• II SO/Bk 20/14 - Postanow...
  20.04.2024

II SO/Bk 20/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku
2014-08-12

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Grażyna Gryglaszewska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), , , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 sierpnia 2014 r. zażalenia A. Z. na postanowienie z dnia 29 maja 2014 r. w przedmiocie oddalenia wniosku o wyłączenie sędziów oraz referendarzy WSA w Olsztynie od rozpoznania sprawy II SAB/Ol 49/12 i złożonego w niej wniosku o przyznanie prawa pomocy w sprawie ze skargi A. Z. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o uzupełnienie postanowienia p o s t a n a w i a odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 29 maja 2014 r. tutejszy sąd oddalił wniosek A. Z. o wyłączenie sędziów oraz referendarzy WSA w Olsztynie od rozpoznania sprawy o sygn. akt II SAB/Ol 49/12 i złożonego w niej wniosku

o przyznanie prawa pomocy.

Odpis postanowienia został doręczony wnioskodawcy, który w ustawowym terminie złożył zażalenie.

Zarządzeniem z dnia 23 czerwca 2014 r. Przewodniczący Wydziału wezwał stronę do złożenia jednego odpisu zażalenia poświadczonego za zgodność

z oryginałem – w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wezwanie doręczono żalącemu się w dniu 10 lipca 2014 r. Termin na złożenie odpisu mijał we czwartek 17 lipca 2014 r. Do tej daty odpis środka zaskarżenia nie został złożony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zważył, co następuje:

Zażalenie podlega odrzuceniu.

Zgodnie z przepisem art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) powoływanej dalej jako p.p.s.a., zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym. Ogólne warunki wnoszenia pism procesowych określa natomiast art. 47 § 1 p.p.s.a., zgodnie z którym do pisma należy dołączyć jego odpisy oraz odpisy załączników dla doręczenia ich stronom.

Stosownie zaś do treści art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w terminie podlega odrzuceniu.

Skarżący został prawidłowo wezwany do nadesłania jednego odpisu zażalenia, a wraz z wezwaniem doręczono mu pouczenie o skutkach prawnych niewykonania powyższego obowiązku. W wyznaczonym terminie brakujący odpis nie został złożony, co zobowiązywało sąd do odrzucenia zażalenia z przyczyn formalnych.

Na marginesie należy zauważyć, że Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale

z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie I OPS 13/13 stwierdził, że niedołączenie przez skarżącego wymaganej liczby odpisów skargi i odpisów załączników, zgodnie z art. 47 § 1 p.p.s.a., jest brakiem formalnym skargi, o którym mowa w art. 49 § 1

w związku z art. 57 § 1 p.p.s.a., uniemożliwiającym nadanie skardze prawidłowego biegu, który nie może być usunięty przez sporządzenie odpisów skargi przez sąd. Teza ta ma zastosowanie również do braków formalnych zażalenia, jako że zgodnie z art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.

Mając powyższe na uwadze na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczono jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...