• I SA/Po 194/14 - Postanow...
  29.03.2024

I SA/Po 194/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
2014-04-16

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Dominik Mączyński /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dominik Mączyński po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A Sp. z o. o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] grudnia 2013 r., Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, II, III i IV kwartał 2009 r.; postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] lutego 2014 r. A Sp. z o. o. w P. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na wskazaną w sentencji decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału I tut. Sądu z dnia 6 marca 2014 r. skarżąca została wezwana do usunięcia braków formalnych skargi poprzez złożenie dokumentu wykazującego umocowanie do wniesienia skargi i określającego sposób reprezentacji strony skarżącej zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wskazane wyżej wezwanie zostało skutecznie doręczone stronie skarżącej w dniu 20 marca 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 36 akt sąd.).

Do chwili obecnej skarżąca nie usunęła braku formalnego skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 28 § 1 i art. 29 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - dalej w skrócie "P.p.s.a.") osoby prawne dokonują czynności w postępowaniu przez organy albo osoby uprawnione do działania w ich imieniu, które mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Stosownie do art. 49 § 1 P.p.s.a., jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę do ich uzupełnienia lub poprawienia w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi, wynikającym z art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a. W odniesieniu do spółek kapitałowych usunięcie tego braku polega na przedstawieniu aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Nie ulega żadnej wątpliwości, że brak dokumentu wskazującego umocowanie do reprezentowania spółki przez osoby podpisujące skargę stanowi brak formalny skargi, który uniemożliwia nadanie jej biegu. Sąd nie ma bowiem możliwości dokonania prawidłowej oceny, czy osoby, które podpisały się pod złożoną w niniejszej sprawie skargą są rzeczywiście umocowana do dokonania tej czynności.

Przenosząc powyższe uwagi ogólne natury prawnej na grunt rozpoznawanej sprawy wskazać należy, iż wezwanie do usunięcia braku formalnego skargi poprzez złożenie dokumentu wykazującego umocowanie osób podpisanych pod skargą do reprezentowania spółki zostało skutecznie doręczone stronie skarżącej w dniu 20 marca 2014 r., a zatem siedmiodniowy termin do jego wykonania upłynął z dniem 27 marca 2014 r. Skarżąca, pomimo prawidłowego pouczenia, w zakreślonym terminie nie dopełniła nałożonego na nią obowiązku procesowego. Brak formalny skargi nie został usunięty, a zatem ziściły się przesłanki do odrzucenia skargi.

W tym stanie rzeczy, Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 58 § 3 i art. 16 § 2 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...