• Art. 23p. - Postępowanie...
  29.03.2024

Prawo energetyczne

Stan prawny aktualny na dzień: 29.03.2024

Dz.U.2024.0.266 t.j. - Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne

Art. 23p. pr. energ.


Postępowanie wyjaśniające

1.
W celu ustalenia, czy istnieją podstawy do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art 57a–57d, Prezes URE może zarządzić przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Postępowanie wyjaśniające nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy.
2.
Postępowanie wyjaśniające prowadzi pracownik URE pisemnie upoważniony przez Prezesa URE. W zakresie upoważnienia przepisy art. 23c czynności kontrolującego przed rozpoczęciem kontroli ust. 3–5 stosuje się odpowiednio.
3.
Do złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień oraz do wydania dokumentu lub innego nośnika informacji można wezwać każdego, kto dysponuje określoną wiedzą, dokumentem lub nośnikiem. Przepis art. 23e obowiązek współdziałania z kontrolującym stosuje się odpowiednio.
4.
Do czynności podejmowanych w toku postępowania wyjaśniającego przepisy art. 23d uprawnienia kontrolującego ust. 1 i 4, art. 23f obowiązki podmiotu kontrolowanego w toku kontroli oraz art. 23i zajęcie w toku kontroli dokumentów lub informatycznych nośników danych stosuje się odpowiednio.
5.
W toku postępowania wyjaśniającego, w granicach koniecznych do sprawdzenia, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 57a odpowiedzialność karna za manipulacje na rynku–57d, Prezes URE może zażądać od:
1)
Szefa Krajowej Administracji Skarbowej − udostępnienia określonych informacji stanowiących tajemnicę skarbową;
2)
podmiotów i instytucji, o których mowa w art. 8 spory dotyczące odmowy zawarcia umowy ust. 4 lit. b–f rozporządzenia 1227/2011, udostępniania informacji, określonych w art. 8 spory dotyczące odmowy zawarcia umowy ust. 1 tego rozporządzenia, stanowiących tajemnicę zawodową w rozumieniu odrębnych ustaw.
Przekazanie informacji, o których mowa w punktach poprzedzających, nie stanowi naruszenia obowiązku zachowania odpowiednio tajemnicy skarbowej i tajemnicy zawodowej.
6.
Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego Prezes URE składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wszczyna kontrolę REMIT albo zarządza zamknięcie postępowania wyjaśniającego.
7.
Do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dołącza się akta postępowania wyjaśniającego z załącznikami.
8.
Zamknięcie postępowania wyjaśniającego nie stanowi przeszkody do ponownego jego przeprowadzenia o ten sam czyn, chyba że nastąpiło przedawnienie karalności przestępstwa.
Art. 23p. Postępowanie wyjaśniające - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Gdańsk (woj. pomorskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...