• III SA/Łd 377/12 - Postan...
  19.04.2024

III SA/Łd 377/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
2012-07-25

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Janusz Furmanek /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Dnia 25 lipca 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Janusz Furmanek po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2012 roku na posiedzeniu niejawnym wniosku J. W. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi J.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za samowolne zajęcie pasa drogowego postanawia: wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji. D.T.

Uzasadnienie

J. W. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] r. w przedmiocie nałożenia na niego kary pieniężnej za samowolne zajęcie pasa drogowego.

W skardze zawarto wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał, że otrzymał łącznie siedem decyzji Prezydenta Miasta Ł. nakładających na niego kary pieniężne za samowolne zajęcie pasa drogowego przy zbiegu ulic [...], w okresie od 31 lipca 2005 r. do 17 maja 2011 r. Łącznie wysokość nałożonych na niego kar pieniężnych wynosi 1.986.804,50 zł. Nie jest on w stanie zapłacić takiej kwoty. Oznacza to, że organ I instancji będzie mógł dochodzić swojego roszczenia w drodze postępowania egzekucyjnego. Wykonanie tych decyzji spowodować może, w przypadku np. podjęcia przez wierzyciela decyzji o egzekucji z nieruchomości, nieodwracalne skutki prawne w przypadku zbycia nieruchomości w drodze licytacji. W przypadku egzekucji z ruchomości – skarżący może utracić sprzęt niezbędny do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Wskutek wykonania zaskarżonych decyzji skarżący będzie musiał zakończyć prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą a w konsekwencji utraci jedyne źródło utrzymania dla niego i jego rodziny. Będzie to spowodowane tym, że nie będzie on miał dalszych możliwości kontynuowania działalności gospodarczej a z uwagi na zadłużenie z tytułu kar pieniężnych nałożonych zaskarżonymi decyzjami Prezydenta Miasta Ł. nie uzyska również ewentualnego kredytu bankowego na prowadzenie działalności gospodarczej.

Wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonych decyzji skarżący powtórzył w skierowanym do Sądu piśmie procesowym z dnia 2 lipca 2012 r. Wskazał, iż wszczęto wobec niego egzekucję, która może narazić go na nieodwracalne szkody. Ponadto ma na utrzymaniu schorowaną matkę oraz małoletnią córkę. W załączeniu przekazał dokument zajęcia z dnia 26 czerwca 2012 r. na kwotę 2.585.361,72 zł

Postanowieniem z dnia 5 lipca 2012 r. Referendarz Sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi przyznał skarżącemu prawo pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata.

W kolejnych pismach procesowych – z dnia 10 lipca 2012 r. oraz z dnia 16 lipca 2012 r. skarżący ponowił wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonych decyzji. Wniósł również o zawieszenie wszczętych wobec niego postępowań egzekucyjnych. Do pism załączył kserokopie zawiadomień o wszczęciu postępowań egzekucyjnych, zajęcia rachunków bankowych oraz tytułów wykonawczych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 61 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności.

Po przekazaniu sądowi skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, o których mowa w § 1, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania (§ 3).

Rozstrzygając w oparciu o art. 61 § 3 ustawy Sąd jest związany zamkniętym katalogiem przesłanek pozytywnych. Ustawa wymienia w tym przepisie dwie przesłanki: niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody oraz niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Próbę zdefiniowania przesłanki wyrządzenia znacznej szkody podjął Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 20 grudnia 2004 r. GZ 138/04 (niepublikowane) stwierdzając, że chodzi o taką szkodę, zarówno majątkową jak i niemajątkową, która nie będzie mogła być wynagrodzona przez późniejszy zwrot spełnionego świadczenia lub jego wyegzekwowania ani też nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego.

Nadto jak wynika z analizy orzecznictwa sądów administracyjnych warunkiem wydania postanowienia o wstrzymaniu wykonania aktu lub czynności jest wykazanie przez stronę we wniosku okoliczności uzasadniających możliwość wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Uzasadnienie wniosku winno odnosić się do konkretnych zdarzeń (okoliczności) świadczących o tym, że w stosunku do wnioskodawcy wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności jest uzasadnione (por. B. Dauter, B. Gruszczyński, A. Kabat, M. Niezgódka – Medek Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Zakamycze 2005 s. 166 -168).

W niniejszej sprawie Sąd dokonał oceny całokształtu przedstawionej przez stronę skarżącą sytuacji życiowej i finansowej. Biorąc pod uwagę wysokość wszystkich należności, które w chwili obecnej są wymagalne na podstawie ostatecznych decyzji uznał, że uzasadniony jest wniosek skarżącego o wstrzymanie wykonania zaskarżonej do Sądu decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł.

Skarżący uzasadniając złożony wniosek wskazał, że na skutek wykonania zaskarżonych decyzji będzie musiał zakończyć prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą w postaci prowadzenia myjni samochodowej. W konsekwencji utraci on jedyne źródło utrzymania dla niego i pozostających pod jego opieką małoletniej córki i schorowanej matki. Nie będzie on miał dalszych możliwości kontynuowania działalności gospodarczej. Z uwagi natomiast na zadłużenie z tytułu kar pieniężnych nałożonych zaskarżonymi decyzjami Prezydenta Miasta Ł. nie uzyska również ewentualnego kredytu bankowego na prowadzenie działalności gospodarczej.

W ocenie Sądu, przedstawiona przez skarżącego argumentacja i oraz nadesłana do Sądu obszerna dokumentacja dotycząca jego aktualnej sytuacji finansowej, jest wystarczająca do uznania, iż w niniejszej sprawie zachodzą okoliczności uzasadniające możliwość wyrządzenia skarżącemu znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Należy też podkreślić, że zgodnie zaś z art. 56 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 24, poz. 151 z póżn. zm.) postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu w chwili wstrzymania wykonania egzekwowanej decyzji. Tym samym zawieszeniu ulegają postępowania egzekucyjne wszczęte wobec skarżącego.

Wobec powyższego na podstawie art. 61 § 3 i § 5 ppsa orzeczono jak w sentencji.

D.T.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...