• § 51b. - Odwołanie zlece...
  19.04.2024

§ 51b reg. KDPW


Odwołanie zlecenia rozrachunku

1.
Zlecenia rozrachunku, o których mowa w § 51, uważa się za wprowadzone do systemu depozytowego z chwilą ich dostarczenia do Krajowego Depozytu zgodnie z wymogami określonymi, odpowiednio, w porozumieniach, o których mowa w § 4 ust.1, albo w umowie, o której mowa w § 7 ust. 2.
2.
Z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz § 51d, zlecenie rozrachunku, o którym mowa w § 51 pkt 2, 3 lub 4, wprowadzone do systemu depozytowego przez uczestnika nie może zostać odwołane z tego systemu od chwili stwierdzenia przez Krajowy Depozyt jego zgodności ze zleceniem rozrachunku wprowadzonym do systemu depozytowego przez uczestnika będącego drugą stroną rozrachunku.
3.
W przypadku, gdy transakcja podlega rozrachunkowi w systemie wielosesyjnym dotyczące jej zlecenia rozrachunku, o których mowa w § 51 pkt 2, 3 lub 4, mogą zostać odwołane z systemu depozytowego po upływie chwili określonej w ust. 2 jedynie na podstawie zgodnych oświadczeń obu stron rozrachunku, złożonych Krajowemu Depozytowi nie później niż do chwili rozpoczęcia sesji rozrachunkowej, w ramach której Krajowy Depozyt może przystąpić do dokonania rozrachunku tej transakcji. Jeżeli jednak oświadczenia te zostały złożone po rozpoczęciu takiej sesji, a w jej ramach rozrachunek transakcji okazał się niemożliwy z powodu braku pokrycia na koncie ewidencyjnym lub na rachunku pieniężnym uczestnika, wówczas odwołanie uznaje się za dokonane skutecznie.
4.
W przypadku, gdy transakcja podlega rozrachunkowi w systemie rozrachunków w czasie rzeczywistym dotyczące jej zlecenia rozrachunku, o których mowa w § 51 pkt 2, 3 lub 4, mogą zostać odwołane z systemu depozytowego po upływie chwili określonej w ust. 2 jedynie na podstawie zgodnych oświadczeń obu stron rozrachunku, złożonych Krajowemu Depozytowi:
1)
w odniesieniu do zleceń rozrachunku, o których mowa w § 51 pkt 3 i 4, niezawierających dyspozycji przeprowadzenia rozrachunku w zakresie świadczenia pieniężnego – nie później niż do chwili przeprowadzenia wskazanego w nich rozrachunku,
2)
w odniesieniu do pozostałych zleceń rozrachunku - nie później niż do chwili przekazania do banku rozliczeniowego dyspozycji, o której mowa w § 48 ust. 4; jeżeli jednak którekolwiek z tych oświadczeń zostało złożone później, a dyspozycja ta nie została zrealizowana, wówczas odwołanie uznaje się za dokonane skutecznie.
5.
Zlecenie rozrachunku, o którym mowa w § 51 pkt 1 lub 5, może zostać odwołane z systemu depozytowego:
a) w razie skierowania go do systemu wielosesyjnego – do chwili rozpoczęcia sesji rozrachunkowej, w ramach której Krajowy Depozyt może przystąpić do jego realizacji; jeżeli jednak w ramach tej sesji rozrachunkowej zlecenie takie nie zostało zrealizowane, wówczas odwołanie dokonane po jej rozpoczęciu uznaje się za skuteczne,
b) w razie skierowania go do systemu rozrachunku w czasie rzeczywistym – do chwili jego realizacji.
§ 51b Odwołanie zlecenia rozrachunku - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...