• § 36. - Zasady prowadzen...
  25.04.2024

§ 36 reg. KDPW


Zasady prowadzenia ewidencji papierów wartościowych

1.
Ewidencja papierów wartościowych jest prowadzona ilościowo, zgodnie z zasadami:
1)
podwójnego zapisu, z zastrzeżeniem ust.2 zd. drugie,
2)
odrębnej rejestracji papierów wartościowych,
3)
uwzględniania typów uczestnictwa,
4)
jednoczesności zapisów,
5)
zupełności,
6)
rzetelności,
7)
przejrzystości.
2.
Zasada podwójnego zapisu oznacza, że każda operacja dotycząca papierów wartościowych powinna zostać zarejestrowana na przynajmniej dwóch kontach ewidencyjnych, przy czym zapisowi lub sumie zapisów po jednej stronie konta musi towarzyszyć równy co do wielkości zapis po przeciwstawnej stronie innego konta lub kont. Dopuszcza się odstąpienie od stosowania zasady podwójnego zapisu:
a) przez Krajowy Depozyt - w przypadku, gdy jest to uzasadnione trybem realizacji transakcji, której rozrachunek dokonywany jest przez Krajowy Depozyt; w takim przypadku w Krajowym Depozycie zapis może zostać dokonany na jednym koncie, jednakże zasada wyrażona w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio,
b) przez uczestnika - w przypadku, gdy zachowana zostaje chronologia wszystkich zapisów dokonywanych na rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych prowadzonych przez uczestnika, a odstąpienie od tej zasady nie prowadzi do naruszenia innych zasad ewidencji papierów wartościowych.
3.
Zasada odrębnej rejestracji papierów wartościowych oznacza, że wszelkie operacje dotyczące papierów wartościowych rejestrowane są na odrębnych kontach ewidencyjnych prowadzonych dla papierów wartościowych oznaczonych tym samym kodem.
4.
Zasada uwzględniania typów uczestnictwa oznacza, że w ewidencji papierów wartościowych tworzy się odrębne konta ewidencyjne odpowiadające poszczególnym typom uczestnictwa przyznanym uczestnikowi w ramach danego rodzaju prowadzonej przez niego działalności, zgodnie z klasyfikacją zawartą w § 11 ust.1-4.
5.
Zasada jednoczesności zapisów oznacza, że operacje dotyczące papierów wartościowych powinny być rejestrowane na rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych prowadzonych przez uczestnika w dniu zarejestrowania tych operacji na odpowiednich kontach ewidencyjnych prowadzonych dla niego w Krajowym Depozycie, oraz na podstawie dokumentów potwierdzających ich zarejestrowanie na tych kontach ewidencyjnych. Zasada określona w zd. pierwszym stosuje się także do rejestrowania operacji na rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych odpowiadających kontom depozytowym prowadzonym przez uczestnika w typie uczestnictwa izba rozrachunkowa oraz wyodrębnionym kontom ewidencyjnym, o których mowa w § 11 ust. 3a, prowadzonym w Krajowym Depozycie dla uczestnika prowadzącego te rachunki, z zastrzeżeniem jednak, że zapisy wynikające z transakcji będących przedmiotem rozrachunków przeprowadzanych przez uczestnika w typie izba rozrachunkowa powinny być dokonywane nie wcześniej, niż po otrzymaniu dokumentów wystawionych przez tego uczestnika, potwierdzających przeprowadzenie rozrachunku transakcji. W przypadku uczestnika prowadzącego izbę rozrachunkową zasada jednoczesności zapisów oznacza, że zapisy na prowadzonych przez niego kontach depozytowych powinny na koniec każdego dnia odpowiadać zapisom na wyodrębnionych kontach ewidencyjnych, o których mowa w § 11 ust. 3a, prowadzonych w Krajowym Depozycie dla uczestników będących posiadaczami tych kont depozytowych.
6.
Zasada zupełności oznacza, że ewidencji powinny podlegać wszystkie operacje dotyczące papierów wartościowych.
7.
Zasada rzetelności oznacza wymóg pełnego i zgodnego ze stanem faktycznym ewidencjonowania operacji dotyczących papierów wartościowych. 8. Zasada przejrzystości oznacza, że ewidencja powinna w sposób jednoznaczny i nie pozostawiający wątpliwości obrazować stan posiadania papierów wartościowych przez osoby uprawnione.
§ 36 Zasady prowadzenia ewidencji papierów wartościowych - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...