• Art. 61. - Skreślenie z ...
  18.04.2024
Obserwuj akt

Art. 61. biegli rewid.


Skreślenie z listy firm audytorskich

1.
Skreślenie firmy audytorskiej z listy następuje w przypadku:
1)
złożenia przez firmę audytorską wniosku o skreślenie z listy;
2)
nieuregulowania opłaty z tytułu nadzoru, o której mowa w art. 55 opłata wnoszona przez firmę audytorską z tytułu nadzoru ust. 1 lub 2, mimo nałożenia kary administracyjnej, o której mowa w art. 183 rodzaje kar administracyjnych ust. 1 pkt 2;
3)
niepoddania się kontroli, o której mowa w art. 106 kontrole w firmie audytorskiej ust. 1, art. 123 kontrole tematyczne w firmach audytorskich ust. 1, art. 123a kontrole w firmach audytorskich w zakresie usług atestacyjnych ust. 1 lub art. 124 kontrola doraźna w firmach audytorskich ust. 1;
4)
zaprzestania spełniania wymogów, o których mowa w art. 46 firma audytorska;
5)
czasowego zawieszenia uprawnień do przeprowadzania obowiązkowych badań sprawozdań finansowych lub odebrania takich uprawnień przez organ zatwierdzający z państwa członkowskiego pochodzenia – w odniesieniu do firmy audytorskiej wpisanej na listę na podstawie art. 58 obowiązek wpisu na listę firm audytorskich firmy zatwierdzonej w innym państwie UE;
6)
w przypadku utraty przez firmę audytorską nieposzlakowanej opinii;
7)
ostatecznego rozstrzygnięcia Agencji nakładającego na firmę audytorską karę administracyjną, o której mowa w art. 183 rodzaje kar administracyjnych ust. 1 pkt 7.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1–6, Agencja podejmuje decyzję o skreśleniu firmy audytorskiej z listy.
3.
Firma audytorska skreślona z listy z przyczyny, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może być ponownie wpisana na listę, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 57 lista firm audytorskich ust. 4.
4.
Firma audytorska skreślona z listy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 5, może być ponownie wpisana na listę, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 58 obowiązek wpisu na listę firm audytorskich firmy zatwierdzonej w innym państwie UE ust. 1 i 3.
5.
Firma audytorska skreślona z listy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 2–4, 6 i 7, może być ponownie wpisana na listę, jeżeli od dnia skreślenia upłynęło nie mniej niż 5 lat oraz spełnia warunki, o których mowa w art. 57 lista firm audytorskich ust. 4.
6.
Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio do firmy audytorskiej ubiegającej się o wpis na listę, jeżeli w skład jej organów wchodzi biegły rewident będący w firmie audytorskiej skreślonej z listy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 2–4, 6 i 7, jedną z osób, o których mowa w art. 57 lista firm audytorskich ust. 2 pkt 4.
7.
Firma audytorska jest obowiązana przekazać Agencji, w postaci elektronicznej, akta zleceń usług atestacyjnych lub akta zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu w okresie ostatnich 8 lat, dokumentację systemu wewnętrznej kontroli jakości oraz informacje za dany rok kalendarzowy objęte sprawozdaniem, o którym mowa w art. 51 sprawozdanie firmy audytorskiej prowadzącej badania ustawowe jednostki zainteresowania publicznego ust. 1, a także wnieść opłatę z tytułu nadzoru, o której mowa w art. 55 opłata wnoszona przez firmę audytorską z tytułu nadzoru, za dany rok kalendarzowy, oraz dokonać rozliczenia tej opłaty, w przypadku gdy:
1)
złożyła wniosek o skreślenie z listy pod rygorem pozostawienia tego wniosku bez rozpoznania lub
2)
w stosunku do tej firmy audytorskiej toczy się postępowanie w sprawie skreślenia jej z listy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 2–4 lub 6, w terminie określonym przez Agencję, nie dłuższym niż 30 dni, lub
3)
została na nią nałożona kara administracyjna, o której mowa w art. 183 rodzaje kar administracyjnych ust. 1 pkt 7.
7a.
W przypadku gdy firma audytorska, o której mowa w ust. 7, za poprzedni rok kalendarzowy:
1)
nie złożyła sprawozdania, o którym mowa w art. 51 sprawozdanie firmy audytorskiej prowadzącej badania ustawowe jednostki zainteresowania publicznego ust. 1, lub
2)
nie dokonała rocznego rozliczenia opłaty z tytułu nadzoru, o której mowa w art. 55 opłata wnoszona przez firmę audytorską z tytułu nadzoru
– przekazuje to sprawozdanie lub rozliczenie wraz z dokumentacją, o której mowa w ust. 7.
7b.
Biegły rewident prowadzący działalność w formie określonej w art. 46 firma audytorska pkt 1, który został skreślony z rejestru, jest obowiązany przekazać Agencji, w postaci elektronicznej, akta zleceń usług atestacyjnych lub akta zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu w okresie ostatnich 8 lat, dokumentację systemu wewnętrznej kontroli jakości oraz informacje za dany rok kalendarzowy objęte sprawozdaniem, o którym mowa w art. 51 sprawozdanie firmy audytorskiej prowadzącej badania ustawowe jednostki zainteresowania publicznego ust. 1, a także wnieść opłatę z tytułu nadzoru, o której mowa w art. 55 opłata wnoszona przez firmę audytorską z tytułu nadzoru, za dany rok kalendarzowy oraz dokonać rozliczenia tej opłaty. Przepis ust. 7a stosuje się.
8.
Jeżeli obowiązki, o których mowa w ust. 7, nie zostały wykonane, w przypadkach, o których mowa w ust. 7 pkt 2 lub 3, odpowiedzialność za ich wykonanie, w terminie 2 miesięcy od dnia, w którym rozstrzygnięcie o skreśleniu firmy audytorskiej z listy stało się ostateczne, ciąży solidarnie na:
1)
biegłych rewidentach, o których mowa w art. 3 zawód biegłego rewidenta ust. 2 pkt 1, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej określonej w tym przepisie;
2)
biegłych rewidentach, którzy bezpośrednio przed wydaniem w pierwszej instancji rozstrzygnięcia w sprawie skreślenia firmy audytorskiej z listy byli:
a) wspólnikami spółek, o których mowa w art. 46 firma audytorska pkt 2-4, w tym komplementariuszami, lub
b) członkami zarządu spółek, o których mowa w lit. a, jeżeli zarząd w tych spółkach był powołany;
3)
firmach audytorskich, które bezpośrednio przed wydaniem w pierwszej instancji rozstrzygnięcia w sprawie skreślenia firmy audytorskiej z listy były wspólnikami spółek, o których mowa w art. 46 firma audytorska pkt 2–4, w tym komplementariuszami;
4)
biegłych rewidentach, którzy bezpośrednio przed wydaniem w pierwszej instancji rozstrzygnięcia w sprawie skreślenia firmy audytorskiej z listy byli członkami zarządu firmy audytorskiej, o której mowa w art. 46 firma audytorska pkt 5.
9.
Agencja nakłada karę pieniężną na biegłych rewidentów lub firmy audytorskie, o których mowa w ust. 8, jeżeli obowiązki, o których mowa w ust. 7, nie zostały wykonane zgodnie z ust. 8.
10.
Do ustalania wymiaru kary pieniężnej, o której mowa w ust. 9, przepisy art. 183 rodzaje kar administracyjnych ust. 3, 4 i 6 stosuje się odpowiednio.
11.
Od decyzji Agencji wydanych w pierwszej instancji w sprawie nałożenia kary pieniężnej, o której mowa w ust. 9, nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, zgodnie z art. 127 odwołania od decyzji wydanej w pierwszej instancji § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
12.
W sprawach, o których mowa w ust. 1 pkt 1–6, ust. 9 i 11, przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego stosuje się.
13.
Do kar pieniężnych orzeczonych w sprawach, o których mowa w ust. 9 i 11, przepisy art. 189 przeznaczenie wpływów z kar pieniężnych ust. 3–5 stosuje się odpowiednio.
14.
Akta zleceń usług atestacyjnych lub akta zleceń usług pokrewnych, o których mowa w ust. 7, mogą zostać poddane analizie przeprowadzanej w siedzibie właściwego organu. O zamiarze przystąpienia do analizy informuje się biegłych rewidentów i firmy audytorskie, wysyłając zawiadomienie nie później niż 30 dni przed dniem przystąpienia do analizy. Biegli rewidenci i firmy audytorskie mogą zapoznać się z aktami zleceń usług atestacyjnych lub aktami zleceń usług pokrewnych, o których mowa w ust. 7, a także próbką akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych, która ma zostać poddana analizie. Biegli rewidenci, firmy audytorskie lub osoby przez nich upoważnione mogą przedstawiać wyjaśnienia lub dowody w czasie analizy. Do analizy akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych przepisy art. 95 obowiązek zachowania tajemnicy, art. 106 kontrole w firmie audytorskiej ust. 3–4, art. 109 wymogi wobec eksperta przeprowadzającego kontrolę z upoważnienia Agencji, art. 112 zakres kontroli w firmie audytorskiej, art. 114 uprawnienia osoby kontrolującej firmę audytorską ust. 3, art. 115 wyłączenie od czynności kontroli w firmie audytorskiej, art. 117 dowody, na podstawie których dokonuje się ustaleń kontroli, art. 122 raport z kontroli i art. 125 odpowiednie stosowanie do kontroli przepisów ustawy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego stosuje się odpowiednio.
15.
Organem właściwym w sprawach analizy jest Agencja.
16.
(uchylony)
17.
Z analizy, o której mowa w ust. 14, sporządza się protokół. Przepisy art. 118 protokół kontroli ust. 2, ust. 3 pkt 1–3 i 5–11 oraz ust. 4 stosuje się.
18.
Protokół, o którym mowa w ust. 17, doręcza się biegłym rewidentom i firmom audytorskim. Biegli rewidenci i firmy audytorskie w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu mogą złożyć zastrzeżenia. Przepis art. 120 zastrzeżenia firmy audytorskiej do protokołu kontroli ust. 2 stosuje się odpowiednio.
19.
Jeżeli wyniki analizy dają do tego podstawy, do biegłych rewidentów i firm audytorskich przepisy art. 121 działania pokontrolne Agencji ust. 1 pkt 2 lub 3 stosuje się odpowiednio.
Art. 61. Skreślenie z listy firm audytorskich - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...