• VII SA/Wa 1493/12 - Posta...
  28.03.2024

VII SA/Wa 1493/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2012-08-22

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Katarzyna Pakuła-Getka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy - Katarzyna Pakuła -Getka Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na posiedzeniu niejawnym w dnia 22 sierpnia 2012 r. po rozpoznaniu wniosku P. G. o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym w sprawie ze skargi P. G. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2012 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie realizacji inwestycji postanawia: przyznać P. G. prawo pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.

Uzasadnienie

W dniu 16 lipca 2012 r. r. do Sądu wpłynął na uzupełnionym formularzu PPF wniosek o przyznanie prawa pomocy P. G., w którym wniósł o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.

We wniosku wskazał, że obecnie nie posiada żadnych źródeł dochodów, otrzymuje zasiłek socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. w wysokości ok. 260,00 złotych miesięcznie. Oświadczył, że nie posiada żadnego majątku, nieruchomości, oszczędności pieniężnych ani przedmiotów wartościowych.

W związku z niewystarczającymi danymi do rozpoznania złożonego wniosku zarządzeniem z dnia 25 lipca 2012 r. wezwano wnioskodawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień dotyczących nadesłanego wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez podanie; z czego lub przy czyjej pomocy się utrzymuje, czy jest osobą bezrobotną, jeśli tak czy ma przyznany zasiłek dla bezrobotnych, należało podać od kiedy i w jakiej wysokości. Wezwano wnioskodawcę również do wskazania gdzie zamieszkuje (dom, mieszkanie), należało podać jego powierzchnię oraz wskazać czy jest ich właścicielem, współwłaścicielem, czy też najemcą. Zwrócono się tez z zapytaniem, czy samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe, czy też pozostaje z innymi osobami, jeśli tak należało wyszczególnić te osoby oraz podać wysokość uzyskiwanego przez nie dochodu.

Wezwano wnioskodawcę także jakie ponosi stałe opłaty związane z utrzymaniem domu/lokalu należało je wyszczególnić i podać ich wysokość oraz jaką kwotę przeznacza na bieżące potrzeby życia codziennego, tj. zakup żywności, leków, odzieży, środków chemicznych itp.

Zobowiązano wnioskodawcę do podania, czy oprócz pomocy jaką uzyskuje z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uzyskuje inną pomoc ze strony rodziny lub innych osób, organizacji społecznych lub państwowych, jeśli tak należało podać od kogo w jakiej wysokości lub formie oraz czy podejmuje prace dodatkowe np. umowy zlecenia, dorywcze, sezonowe, a jeśli tak, czy uzyskuje z tego tytułu dochody, należało podać ich wysokość. Nadto wezwano wnioskodawcę do oświadczenia, czy posiada oszczędności pieniężnych, jeśli tak należało podać ich wysokość.

W dniu 9 sierpnia 2012 r. wnioskodawca udzielił odpowiedzi na powyższe. Wskazał, że samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe. Obecnie zamieszkuje u kuzyna, który udostępnił mu nieodpłatnie pokój o pow. 8 m ². Podał, że jedyny dochód jaki uzyskuje do zasiłek okresowy w wysokości 238,50 złotych miesięcznie.

Wnioskodawca oświadczył, że korzysta z doraźnej pomocy rodziny oraz sąsiadów, którzy co pewnie czas dzielą się z nim artykułami spożywczymi, darowują mu środki czystości itp.

Podał, że miesięcznie na utrzymanie przeznacza kwotę ok. 300-400 złotych wyjaśniając jednocześnie, że część której nie otrzymuje z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uzyskuje z prac dorywczych.

W niniejszej sprawie zważono, co następuje:

Zgodnie z art. 246 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( tj. Dz. U z 2012r. poz. 270), zwanej dalej p.p.s.a przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym – gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania (pkt 1), a w zakresie częściowym – gdy wykaże , że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (pkt 2). Żądanie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata lub radcy prawnego jest wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym (art. 245 § 2 p.p.s.a.)

Przyjętą regułą jest, iż obowiązkiem stron jest ponoszenie kosztów związanych z udziałem w postępowaniu. Tylko w wyjątkowych przypadkach może być przyznane na wniosek strony prawo pomocy polegające na zwolnieniu z kosztów sądowych bądź ustanowieniu pełnomocnika z urzędu.

Przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym następuje w przypadku wykazania przez wnioskującego, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Obejmuje zatem osoby, które ze względu na niskie dochody i szczególną sytuację życiową, mimo poczynionych oszczędności w wydatkach i przy największej staranności nie mogą ponieść tych kosztów.

Powołany wyżej przepis wskazuje, że inicjatywa dowodowa zmierzająca do wykazania, iż zachodzą przesłanki pozytywne dla uwzględnienia wniosku spoczywa na wnioskującym o przyznanie prawa pomocy.

W niniejszej sprawie oceniono, że wnioskodawca w złożonym wniosku i nadesłanych wyjaśnieniach wykazał, iż nie jest w stanie samodzielnie ponosić kosztów postępowania sądowego i ustanowić profesjonalnego pełnomocnika z wyboru.

Z nadesłanych informacji wynika, że wnioskodawca samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe. Podał, że obecnie utrzymuje się jedynie z zasiłku okresowego wysokości 238,50 złotych oraz niewielkich dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych. Oświadczył, że nie posiada żadnego majątku ani oszczędności pieniężnych. Wyjaśnił, że mieszka w użyczonym mu pokoju u kuzyna. Korzysta z pomocy rodziny oraz sąsiadów.

Mając na względzie powyższe dane uznano, że sytuacja materialna wnioskodawcy jest trudna i stanowi pozytywną przesłankę do przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Z tych też względów uznano, że wnioskodawca kwalifikuje się do przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym tj. zwolnienia z kosztów sądowych oraz ustanowienia adwokata z urzędu.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 246 § 1 pkt 1 w związku z art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...