• Informacja o zakresie sto...
  26.04.2024

P-I/423/71/MW/04

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 21 grudnia 2004

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 248 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Spółka nie posiada wystarczającej wolnej powierzchni gruntu nadającej się pod zabudowę, w obrębie terenu przeznaczonego pod zabudowę, zgodnie z projektem, znalazł się budynek starej kotłowni podlegający kompleksowej przebudowie. Na placu objętym projektem budowy znajdowały się również inne stare i mało przydatne (za wyjątkiem kotłowni) obiekty. Wobec powyższego budynki i place w/w zostały rozebrane lub wyburzone. Na placu, na którym budowana jest hala produkcyjno – magazynowa znajdowały się następujące środki trwałe, które zostały zlikwidowane:

-budynek magazynowy (była kotłownia)

-budynek kotłowni

-plac węglowy

-skład opału i żużlu

-zbiornik p.poż

Spółka poniosła również koszty związane z likwidacją (wyburzeniem) obiektów.Poniesione zostały następujące koszty usług obcych z tego tytułu:

Koszty wyburzenia obiektów

Koszty przeniesienia kotłów grzewczych do innego budynku

Czy wszystkie w/w koszty można zaliczyć do wartości budowanej hali produkcyjno-magazynowej ?

W myśl art. 16 g ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej zwaną „ustawą o pdop”, w przypadku wytworzenia we własnym zakresie środka trwałego, głównym kryterium wyznaczenia jego wartości początkowej jest koszt wytworzenia.

Zgodnie z art. 16 g ust.4 ustawy o pdop kosztem wytworzenia jest:

a) wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia rzeczowych składników majątkowych oraz wykorzystanych usług obcych;

b) koszty wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, związane z wytworzeniem składnika majątkowego;

c) odsetki, prowizje i różnice kursowe od wszelkich zobowiązań finansujących wytworzenie środka trwałego, ale tylko naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego;

d) inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego

Na koszt wytworzenia składają się zatem również inne koszty, które są nierozerwalnie związane z wytworzeniem środka trwałego, w tym polegające na przygotowaniu gruntu pod budowę, a także koszty likwidacji rozbieranych – jako warunek nieodzowny budowy – budynków i budowli, łącznie z nieumorzoną wartością początkową pomniejszoną o przychody z rozbiórki.

Składnikiem kosztu wytworzenia będzie także wartość zakupionych usług obcych, w tym także związanych z rozbiórką i wyburzeniem niepotrzebnych obiektów znajdujących się na gruncie przeznaczonym pod nową inwestycję.

W świetle powyższego, wymienione przez Spółkę w piśmie faktycznie poniesione wydatki, zalicza się do wartości początkowej nowo wybudowanej inwestycji (hali produkcyjno – magazynowej).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...