• Postanowienie o zakresie ...
  24.04.2024

1438/443/368-252/2006/AO

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 6 stycznia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 938 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Pytanie dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych na podstawie umowy zlecenia przez pracownika naukowego archeologii w zakresie koordynacji prac wykopaliskowych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 10.10.2005r., (data wpływu do tut. organu 13.10.2005r., uzupełnione w dniu 28.10.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych na podstawie umowy zlecenia przez pracownika naukowego archeologii w zakresie koordynacji prac wykopaliskowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów: postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona wykonuje na podstawie umowy zlecenia prace polegające na koordynacji prac wykopaliskowych. tj. szeroko rozumianych konsultacji archeologicznych przy badaniach archeologicznych wyprzedzających budowę autostrad. Zleceniodawca zastrzegł sobie prawo do nagrywania, pisemnego opracowywania i wykorzystania wydawanych w toku realizacji przedmiotu zamówienia opinii, autorskiego systemu koordynacji i zarządzania zasobami ludzkimi, systemu organizacji prac badawczych i opracowań tych wyników. Zdaniem Strony przychody uzyskiwane z w/w czynności od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej tj. od 01.05.2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przez działalność gospodarczą rozumie się zgodnie z ust.2 cyt. powyżej artykułu - wszelką działalność producentów , handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody , również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie w myśl art. 15 ust.3 pkt 3 w/w ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa powyżej nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt.2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W myśl art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się "przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej...".

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, że czynności świadczone przez Stronę nie są działaniami rodzącymi odpowiedzialność wobec osób trzecich.W związku z powyższym należy stwierdzić, iż czynności wykonywane przez Stronę w zakresie koordynacji prac wykopaliskowych. tj. szeroko rozumianych konsultacji archeologicznych przy badaniach archeologicznych wyprzedzających budowę autostrad nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 15 ust.3 pkt 3 w/w ustawy odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę. Tym samym czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Jednocześnie tut. organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług pod poz. 5 znajdują się usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 73 -" usługi naukowo - badawcze".

Obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania towaru lub usługi do grupowania PKWiU spoczywa na podatniku. W przypadku trudności z zakwalifikowaniem danej usługi lub towaru do właściwego grupowania klasyfikacji statystycznej, podatnik może wystąpić z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi (Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych) z prośbą o wyjaśnienie.

W myśl art.113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnieniu z podatku od towarów i usług podlegają podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych , odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Natomiast podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w trakcie roku podatkowego są na mocy art. 113 ust. 9 w/w ustawy zwolnieni od podatku , jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 10.000 euro.

Zgodnie z art. 113 ust. 10 powołanej ustawy jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę 10.000 euro zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości.

W związku z powyższym zgodnie z art. 96 ust. 1 i ust. 5 pkt 2 w/w ustawy podatnicy, którzy utracą zwolnienie od podatku obowiązani są do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, w przypadku utraty tego prawa.

Minister Finansów na podstawie delegacji ustawowej określonej na podstawie art. 98 pkt. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług wydał rozporządzenie z 05.04.2004r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 55, poz.539).

Zgodnie z art. 99 ust. 1 w/w ustawy podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art.133.

Rozporządzeniem z dnia 19.09.2005r. Minister Finansów określił wzory deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 185, poz. 1545).

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w dniu 10.10.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...