• I SA/Gd 874/14 - Postanow...
  20.04.2024

I SA/Gd 874/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
2014-08-25

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Ewa Wojtynowska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Wojtynowska po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku "A" S.A. z siedzibą we W. o zawieszenie postępowania w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 27 maja 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru postanawia: zawiesić postępowanie.

Uzasadnienie

"A" S.A. z siedzibą we W. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 27 maja 2014 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru.

W skardze zawarto wniosek o zawieszenie postępowania sądowego w niniejszej sprawie, w związku z równoległym wniesieniem do tut. Sądu, w dniu 30 czerwca 2014 r., skargi na decyzję Dyrektora Izby Celnej dotyczącej ustalenia cła antydumpingowego w wysokości 359.814 zł.

W ocenie skarżącej od wyniku ww. postępowania w pełni zależy byt przedmiotowej sprawy – w przypadku uchylenia lub zmiany decyzji dot. cła antydumpingowego zmianie ulegnie podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług objętych przedmiotową skargą w związku z czym dalsze prowadzenie postępowania wywołanego wniesieniem niniejszej skargi będzie bezprzedmiotowe i w konsekwencji na podstawie art. 161 § 1 pkt 3 p.p.s.a. podlegać będzie umorzeniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 125 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) – dalej jako "P.p.s.a.", sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania administracyjnego, sądowoadministracyjnego, sądowego lub przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm.) podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. W przypadku towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów kompensacyjnych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu w ramach uszlachetniania biernego są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów kompensacyjnych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.

Zatem w rozpatrywanej sprawie wysokość podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług zależy od decyzji organu celnego dotyczącej określenia cła antydumpingowego.

Z informacji posiadanych przez Sąd wynika natomiast, że strona skarżąca złożyła do tut. Sądu skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 25 maja 2014 r., w przedmiocie cła antydumpingowego. Sprawa została zarejestrowana pod sygnaturą III SA/Gd 625/14. W związku z powyższym rozstrzygnięcie analizowanej sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania sądowoadministracyjnego (por. postanowienie NSA z dnia 24 czerwca 2008 r., sygn. akt I FZ 259/08).

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej okoliczności Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 125 § 1 pkt 1 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...