• Art. 9. - Statut spółki,...
  24.04.2024

Ustawa o giełdach towarowych

Stan prawny aktualny na dzień: 24.04.2024

Dz.U.2023.0.380 t.j. - Ustawa z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych

Art. 9. gieł. towar.


Statut spółki, strony transakcji giełdowych, nieważność transakcji giełdowej

1.
Statut spółki, poza danymi, o których mowa w art. 304 elementy statutu spółki akcyjnej Kodeksu spółek handlowych, określa:
1)
podmioty mogące być akcjonariuszami spółki;
2)
rodzaje towarów giełdowych, które mogą być dopuszczone do obrotu na danej giełdzie.
2.
Z zastrzeżeniem art. 5 zastrzeżenie prowadzenia giełdy dla spółki akcyjnej, uprawnienia spółki ust. 3a, stronami transakcji giełdowych mogą być wyłącznie podmioty, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć ustawowych pkt 3, oraz giełdowa izba rozrachunkowa, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A., zwany dalej "Krajowym Depozytem", i spółka której Krajowy Depozyt przekazał wykonywanie czynności z zakresu zadań, o których mowa w art. 48 zadania Krajowego Depozytu ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, a także spółki prowadzące giełdy towarowe lub giełdowe izby rozrachunkowe poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Członkami giełdy mogą być wyłącznie:
1)
towarowe domy maklerskie;
2)
domy maklerskie;
3)
(uchylony)
4)
przedsiębiorstwa energetyczne oraz będący osobami prawnymi odbiorcy uprawnieni do zmiany sprzedawcy w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne;
5)
grupy producentów rolnych, o których mowa w ustawie z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 395);
6)
(uchylony)
7)
zagraniczne osoby prawne, o których mowa w art. 50 forma prowadzenia przez zagraniczną osobę prawną w RP działalności maklerskiej i doradztwa w zakresie obrotu towarami giełdowymi ust. 1;
8)
niebędące towarowymi domami maklerskimi spółki handlowe, prowadzące działalność, o której mowa w art. 38 działalność maklerska ust. 2 pkt 2 i 4 w zakresie obrotu towarami giełdowymi, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć ustawowych pkt 2 lit. a.
4.
(uchylony)
5.
(uchylony)
6.
Podmioty, o których mowa w ust. 3 pkt 4, mogą być wyłącznie stronami zawieranych na własny rachunek transakcji giełdowych, których przedmiotem są towary giełdowe będące określonymi rodzajami energii, paliwami gazowymi lub prawami majątkowymi, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć ustawowych pkt 2 lit. d i f, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 50b transakcje zawierane przez towarowe domy maklerskie na giełdzie we własnym imieniu ust. 1.
6a.
Przepisów ust. 6 oraz rozdziału 7 nie stosuje się do czynności z zakresu działalności maklerskiej wykonywanych wyłącznie na rzecz podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 3 objaśnienie pojęć ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217, 2105 i 2106 oraz z 2022 r. poz. 1488), do której należy podmiot wykonujący te czynności.
7.
Podmioty, o których mowa w ust. 3 pkt 5, mogą być wyłącznie stronami transakcji giełdowych zawieranych na rachunek własny, których przedmiotem są towary giełdowe, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć ustawowych pkt 2 lit. a.
8.
Podmioty, o których mowa w ust. 3 pkt 8, mogą być wyłącznie stronami transakcji giełdowych, których przedmiotem są towary giełdowe, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć ustawowych pkt 2 lit. a.
9.
Towarowy dom maklerski, dom maklerski, a także podmioty, które spełniają warunek, o którym mowa w art. 50b transakcje zawierane przez towarowe domy maklerskie na giełdzie we własnym imieniu ust. 1 pkt 2, w transakcjach giełdowych są reprezentowane przez osoby, które spełniają wymagania określone w art. 41a wymogi wobec maklerów towarowych domów maklerskich ust. 1.
10.
Transakcja giełdowa dokonana przez podmioty inne niż określone w ust. 3 lub z naruszeniem ust. 6-9 jest nieważna.
11.
Podmioty, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2, mogą być uczestnikami rynku, o którym mowa w art. 5 zastrzeżenie prowadzenia giełdy dla spółki akcyjnej, uprawnienia spółki ust. 2k, w zakresie prowadzenia działalności brokerskiej polegającej na zawieraniu transakcji, o których mowa w art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy, w imieniu własnym na rachunek dającego zlecenie.
Art. 9. Statut spółki, strony transakcji giełdowych, niew... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Porównania: 1
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...