• I SA/Gd 13/14 - Postanowi...
  28.03.2024

I SA/Gd 13/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
2014-02-04

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Ewa Kwarcińska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku "A" Sp. z o.o. z siedzibą [...] w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

I SA/Gd 13/14

UZASADNIENIE

Pełnomocnik skarżącej spółki w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z [...] określającą skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego w wysokości 26.521 zł wniósł o wstrzymanie jej wykonania.

W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik wskazał, że spółka posiada niewielki kapitał, jej podstawowa działalność (którą prowadzi od 5 lat) to sprzedaż komisowa. W ocenie pełnomocnika uwzględnienie przedmiotowego wniosku pozwoli na utrzymanie płynności finansowej spółki oraz zatrudnienia na dotychczasowym poziomie, jak również pozwoli na kontynuację działań podjętych celem "wytrzymania kryzysu w branży". Obecnie spółka dysponuje jedynie niewielkim kredytem stokowym na zakup towarów i nie posiada oszczędności, które mogłaby przeznaczyć na spłatę zobowiązania w podatku akcyzowym. Pełnomocnik podniósł przy tym, że zajęcie posiadanych przez spółkę środków uniemożliwi jej spłatę zobowiązań wobec ZUS, czy z tytułu podatków. Podkreślił, że spółka od momentu rozpoczęcia działalności tytułem należnego podatku akcyzowego przekazała do urzędu skarbowego kwotę ponad 300.000 zł.

Stosownie do art. 61 § 3 i § 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. Poz. 270 ze zm., dalej P.p.s.a.), Sąd może na wniosek skarżącego wydać na posiedzeniu niejawnym postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji w całości lub w części, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia skarżącemu znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Zasadność wstrzymania wykonania aktu uzależniona jest od rozmiarów szkody, w tym szkody majątkowej.

Przede wszystkim wskazać trzeba, że warunkiem wydania postanowienia

o wstrzymaniu wykonania decyzji jest wykazanie (uprawdopodobnienie) przez stronę we wniosku okoliczności uzasadniających możliwość spowodowania skutków, o których mowa w przywołanym przepisie. Podkreślić przy tym należy, że inicjatywa w zakresie wykazania przesłanek uzasadniających wstrzymanie wykonania aktu należy do skarżącego, bowiem jego rzeczą, jako strony postępowania sądowoadministracyjnego, jest wykazywanie zasadności złożonego wniosku poprzez wskazanie istnienia materialnoprawnych przesłanek wstrzymania wykonania zaskarżonych decyzji. Zatem uzasadnienie wniosku winno odnosić się do konkretnych zdarzeń (okoliczności) świadczących o tym, że w stosunku do wnioskodawcy wstrzymywanie wykonania zaskarżonej decyzji jest uzasadnione.

Zgodnie z tezą wyrażoną przez Naczelny Sąd Administracyjny (postanowienie

z dnia 14 listopada 2006 r., FZ 585/06) do wykazania, że zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, strona ma obowiązek wykazać istnienie konkretnych okoliczności pozwalających wywieść, że wstrzymanie aktu lub czynności jest zasadne. Twierdzenia te powinny zaś zostać poparte stosownymi dokumentami.

Do oceny zasadności wniosku konieczne jest zatem dysponowanie aktualnymi danymi o stanie majątkowym wnioskodawcy. Danymi tymi Sąd nie dysponuje, gdyż nie zostały one przedstawione w uzasadnieniu wniosku o wstrzymanie, a w aktach niniejszej sprawy brak jest dowodów pozwalających na ustalenie powyższych okoliczności. Zweryfikowanie przez Sąd tego, czy wykonanie decyzji odbędzie się z uszczerbkiem dla działalności skarżącej spółki, jej majątku, prowadząc do powstania znacznej szkody, bądź powodując trudne do odwrócenia skutki, musi się odbywać z uwzględnieniem szczegółowych informacji o jej sytuacji ekonomicznej. Te zaś, jak już wskazano, nie zostały przedstawione.

W ocenie Sądu skarżąca spółka nie wykazała dostatecznie na czym miałoby polegać – w przypadku wykonania zaskarżonej decyzji – niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody. Nadto nie wykazano, na czym miałaby polegać nieodwracalność zmian powstałych w następstwie wykonania opisanej decyzji.

Powoływana przez pełnomocnika okoliczność utraty płynności finansowej przez spółkę, która może mieć miejsce w związku z koniecznością zapłaty podatku, w sytuacji gdy nie podano jakichkolwiek danych odzwierciedlających jej sytuację ekonomiczną, w tym wielkość osiąganych przychodów, posiadanych środków pieniężnych, ponoszonych kosztów związanych z prowadzoną działalnością, należnych danin, nie przemawia za wstrzymaniem wykonania przedmiotowej decyzji. Taką okolicznością nie jest także terminowe dotychczas regulowanie przez spółkę ciążących na niej zobowiązań podatkowych i kwota odprowadzonych z tego tytułu podatków.

Z tych względów należało orzec jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...