• I SA/Wa 1225/12 - Postano...
  25.04.2024

I SA/Wa 1225/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2012-08-03

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Lucyna Picho /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz Sądowy Lucyna Picho Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 3 sierpnia 2012 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku J. P. o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym ustanowienie adwokata lub radcy prawnego w sprawie ze skargi J. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego postanawia przyznać J. P. prawo pomocy w zakresie obejmującym ustanowienie radcy prawnego, którego wyznaczy Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...].

Uzasadnienie

W następstwie skargi wniesionej do Sądu, J. P. nadesłała wniosek o przyznanie prawa pomocy. W oświadczeniu złożonym na urzędowym formularzu wnioskodawczyni wyjaśniła, że pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z córką. Źródłem dochodu skarżącej jest emerytura w wysokości 839,89 zł. Wnioskodawczyni ujawniła, że posiada majątek w postaci mieszkania o powierzchni 54 m2, ponadto z akt administracyjnych sprawy wynika, że strona ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, nie opłaca bieżącego czynszu do spółdzielni, energia elektryczna opłacana jest przez właściwy ośrodek pomocy społecznej. Ponadto z wywiadu środowiskowego z dnia [...] stycznia 2012 r., wynika, że wnioskodawczyni od dłuższego czasu objęta jest pomocą właściwego ośrodka pomocy społecznej m. in. na dofinansowanie rehabilitacji, na pokrycie kosztów leczenia, na zakup żywności. Wnioskodawczyni oświadczyła ponadto, że nie zatrudnia i nie pozostaje w innym stosunku prawnym z adwokatem lub radcą prawnym.

Rozpoznając wniosek na wstępie należy stwierdzić, że stosownie do treści art. 245 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. Przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym – gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, natomiast przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym następuje – gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (art. 246 § 1 powołanej ustawy).

Mając na uwadze okoliczności niniejszej sprawy uznać należy, że wnioskodawczyni wykazała, iż znajduje się w sytuacji materialnej kwalifikującej ją do przyznania prawa pomocy w zakresie obejmującym ustanowienie pełnomocnika procesowego. Skoro skarżąca utrzymuje się jedynie z ujawnionego dochodu oraz ze świadczeń z pomocy społecznej. To jest sytuacja kwalifikuje ją do uwzględnienia wniosku. Nie jest ona bowiem w stanie w sposób oczywisty – bez uszczerbku dla jej utrzymania koniecznego - ponieść kosztów ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika.

Jednocześnie wskazać należy, że w sprawie nie orzekano w przedmiocie zwolnienia J. P. od kosztów sądowych, bowiem jest ona zwolniona jest z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych z mocy ustawy. Zwolnienie to wynika z przepisu art. 239 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zgodnie z którym strona skarżąca działanie lub bezczynność organu w sprawach z zakresu pomocy i opieki społecznej (taka sytuacja ma miejsce w rozpoznawanej sprawie bowiem zaskarżona decyzja dotyczy zasiłku celowego) nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych.

W tej sytuacji w oparciu o powołane wyżej przepisy oraz art. 258 § 1 i § 2 pkt 7 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowiono jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...