• Interpretacja indywidualn...
  25.04.2024

IBPBII/1/415-533/11/HK

Interpretacja indywidualna
z dnia 21 lipca 2011 r.

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 189 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura – 21 kwietnia 2011r.), uzupełnionym w dniu 18 i 19 maja 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów dla zawieranych umów o dzieło jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 kwietnia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów dla zawieranych umów o dzieło jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 12 maja 2011r. Znak: IBPP2/443-522/11/WN wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek został uzupełniony w dniu 18 maja 2011r. (uiszczenie opłaty) oraz w dniu 19 maja 2011r. (pozostałe braki formalne).
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest samodzielnym, jednoosobowym podmiotem gospodarczym; prowadzi wydawnictwo. Z tego tytułu jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Jednocześnie pozostaje zatrudniony w ramach stosunku pracy (pracownik naukowo-dydaktyczny szkoły wyższej), a także zdarza mu się wykonywać pracę w ramach umowy o dzieło. Wątpliwości wnioskodawcy dotyczą tej ostatniej sfery aktywności. Czy realizując umowę o dzieło z dziedzin, których nie odnotował w swojej działalności gospodarczej (najczęściej jest to pisanie naukowych artykułów lub książek) wnioskodawca może wobec podmiotu zlecającego pracę występować jako osoba fizyczna i w konsekwencji być stroną umowy o dzieło (przedstawiając następnie rachunek), czy też zawsze musi być traktowany jak firma, która wystawia za wykonaną przez siebie pracę fakturę VAT. Wątpliwości wnioskodawcy budzi fakt, że przyjmując drugie rozwiązanie (zawsze firma i faktura VAT) wystawiałby faktury za wykonywanie zadań nie mieszczących się w wybranym przez wnioskodawcę zakresie PKD. Wnioskodawca dodaje, iż z treści zawieranych przez niego do tej pory umów o dzieło wynikało jednoznacznie, że kontrahent wybiera wnioskodawcę do wykonania określonego dzieła ze względu na jego osobiste umiejętności. Nie jest mu więc potrzebny jako firma lecz wyłącznie jako osoba fizyczna.
W treści uzupełnienia wniosku z dnia 18 maja 2011r. (data wpływu do tut. BKIP – 19 maja 2011r.) wnioskodawca doprecyzował stan faktyczny informując, że od 01 lutego br. prowadzi jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą (wydawnictwo). Z tego tytułu jest czynnym płatnikiem podatku VAT.
We wpisie do ewidencji działalności gospodarczej zaznaczył jako przedmiot swojej działalności następujące kategorie PKD:
58.11.Z - wydawanie książek,
47.91.Z - sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,
85.59.B - pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane,
18.12.Z - pozostałe drukowanie,
18.13.Z - działalność usługowa związana z przygotowaniem do druku,
58.19.Z - pozostała działalność wydawnicza.
Jednocześnie wnioskodawca jest zatrudniony w ramach stosunku pracy (pracownik naukowo-dydaktyczny szkoły wyższej), a będzie również wykonywał pracę na rzecz innych podmiotów na podstawie umowy o dzieło. Praca ta polegać będzie na pisaniu książek i artykułów naukowych oraz popularnonaukowych (nauki humanistyczne i społeczne).
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:
Czy pisząc w ramach umowy o dzieło książki i artykuły naukowe oraz popularnonaukowe (nauki humanistyczne i społeczne) wnioskodawca może, wobec podmiotu zlecającego wykonanie dzieła, występować jako osoba fizyczna (autor) i w takim charakterze być stroną umowy o dzieło, przedstawiając następnie rachunek za wykonane dzieło i na tej podstawie otrzymywać wynikające z umowy wynagrodzenie...
Czy w konsekwencji przychód z takiej działalności można potraktować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy o podatku od osób fizycznych)...
Zdaniem wnioskodawcy, pisanie książek i artykułów naukowych oraz popularnonaukowych (nauki humanistyczne i społeczne) mieści się w przedmiocie działalności gospodarczej PKD: 72.20.Z. Nie jest to część działalności gospodarczej prowadzonej przez wnioskodawcę. Wobec tego, realizując zlecenia w tym zakresie wykonuje on pracę osobiście, niezależnie od własnej działalności gospodarczej. Z tego z kolei, w ocenie wnioskodawcy, wynika, iż wobec kontrahenta powinien występować wyłącznie jako osoba fizyczna, która w tym charakterze podpisuje umowę o dzieło, a następnie wystawia rachunek za wykonaną pracę. Przychód z tak wykonywanej pracy powinien pod względem podatkowym być traktowany jak przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o podatku od osób fizycznych, nie zaś z własnej, pozarolniczej działalności gospodarczej (o której mowa w art. 14 ustawy). Zdaniem wnioskodawcy, gdyby tego typu przychody traktowane zostały jako część przychodów z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, musiałby wystawiać faktury za wykonywanie zadań nie mieszczących się w wybranym przez niego zakresie PKD. W opinii wnioskodawcy, trudno zaakceptować takie rozwiązanie. Wnioskodawca dodaje, iż z treści umów o dzieło, które będzie zawierał wynikać będzie jednoznacznie, iż kontrahent wybiera wnioskodawcę do wykonania określonego dzieła wyłącznie ze względu na jego osobiste umiejętności. Nie jest mu więc potrzebny jako firma lecz wyłącznie jako osoba fizyczna - autor.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 2 i 3 tego przepisu:
działalność wykonywana osobiście,
pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a ust. 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Aby zatem przychód uzyskany z prowadzonej działalności mógł być uznany za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, działalność ta musi spełniać następujące przesłanki:
musi być działalnością zarobkową,
musi być działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub działalnością polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
musi być działalnością prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły,
działalność ta nie może polegać na wykonywaniu czynności, o których mowa jest w art. 5b ust. 1 ww. ustawy,
przychody z niej uzyskane nie mogą być zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 tej ustawy.
Z powyższego wynika, iż jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określony został w art. 13 ww. ustawy. Do przychodów tych między innymi należy zaliczyć przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej – z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 (art. 13 pkt 8 lit. a) ww. ustawy).
Przepis powyższy zawiera zatem szczególną regulację, na mocy której przychody, które co do zasady stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jak z niego wynika zaliczenie przychodów do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy, zależy od łącznego spełnienia następujących warunków :
zleconą usługę podatnik wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,
umowa zlecenia lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,
umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, tj. zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
W konsekwencji do przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów zlecenia i dzieło, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Przepisy prawa podatkowego nie ograniczają podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą prawa do zawierania umów o dzieło. Różnicują jednakże zasady opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach tych umów w zależności od tego, czy wykonywane na jej podstawie dzieła lub usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej (stanowiąc przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3), czy też nie (stanowiąc przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). W przypadku bowiem gdy przedmiot umowy od dzieło lub zlecenie pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej, przychód z tej umowy będzie stanowił przychód z tej działalności niezależnie od faktu, czy umowa ta zostanie zawarta przez podatnika jako osobę fizyczną, czy jako przedsiębiorcę.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca jest samodzielnym, jednoosobowym podmiotem gospodarczym; prowadzi wydawnictwo. Jednocześnie pozostaje zatrudniony w ramach stosunku pracy (jest pracownikiem naukowo -dydaktycznym szkoły wyższej). Ponadto wnioskodawca zawierał i zamierza zawierać w przyszłości umowy o dzieło. Na podstawie tychże umów o dzieło wnioskodawca będzie pisał książki i artykuły naukowe oraz popularnonaukowe (nauki humanistyczne i społeczne). Z opisu zdarzenia przyszłego wynika również, iż przedmiot ww. umów o dzieło nie wchodzi w zakres prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej.
Reasumując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zlecone usługi wnioskodawca wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi i umowy o dzieło nie zostaną zawarte w ramach prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, tj. zlecone usługi nie wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec tego wnioskodawca nie będzie występował w tym przypadku jako przedsiębiorca. Zatem, jeżeli umowy o dzieło zostaną zawarte z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, to zostaną spełnione przesłanki z cyt. art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tym samym przychody osiągnięte przez wnioskodawcę z tytułu umów o dzieło, których przedmiotem będzie pisanie książek i artykułów naukowych oraz popularnonaukowych, stanowić będą przychód z tytułu działalności wykonywanej osobiście.
Powyższe oznacza, że stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...