• § 73. - Zabezpieczenie ...
  28.03.2024

§ 73 reg. KDPW


Zabezpieczenie umowy pożyczki papierów wartościowych

1.
Zapis papierów wartościowych na koncie ewidencyjnym prowadzonym dla pożyczkobiorcy i zarejestrowanie zabezpieczenia na odpowiednim koncie ewidencyjnym lub rachunku pieniężnym dokonywane są według zasady określonej w § 52 ust. 1, którą stosuje się odpowiednio.
2.
Zabezpieczenie w formie pieniężnej składane jest na rachunku bankowym Krajowego Depozytu. Papiery wartościowe będące przedmiotem zabezpieczenia są blokowane na koncie depozytowym, rachunku zbiorczym lub rachunku papierów wartościowych prowadzonym w Krajowym Depozycie dla pożyczkobiorcy.
3.
W razie niedokonania przez pożyczkobiorcę zwrotu pożyczonych papierów wartościowych we właściwym terminie Krajowy Depozyt przekazuje pożyczkodawcy środki stanowiące przedmiot zabezpieczenia, a pożyczkodawca staje się uprawniony do jego przejęcia w celu zaspokojenia z niego wierzytelności o zwrot tych papierów wartościowych, a także niezbędnych, poniesionych przez pożyczkodawcę lub ustalonych na podstawie przeciętnych cen, kosztów zbycia papierów wartościowych wchodzących w skład tego zabezpieczenia oraz kosztów nabycia niezwróconych pożyczkodawcy papierów wartościowych. Jeżeli wartość przekazanych pożyczkodawcy środków stanowiących przedmiot zabezpieczenia przewyższa wartość wierzytelności podlegających zaspokojeniu z niego, pożyczkodawca jest zobowiązany do rozliczenia tej nadwyżki z pożyczkobiorcą w terminie 5 dni od dnia otrzymania tych środków, przy czym rozliczenie to jest dokonywane według wartości rynkowej papierów wartościowych będących przedmiotem tej wierzytelności lub przedmiotem zabezpieczenia.
4.
W razie nieuzupełnienia przez pożyczkobiorcę zabezpieczenia do wartości wymaganej lub niewniesienia przez niego zabezpieczenia w należytej formie Krajowy Depozyt dokonuje rozrachunku związanego ze zwrotem pożyczonych papierów wartościowych w takim zakresie, w jakim jest on możliwy do przeprowadzenia. W takim przypadku, w części odpowiadającej dokonanemu rozrachunkowi, umowa pożyczki ulega rozwiązaniu, zaś w odniesieniu do pozostałej jej części:
1)
obowiązuje ona dalej, aż do upływu terminu określonego w § 72 ust. 4a zd. pierwsze - jeżeli wartość istniejącego zabezpieczenia odpowiada co najmniej jego wartości wymaganej w tym zakresie, albo
2)
wierzytelność pożyczkodawcy o zwrot pożyczonych papierów wartościowych staje się wymagalna, pożyczkodawca staje się uprawniony do przejęcia przedmiotu zabezpieczenia w celu zaspokojenia z niego tej wierzytelności, a przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio - jeżeli wartość istniejącego zabezpieczenia jest niższa od jego wartości wymaganej w tym zakresie.
5.
Jeżeli w przypadku określonym w ust. 3 albo w ust. 4 pkt 2 pożyczkobiorca dokona zwrotu całości lub części pożyczonych papierów wartościowych przed przekazaniem pożyczkodawcy środków stanowiących przedmiot zabezpieczenia, uprawnienie pożyczkodawcy do jego przejęcia i zaspokojenia z niego wierzytelności o zwrot pożyczonych papierów wartościowych wygasa w zakresie, w jakim wierzytelność ta została zaspokojona w wyniku dokonanego zwrotu. W takim przypadku Krajowy Depozyt przekazuje pożyczkodawcy środki stanowiące przedmiot zabezpieczenia jedynie w zakresie odpowiadającym jego wartości wymaganej naliczonej w odniesieniu do niezaspokojonej części tej wierzytelności.
6.
(skreślony)
7.
(skreślony)
7a.
(skreślony)
8.
(skreślony)
§ 73 Zabezpieczenie umowy pożyczki papierów wartościowych - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...