3.
5.
Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć karę pieniężną w wysokości, o której mowa w ust. 1, na każdego, kto wykorzystał informacje z oświadczenia w ramach programu łagodzenia kar, oświadczenia w ramach wniosku o odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej lub wniosku o jej obniżenie, propozycji ugodowej lub oświadczenia strony, o którym mowa w art. 89a procedura dobrowolnego poddania się karze pieniężnej ust. 8, w innym celu niż określony w art. 70 udostępnianie stronie złożonych w postępowaniu oświadczeń i ich wykorzystywanie przed sądami ust. 2.
6.
Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć karę pieniężną w wysokości do 5000 zł na:
1)
świadka za nieuzasadnioną odmowę zeznań lub nieusprawiedliwione niestawiennictwo na wezwanie Prezesa Urzędu;
2)
biegłego za nieuzasadnioną odmowę złożenia opinii, nieusprawiedliwione opóźnienie złożenia opinii lub za nieusprawiedliwione niestawiennictwo na wezwanie Prezesa Urzędu.
Art. 108. Przesłanki nałożenia kary pieniężnej na osoby p... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Porównania: 1 Przypisy: 1
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...