• Decyzja o zakresie stosow...
  29.03.2024

PB I-3/4117/IN-43/USZ/2005/PM

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 12 lipca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 60 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia małżonkom, którzy do grudnia roku podatkowego mieli rozdzelność majątkową?

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (data wpływu) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgierzu z dnia 25 maja 2005 r., nr I-2/415-19/05, odmawia zmiany ww postanowienia.

W dniu 22 marca 2005 r. w Urzędzie Skarbowym w Zgierzu złożyła Pani pisemne zapytanie w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przez cały rok podatkowy 2004 pozostawała Pani w związku małżeńskim. Rozdzielność majątkowa została zniesiona w dniu 4 grudnia 2004 roku i w dacie składania zeznania podatkowego za rok 2004 pozostajecie Państwo w małżeńskiej wspólności majątkowej.

W Pani ocenie, na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możecie Państwo skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia się małżonków, gdyż spełniacie warunki określone przez ustawodawcę: przez cały rok 2004 pozostawaliście w związku małżeńskim i istnieje pomiędzy Wami wspólność majątkowa.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu, w postanowieniu z dnia 25 maja 2005 r. uznał za nieprawidłowe Pani stanowisko.

W dniu 6 czerwca 2005 r. złożyła Pani zażalenie na ww postanowienie, w którym zarzuca Pani dokonanie rozszerzającej interpretacji zapisu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa stwierdza co następuje.

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

Jednocześnie zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów, przy czym małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ww. ustawy, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, o ile chociażby jeden z małżonków nie osiąga dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych zgodnie z przepisami art. 30c ww. ustawy oraz dochodów (przychodów) opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie (art. 6 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Powołany przepis formułuje zatem następujące warunki wspólnego rozliczenia małżonków w 2004 r.:

1. podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,

2. istnienie wspólności majątkowej i pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, którego dotyczy rozliczenie,

3. nieosiąganie przez któregokolwiek małżonków dochodów opodatkowanych 19%, tzw. liniowym podatkiem dochodowym oraz dochodów (przychodów) opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w odrębnej ustawie,

4. wyrażenie wniosku we wspólnym zeznaniu rocznym.

Dlatego też dla skorzystania z możliwości wspólnego rozliczenia małżonków za 2004 r. konieczne było zarówno pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak i istnienie wspólności majątkowej (ustawowej lub umownej) w tym okresie, nie zaś w dowolnym momencie roku podatkowego, czy też po jego zakończeniu w chwili składania zeznania podatkowego. Przywilej wspólnego opodatkowania małżonków był zatem wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej.

Pogląd zaprezentowany przez Panią w piśmie z dnia 22 marca 2005 r., a także w złożonym zażaleniu jest zatem nieprawidłowy, tym samym ewentualne wspólne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. nie było możliwe.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...