• § 72. - System automatyc...
  25.04.2024

§ 72 reg. KDPW


System automatycznych pożyczek papierów wartościowych

1.
W celu niedopuszczenia do zawieszenia rozrachunku lub likwidacji zawieszenia rozrachunku transakcji zabezpieczonych funduszem rozliczeniowym, funduszem rozliczeniowym KDPW, funduszem zabezpieczającym ASO albo funduszem zabezpieczającym ASO KDPW, Krajowy Depozyt współdziała z KDPW_CCP w organizowaniu systemu automatycznych pożyczek papierów wartościowych, realizowanych za pośrednictwem Krajowego Depozytu w dniu lub po dniu, w którym powinien nastąpić rozrachunek transakcji.
2.
Pożyczka papierów wartościowych jest umową, na podstawie której pożyczkodawca przenosi na pożyczkobiorcę własność określonej liczby papierów wartościowych oznaczonych danym kodem, a pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrotnego przeniesienia własności tej samej liczby papierów wartościowych oznaczonych tym kodem w terminie wynikającym z umowy oraz do dania odpowiedniego zabezpieczenia i zapłaty wynagrodzenia w wysokości wskazanej w Tabeli Opłat. W razie dokonania jakiejkolwiek operacji na pożyczonych papierach wartościowych obowiązek zwrotnego przeniesienia własności obejmuje papiery wartościowe w takiej postaci i liczbie, w jakich w miejsce pożyczonych papierów wartościowych zostałyby one zapisane na rachunku papierów wartościowych pożyczkodawcy, gdyby pożyczone papiery wartościowe były rejestrowane na tym rachunku w dniu przeprowadzenia tej operacji.
3.
Stronami umowy pożyczki mogą być uczestnicy bezpośredni, którzy złożyli w Krajowym Depozycie pisemną deklarację przystąpienia do systemu pożyczek, o którym mowa w ust.1, działający na rachunek własny lub innej osoby. Jednakże pożyczkobiorcą może być wyłącznie taki uczestnik bezpośredni, który ponadto posiada status uczestnika rozliczającego w systemie depozytowym oraz w systemie rozliczeń prowadzonym przez KDPW_CCP dla transakcji zawieranych w obrocie zorganizowanym, albo posiada taki status jedynie w tym ostatnim systemie.
3a.
(skreślony)
4.
Zasady ustalania wartości wymaganego zabezpieczenia określa Zarząd Krajowego Depozytu w drodze uchwały, z uwzględnieniem wartości pożyczonych papierów wartościowych. Wartość zabezpieczenia nie może być niższa niż wartość pożyczonych papierów wartościowych. Za wartość papierów wartościowych wchodzących w skład zabezpieczenia przyjmuje się ich wartość rynkową, która może podlegać zmniejszeniu w wyniku zastosowania odpowiednich wag.
4a.
Zwrot pożyczonych papierów wartościowych powinien nastąpić w terminie 5 dni od dnia zawarcia umowy. Pożyczkobiorca jest uprawniony do dokonania zwrotu pożyczonych papierów wartościowych przed nadejściem tego terminu.
4b.
Pożyczkodawca nie może odmówić przyjęcia częściowego zwrotu pożyczonych papierów wartościowych.
5.
W przypadku, gdy w odniesieniu do pożyczonych papierów wartościowych nastąpił dzień ustalenia osób uprawnionych do świadczenia pieniężnego, a do tego dnia włącznie nie zostały one zwrócone pożyczkodawcy, jak również nie zostały mu przekazane, zgodnie z § 73 ust. 3, ust. 4 pkt 2 lub ust. 5, środki stanowiące przedmiot zabezpieczenia, pożyczkobiorca zobowiązany jest do zapłaty na rzecz pożyczkodawcy dodatkowego wynagrodzenia w wysokości równej wartości brutto tego świadczenia przypadającego na pożyczone papiery wartościowe (rekompensata).
§ 72 System automatycznych pożyczek papierów wartościowych - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...