• I OZ 674/14 - Postanowien...
  26.04.2024

I OZ 674/14

Postanowienie
Naczelny Sąd Administracyjny
2014-08-27

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Jolanta Rajewska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia J. W. i J. W. na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt II SAB/Łd 86/14 wzywające solidarnie J. W. i J. W. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na bezczynność Wojewody [...] w przedmiocie nabycia własności nieruchomości postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

J. W. i J. W. pismem z dnia 19 maja 2014 r. zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi bezczynność Wojewody [...] w przedmiocie wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie potwierdzenia nabycia przez gminę własności nieruchomości.

Przewodniczący Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi zarządzeniem z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt II SAB/Łd 86/14, wydanym na podstawie § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.) – wezwał solidarnie J. W. i J. W. do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 złotych, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Na zarządzenie to J. W. i J. W. złożyli zażalenie, w którym podnieśli, że w sprawie z ich skargi przepisy art. 220 § 1 i § 3 w związku z art. 214 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nie mogły być zastosowane, bowiem ich skarga na bezczynność Wojewody [...] nie została przekazana przez Wojewodę lecz [...] Urząd Wojewódzki.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie. Zaskarżone zarządzenie Przewodniczącego Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 czerwca 2014 r. odpowiada prawu.

Z treści art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. dalej jako "P.p.s.a.") wynika, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism wszczynających postępowanie należy skarga.

Stosownie zaś do treści art. 220 § 1 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku braku opłaty przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (§ 3).

Z powyższych przepisów wynika zatem, że strona skarżąca ma obowiązek uiszczenia wpisu sądowego od każdej wnoszonej skargi, chyba że z obowiązku tego została zwolniona na mocy przepisu prawa, tj. 239 pkt 1-3 P.p.s.a., bądź postanowienia referendarza sądowego lub sądu, przyznającego jej prawo pomocy w tym zakresie.

Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest bezczynność Wojewody [...] przedmiocie wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie potwierdzenia nabycia przez gminę własności nieruchomości. Sprawa ta nie została zaliczona do kategorii spraw, w których nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. Z akt sprawy wynika ponadto, że skarżącym nie zostało przyznane prawo pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. Oznacza to, że na J. W. i J. W. ciąży solidarnie obowiązek uiszczenia wpisu sądowego od skargi wniesionej w niniejszej sprawie. Skoro zatem skarżący są zobowiązani do uiszczenia wpisu, to konieczne stało się ustalenie jego wysokości.

Wysokość oraz szczegółowe zasady pobierania wpisu określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wydane na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 233 P.p.s.a. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia, wpis stały w sprawach skarg na bezczynność organów administracji publicznej wynosi 100 zł. Skoro w niniejszej sprawie została wniesiona skarga na bezczynność organu, to Przewodniczący prawidłowo wskazał podstawę oraz wysokość należnego od skargi wpisu sądowego w kwocie 100 złotych. Z tych też względów, zasadnie wezwano skarżących do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 100 zł.

Odnosząc się natomiast do zarzutu nieprzekazania skargi wraz z odpowiedzią na skargę przez Wojewodę [...] lecz przez [...] Urząd Wojewódzki, wyjaśnić należy, że skarga J. W. i J. W. z dnia 19 maja 2014 r. na bezczynność organu administracji wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w dniu 11 czerwca 2014 r. Z tym dniem skarga została zarejestrowana w odpowiednim repertorium, nadano jej sygnaturę, określono strony postępowania i przedmiot sprawy oraz wyznaczono sędziego sprawozdawcę. Skarga wraz z odpowiedzią na skargę i aktami sprawy została przekazana zgodnie z art. 54 § 2 P.p.s.a., tj. przez Dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji [...] Urzędu Wojewódzkiego w [...], działającego z upoważnienia Wojewody [...]. Z powyższego wynika zatem, że skarga została przekazana przez organ, którego bezczynność jest przedmiotem skargi.

Z tych względów, Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 184 w zw. z art. 197 § 1 i § 2 oraz art. 198 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w postanowieniu.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...