• Interpretacja indywidualn...
  24.04.2024

IPPP1/443-547/11-2/AS

Interpretacja indywidualna
z dnia 28 czerwca 2011

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 29.03.2011 r. (data wpływu 31.03.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 31.03.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza nabyć (kupić) lokal mieszkalny w miejscowości o walorach turystycznych położonej nad Morzem Bałtyckim. Ma zamiar udostępniać ten lokal osobom zainteresowanym odpoczynkiem nad morzem, na okresy kilkudniowe, ewentualnie, kilkutygodniowe głównie w okresie wakacyjnym. Przy czym dominować powinny pobyty weekendowe w okresie wakacyjnym. Wnioskodawczyni będzie pobierała opłatę od każdej (rozpoczętej) doby pobytu w lokalu, przy czym może ona kształtować się inaczej w zależności od sezonu (tzw. sezon niski lub wysoki).

W ww. lokalu będzie znajdować się w pełni wyposażona kuchnia, łazienka oraz dwa pokoje noclegowe. Gościom Wnioskodawczyni będzie zapewniała pościel, ręczniki oraz różnego rodzaju środki czystości, a także akcesoria kuchenne. Po opuszczeniu lokalu przez poprzedniego gościa, lokal zostanie posprzątany.

Wnioskodawczyni prowadzi już działalność gospodarczą a ww. działania będą stanowić jej rozszerzenie. Wnioskodawczyni zarejestrowana jest jako podatnik VAT czynny, a podatek dochodowy rozlicza na zasadach ogólnych (księga przychodów rozchodów).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od towarów i usług:

Czy Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od nabyć towarów i usług związanych z ww. usługami, tj. podatku naliczonego na fakturze dokumentującej nabycie lokalu mieszkalnego oraz usług i towarów nabytych, aby zaadaptować lokal do świadczenia ww. usług (w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania)... Wnioskodawczyni nabywa lokal w tzw. stanie developerskim tj. bez podłóg i białego montażu.

Wnioskodawczyni uważa, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT przy nabyciu wszystkich towarów i usług związanych z nabyciem oraz adaptacją lokalu, a w szczególności, podatku wykazanego na fakturze wystawionej na Wnioskodawczynię, w zw. z nabyciem lokalu. To samo dotyczy usług niezbędnych do adaptacji (tzw. wykończenia lokalu), w tym usług, malowania wnętrz oraz podobnych (dokumentowanych fakturami VAT).

Prawo to wynika bezpośrednio z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT. Zaznaczyć przy tym należy, że usługi świadczone przez Wnioskodawczynię podlegać będą opodatkowaniu (według stawki 8%/7% - poz. 163 zał. nr 3 Ustawy VAT), a w celu ich świadczenia nie będzie nabywać żadnych usług ani towarów, o których mowa w art. 88 Ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl unormowań zawartych w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego, wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Istotny jest więc związek między zakupami a działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany w sposób bezpośredni lub pośredni z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i zamierza rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą, o usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. W tym celu planuje nabyć i zaadaptować lokal mieszkalny w miejscowości o walorach turystycznych. Ponadto Wnioskodawczyni wskazuje, iż nie będzie nabywała żadnych usług ani towarów, o których mowa w art. 88 ustawy.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, iż zamiarem Wnioskodawczyni jest wykorzystywanie zakupionego lokalu w celu wykonywania czynności opodatkowanych, tj. usług krótkotrwałego zakwaterowania. Zatem, w myśl art. 86 ust. 1 ustawy, stwierdzić należy, że będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach VAT, dokumentujących zakup i adaptację lokalu, o ile nabyty lokal będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych i nie wystąpią wyłączenia wynikające z treści art. 88 ustawy.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...