• VII SA/Wa 969/12 - Postan...
  18.04.2024

VII SA/Wa 969/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2012-06-20

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Katarzyna Pakuła-Getka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy - Katarzyna Pakuła - Getka Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 czerwca 2012 r. po rozpoznaniu wniosku F. J. i S. J. o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym w sprawie ze skargi F. J. i S. J. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2012 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki nadbudowy poddasza postanawia: przyznać F. J. i S. J. prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

Uzasadnienie

W dniu 25 maja 2012 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w Warszawie wpłynął wypełniony wniosek PPF o przyznanie prawa pomocy F. J. i S. J. w którym wnieśli o zwolnienie od kosztów sądowych.

W niniejszej sprawie zważono, co następuje:

Zgodnie z art. 246 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U z 2012r. poz. 270) przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym – gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania (pkt 1), a w zakresie częściowym – gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (pkt 2). Żądanie zwolnienia od kosztów sądowych jest wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym (art. 245 § 3 ww. ustawy.)

Podkreślić należy, że prawo pomocy jest instytucją wyjątkową, stanowiącą odstępstwo od ogólnej zasady odpłatności postępowania wyrażonej w art. 199 ww. ustawy. Może być więc przyznane jedynie wtedy, gdy strona nie posiada żadnych możliwości finansowych zapłaty kosztów sądowych bądź też zapłata przez nią kosztów związanych z postępowaniem sądowym spowodowałaby utratę płynności finansowej i mogłaby przyczynić się do uszczerbku w koniecznym utrzymaniu wnioskodawcy i jego rodziny.

Powołany wyżej przepis wskazuje, że inicjatywa dowodowa zmierzająca do wykazania, iż zachodzą przesłanki pozytywne dla uwzględnienia wniosku spoczywa na wnioskującym o przyznanie prawa pomocy.

W niniejszej sprawie mając na względzie dane przedstawione w formularzu uznano, iż wnioskodawcy wykazali w nim, że spełniają ustawowe przesłanki do przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych .

Jak wynika z oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach skarżący prowadzą gospodarstwo domowe wraz z synem. Podali, że wspólnie utrzymują się z dochodów w wysokości 2.443,43 złotych brutto miesięcznie. Na kwotę tą składa się emerytura wnioskodawcy w wysokości 1.644,30 złotych brutto, netto zaś 1.374,31 złotych oraz emerytura wnioskodawczyni w wysokości 799,13 złotych brutto, netto 634,60 złotych. Zaznaczyli, że powyższy dochód uzyskiwany z tytułu emerytur jest jedynym źródłem utrzymania rodziny. Dodali, że syn jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku.

Wnioskodawcy wskazali we wniosku, że posiadają dom o pow. 110 m ² oraz działkę o pow. 1559 m ² na której zlokalizowany jest ww. budynek.

Oświadczyli, że nie otrzymują żadnych dodatkowych świadczeń socjalnych. Nie posiadają przedmiotów wartościowych ani oszczędności pieniężnych .

Podkreślili, że mają problemy ze zdrowiem, co wiąże się

z wydatkami na leczenie i lekarstwa. Nadto dodali, że spłacają dwa kredyty zaciągnięte na remont budynku. Na potwierdzenie powyższego załączyli do wniosku harmonogram spłat kredytu z którego wynika, że wnioskodawca zaciągnął kredyt we wrześniu 2010 r. w wysokości 2.100,00 złotych oraz 31 maja 2011 r. w wysokości 9.000,00 złotych. Rata spłat kredytu w czerwcu 2012 r. wynosiła 89,33 złotych oraz 220,91 złotych.

W uzasadnieniu wniosku wnioskodawcy podnieśli, że opłaty, wydatki na lekarstwa oraz spłata kredytów pochłaniają większość uzyskiwanych dochodów.

Mając na względzie powyższe dane uznano, że wnioskodawcy kwalifikują się do przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie tj. zwolnienia od kosztów sądowych. Dochody uzyskiwane przez wnioskodawców wystarczają jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych trzech dorosłych osób. Stwierdzono zatem, że sytuacja materialna wnioskodawców w jakiej się znajdują, nie pozwala im na ponoszenie kosztów sądowych bez uszczerbku w koniecznym utrzymaniu dla siebie i syna.

Z tych względów, na podstawie art. 246 § 1 pkt 2 w związku art. 258 § 2 pkt 7 ww. ustawy orzeczono, jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...