• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  29.03.2024

LK-833/AP/05/582

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 9 września 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 22 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na zapytanie internetowe z dnia 5 września 2005 r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.), Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Stosownie do treści art. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkownikami wieczystymi gruntów.

W przypadku nieruchomości - stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego - obowiązek podatkowy przechodzi na posiadacza tych nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, jeżeli posiadanie: wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych lub z innego tytułu prawnego (z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości) lub jest posiadaniem bez tytułu prawnego.

Jeśli nieruchomości Skarbu Państwa nie są w posiadaniu innych podmiotów, ani nie są wykorzystywane bezumownie, podatnikiem jest Skarb Państwa jako ich właściciel.

Skarb Państwa wykonuje swoje prawa właścicielskie przez określone podmioty, którym na mocy odrębnych ustaw przyznano prawo do jego reprezentowania w określonych sprawach.

Reprezentantem Skarbu Państwa w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami, jak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), jest starosta (z wyjątkami określonymi w tej ustawie oraz ustawach odrębnych), wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. Reprezentacja ta, zgodnie z art. 11 a, dotyczy czynności prawnych lub czynności procesowych podejmowanych na rzecz lub w interesie Skarbu Państwa.

Zgodnie z art. 23 ustawy starosta jest uprawniony m.in. do podejmowania czynności w postępowaniu sądowym w sprawach o własność i inne prawa rzeczowe na nieruchomości, zbywania nieruchomości, wykonywania czynności związanych z naliczaniem należności za nieruchomości udostępniane z zasobu oraz windykacji tych należności, a także do innych wymienionych w przepisie czynności. Zwrot "w szczególności", którym poprzedzone jest wyliczenie czynności wykonywanych przez starostę jako przedstawiciela Skarbu Państwa w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami, wskazuje, że przepis nie zawiera zamkniętego katalogu tych czynności. W związku z tym należy przyjąć, że starosta wykonuje również inne czynności w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa (w tym opłacanie w imieniu Skarbu Państwa podatku od nieruchomości).

Za powyższym stanowiskiem przemawia sentencja wyroku NSA z 11 kwietnia 2000 r. (sygn. akt I SA 1060/99), w którym stwierdzono: "W przepisie art. 11 ustawy o gospodarce nieruchomościami zostało ustanowione przedstawicielstwo ustawowe Skarbu Państwa, co oznacza, że wszystkie czynności związane z zakresem gospodarowania nieruchomościami, obejmujące czynności faktyczne, jak i prawne…, wchodzą w zakres umocowania ustawowego".

Starosta jest więc podmiotem zobowiązanym do składania deklaracji na podatek od nieruchomości i zapłaty tego podatku w imieniu Skarbu Państwa jako jego przedstawiciel ustawowy.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...