• VII SA/Wa 1805/13 - Posta...
  29.03.2024

VII SA/Wa 1805/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2014-06-09

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Elżbieta Zielińska-Śpiewak /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Zielińska-Śpiewak po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku z dnia 21 maja 2014 r. w sprawie ze skargi P. K. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji postanawia: odmówić zmiany postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2013 r., którym przyznano P. K. prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez ustanowienie adwokata i odmówiono przyznania prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 5 grudnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał P. K., dalej skarżący, prawo pomocy poprzez ustanowienie adwokata oraz odmówił przyznania prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

W piśmie z dnia 16 lutego 2014 r. skarżący wniósł ponownie o przyznanie mu prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 31 marca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił zmiany ww. postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2013 r.

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynął w dniu 21 maja 2014 r. (data stempla Biura Podawczego) formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy, w którym skarżący wniósł o zwolnienie od kosztów sądowych.

W uzasadnieniu wniosku wskazał, że zaistniałe nowe okoliczności uzasadniające złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych. Podał, że w dniu 26 maja 2014 r. jego żona otrzymała skierowanie do szpitala klinicznego na zabieg. Sytuacja ta spowoduje dodatkowe wydatki w związku z koniecznością wyjazdów do Łodzi oraz brak wynagrodzenia za pobyt w szpitalu. Dodał, że pozostałe dokumenty o stanie finansowym i wydatkach znajdują się w aktach sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Postanowienia niekończące postępowanie w sprawie mogą być uchylane i zmieniane wskutek zmiany okoliczności sprawy, chociażby były zaskarżone, a nawet prawomocne - art. 165 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej: p.p.s.a.). Przez zmianę okoliczności sprawy należy rozumieć zmianę zarówno okoliczności faktycznych, jakie stanowiły przesłankę rozstrzygnięcia, jak również okoliczności prawnych, które uzasadniałyby wydanie postanowienia o odmiennej treści, niż to które wcześniej zapadło. Gdy chodzi o zmianę okoliczności faktycznych to zmiana powinna być tego rodzaju, aby wpływała w istotny sposób na sytuację materialną strony i jej możliwości ponoszenia kosztów postępowania.

Wniosek skarżącego z dnia 21 maja 2014 r. należy potraktować jako wniosek o zmianę postanowienia z dnia 5 grudnia 2013 r. w przedmiocie przyznania prawa pomocy poprzez ustanowienie prawa pomocy w zakresie całkowitym.

We wniosku skarżący nie wykazał, że jego sytuacja materialna zmieniła się w istotny sposób w stosunku do wskazanej w poprzednim wniosku o przyznanie prawa pomocy, w szczególności skarżący nie wykazał, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, co zgodnie z art. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a. stanowi przesłankę przyznania prawa pomocy osobie fizycznej w zakresie całkowitym.

Wskazać należy, że skarżący powołał się we wniosku na przyszłe zdarzenia, tymczasem Sąd ocenia sytuację majątkową w chwili złożenia wniosku, albowiem tylko zaistniałe już zdarzenia mają realny wpływ na bieżącą sytuację majątkową skarżącego. Dodać również należy, że skarżący wniosku nie poparł żadnymi dokumentami związanymi z zaistniałym zdarzeniem, czy wydatkami związanymi z leczeniem.

Skarżący nie wykazał, aby nastąpiła istotna zmiana jej sytuacji osobistej i majątkowej, która powodowałaby brak możliwości poniesienia przez niego kosztów sądowych.

Sąd doszedł do wniosku, że sytuacja majątkowa i rodzinna skarżącego pozwalają na uiszczenie kosztów na obecnym etapie postępowania, tj. wpisu sądowego w kwocie 200 zł.

Z powyższych względów, na podstawie na podstawie art. 165 w zw. z art. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...