• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  20.04.2024

PB5/RM-033-282-1691/02

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 30 lipca 2002

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 73 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z dnia 1 lipca 2002 r. nr (...) w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje: Przepis art. 52a ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż zwolnienie od podatku odsetek wypłacanych lub stawianych do dyspozycji od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych przed dniem 1 grudnia 2001 r., na podstawie umów zawartych przed tym dniem, nie ma zastosowania w przypadku, gdy umowa ta została rozwiązana przed upływem okresu, na jaki została zawarta, bez względu na przyczynę tego rozwiązania.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że pozbawienie przywileju korzystania z powyższego zwolnienia podatników, w odniesieniu do których rozwiązanie umowy zawartej na czas oznaczony nastąpiło z przyczyn od nich niezależnych lub wręcz bez ich jakiegokolwiek przyczynienia się, narusza zasadę sprawiedliwości społecznej, wyrażoną w art. 2 Konstytucji RP, poprzez obciążenie podatników następstwami zdarzeń, na które nie mają wpływu.

Przepisy prawa nie definiują pojęcia zdarzenia losowego, jednakże w doktrynie przez zdarzenie losowe rozumie się nagłe zdarzenie, spowodowane czynnikiem zewnętrznym, powodujące negatywne skutki dla jednostki nim dotkniętej.

W związku z powyższym należy uznać, że zdarzenia losowe, które prowadzą do zerwania umowy terminowej, nie powodują utraty prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 52a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do tych okoliczności można zaliczyć m.in.: śmierć właściciela lub współwłaściciela rachunku, zajęcie konta w ramach egzekucji przez komornika, przypadki kiedy umowa zawarta przez strony z mocy prawa jest nieważna (np. strona zawierająca umowę nie miała zdolności do czynności prawnych), podjęcie kwoty z rachunku przez osobę trzecią w wyniku popełnionego przestępstwa, czy też upadłość banku. Wymienienie wszystkich przyczyn powodujących zerwanie umowy nie jest możliwe.

Ocena, czy zerwanie umowy nastąpiło bez przyczynienia się właściciela rachunku, należy każdorazowo do banku, który jako płatnik jest obowiązany do poboru zryczałtowanego podatku.

Oczywiste jest, iż organy podatkowe w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego są uprawnione do weryfikacji działań płatnika w tym zakresie.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...