• Art. 49. - Zasady dokony...
  28.03.2024
Obserwuj akt

Art. 49. rehab. zawod.


Zasady dokonywania wpłat na Fundusz

1.
Do wpłat, o których mowa w art. 21 wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ust. 1, art. 22b wysokość wpłat na Fundusz dokonywanych przez sprzedającego, art. 23 obowiązek dodatkowej wpłaty na Fundusz, art. 29 warunki uzyskania statusu zakładu aktywności zawodowej ust. 3a1, 3b, 3c i 3g, art. 31 zwolnienia prowadzącego zakład pracy chronionej z niektórych podatków i opłat ust. 3 pkt 1 lit. a, art. 33 zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych ust. 4a, 4a1, 4c, 7 i 7a oraz art. 33b przekazywanie środków Funduszu na wniosek dysponenta zakładowego funduszu aktywności lub funduszu rehabilitacji ust. 8, a także wpłat, o których mowa w art. 38 terminy przekazania zaliczek przez płatników ust. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 5a–5d oraz art. 49a i art. 49b , przepisy Ordynacji podatkowej, z tym że uprawnienia organów podatkowych określone w tej ustawie przysługują Prezesowi Zarządu Funduszu.
2.
Pracodawcy dokonują wpłat, o których mowa w ust. 1, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat, składając równocześnie Zarządowi Funduszu deklaracje miesięczne i roczne poprzez teletransmisje danych w formie dokumentu elektronicznego według wzoru ustalonego, w drodze rozporządzenia, przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3.
Do egzekucji wpłat, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, z tym że tytuł wykonawczy wystawia Prezes Zarządu Funduszu.
4.
Od decyzji Prezesa Zarządu Funduszu dotyczących wpłat, o których mowa w ust. 1, pracodawcy przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
5.
(uchylony)
5a.
Zaległości z tytułu wpłat, odsetki za zwłokę lub opłata prolongacyjna mogą być umarzane w całości lub w części decyzją Prezesa Zarządu Funduszu wyłącznie w przypadku ich całkowitej nieściągalności.
5b.
Całkowita nieściągalność, o której mowa w ust. 5a, zachodzi w przypadkach określonych w art. 67d udzielanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych przez organ z urzędu Ordynacji podatkowej.
5c.
Prezes Zarządu Funduszu, w drodze decyzji, na wniosek pracodawcy, w przypadku uzasadnionym ważnym interesem pracodawcy lub interesem publicznym może:
1)
odroczyć termin płatności należności lub rozłożyć ich zapłatę na raty,
2)
odroczyć termin płatności zaległości z tytułu wpłat, odsetek za zwłokę lub rozłożyć ich zapłatę na raty
- uwzględniając możliwości płatnicze pracodawcy oraz stan finansów Funduszu.
5d.
W przypadku wydania decyzji, o której mowa w ust. 5c, naliczana jest opłata prolongacyjna, na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej.
6.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw łączności, może, w drodze rozporządzenia, określić wzór formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu, mając na względzie ustalenie tożsamości wpłacającego oraz tytuł zobowiązania.
Art. 49. Zasady dokonywania wpłat na Fundusz - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Orzeczenia: 145
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Prawnik
Warszawa (woj. mazowieckie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...