• III SA/Gd 895/13 - Postan...
  30.03.2024

III SA/Gd 895/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
2014-05-13

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Elżbieta Kowalik-Grzanka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Kowalik - Grzanka po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku J. M. – Z. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 sierpnia 2013 r. sygn. akt [...] w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych postanawia odmówić przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 marca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J. M.- Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 sierpnia 2013 r. sygn. akt [...] w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.

W dniu 10 kwietnia 2014 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wpłynął wniosek skarżącej o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia ww. wyroku.

W treści ww. wniosku wskazano, że uchybienie terminu wynikało z pogorszenia się stanu zdrowia skarżącej skutkującego pobytem w szpitalu do dnia 10 kwietnia 2014 r.

Zarządzeniem z dnia 11 kwietnia 2014 r. skarżąca została zobowiązana do uprawdopodobnienia okoliczności z których wynikałoby, że niezłożenie w terminie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku nastąpiło bez jej winy. Ponadto skarżąca została zobowiązana do podania, w jakiej dacie ustała przyczyna uchybienia ww. terminu.

W pisemnej odpowiedzi na powyższe wezwanie datowanej na dzień 29 kwietnia 2014 r. skarżąca wskazała, że jej stan zdrowia pogorszył się w dniu 16 marca 2014 r., co spowodowało przyjęcie do szpitala w dniu 26 marca 2014 r. Do dnia 10 kwietnia 2014 r. skarżąca przebywała następnie na zwolnieniu. W ww. dniu skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Do ww. pisma została dołączona karta informacyjna leczenia szpitalnego w dniach 26 – 27 marca 2014 r.

W zaleceniach zawartych w ww. karcie wskazano, że skarżąca ma przebywać na zwolnieniu lekarskim przez okres 14 dni.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:

Dla oceny zasadności złożonego wniosku podstawowego znaczenia nabierają postanowienia art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), który stanowi, że jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

Nadto, w myśl art. 87 § 1 tejże ustawy pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu; zgodnie zaś z § 2 przedmiotowego artykułu w piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.

W świetle ww. okoliczności faktycznych wniosek skarżącej odpowiada wymaganiom formalnym wynikającym z treści art. 87 § 1 ww. ustawy. Skarżąca stosowny wniosek złożyła bowiem w ww. terminie liczonym od dnia zakończenia zwolnienia lekarskiego.

Przechodząc do merytorycznej oceny przedmiotowego wniosku wskazać należy, że skarżąca nie uprawdopodobniła, że uchybienie terminu nastąpiło bez jej winy.

Jak wynika z ww. pisma z dnia 29 kwietnia 2014 r. stan zdrowia skarżącej pogorszył się w dniu 16 marca 2014 r. Przyjęcie do szpitala i wykonanie zabiegu chirurgicznego – zgodnie z przedłożonym dokumentem – miało zaś miejsce w dniu 26 marca 2014 r.

Powyższe oznacza, że między 13 marca 2014 r. (data ogłoszenia wyroku) a 20 marca 2014 r. (ostatni dzień na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku) skarżąca nie była hospitalizowana.

W ocenie Sądu uznać należy, że skarżąca nie uprawdopodobniła, że jej stan zdrowia uniemożliwiał złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku w terminie, którego bieg rozpoczął się w dniu 14 marca 2014 r. Fakt stwierdzonych problemów zdrowotnych w dniu 26 marca 2014 r. (to jest w 13 dniu liczonym od daty ogłoszenia wyroku) nie implikuje w ocenie Sądu złego stanu zdrowia wykluczającego podjęcie niezbędnych działań w celu złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku przez cały okres poprzedzający zgłoszenie się do placówki służby zdrowia.

Należy nadto podkreślić, że skarżąca miała pełną świadomość jak istotne jest podejmowanie działań we właściwych terminach. Warto bowiem zauważyć, że postanowieniem z dnia 8 stycznia 2014 r. wydanym w sprawie o sygnaturze III SA/Gd 894/13 przywrócono skarżącej termin do wniesienia skargi w niniejszej sprawie. Skarżąca zdając sobie sprawę z konsekwencji wynikających z niezachowania terminów, określone działania w kwestii złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku w tej sprawie winna więc podjąć niezwłocznie, zwłaszcza, że nie czuła się dobrze od dnia 16 marca 2014 r. a dopiero w dniu 26 marca 2014 r. zgłosiła się do szpitala.

W orzecznictwie sądowoadministracyjnym podkreśla się z kolei, że jeżeli uchybienie terminowi jest skutkiem zaniedbań strony skarżącej (gdy strona dopuszcza się choćby lekkiego niedbalstwa) wniosek o przywrócenie terminu podlegać winien oddaleniu (por. w tej materii: postanowienie: Naczelnego Sądu Administracyjnego w postanowieniu z dnia 24 stycznia 2008 r. sygn. akt I GZ 1/08; Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych; orzeczenia.nsa.gov.pl).

W związku z powyższym, na podstawie art. 86 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...