• II SA/Gl 847/12 - Postano...
  19.04.2024

II SA/Gl 847/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
2012-08-27

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Maria Taniewska-Banacka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Maria Taniewska - Banacka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2012 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi C.B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

C.B. wniósł skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia

[...] r., nr [...], przesyłając ją w dniu [...] r. do organu wydającego zaskarżone rozstrzygnięcie. Z akt administracyjnych wynika natomiast, że powyższa decyzja została prawidłowo doręczona stronie skarżącej

w dniu 30 kwietnia 2012 r. (do rąk dorosłego domownika) wraz z pouczeniem, że przysługuje od niej skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, którą należy wnieść za pośrednictwem organu w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie z powodu przekroczenia terminu dla wniesienia skargi. Dalej organ wyjaśnił, że decyzja organu drugiej instancji została doręczona skarżącemu skutecznie w trybie art. 43 ustawy z dnia 14 czerwca

1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r.

nr 98, poz. 1071 późn. zm. - zwanej dalej KPA), gdyż odbioru dokonał dorosły domownik, pełnoletni syn skarżącego, zameldowany pod tym samym adresem, który nie odmówił przyjęcia przesyłki.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zważył, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r.,

poz. 270 – zwanej dalej p.p.s.a.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Natomiast art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. stanowi, że sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. W zakresie trybu dokonywania doręczeń przez organ odwoławczy zastosowanie znajdują przepisy cytowanej wyżej ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. W myśl art. 39 KPA w związku z art. 40 § 1 KPA organ administracji publicznej doręcza pisma stronie za pokwitowaniem przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy. Art. 43 KPA stanowi z kolei, że w przypadku nieobecności adresata pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi. Konsekwencją przyjętego rozwiązania jest możliwość skutecznego doręczenia pisma procesowego skierowanego do strony postępowania - w przypadku nieobecności adresata – do rąk dorosłego domownika. Z niniejszego przepisu wynika jednocześnie domniemanie, że przekazanie pisma adresatowi następuje w dniu odbioru pisma przez dorosłego domownika.

W świetle powołanych wyżej przepisów należy zgodzić się ze stanowiskiem organu, że zaskarżona decyzja została prawidłowo doręczona C.B. w dniu 30 kwietnia 2012 r. Ostatni dzień trzydziestodniowego terminu do wniesienia skargi upływał zatem w dniu 30 maja 2012 r. Skarżący nadał natomiast skargę w polskim urzędzie pocztowym na adres organu w dniu 6 czerwca 2012 r. Oznacza to, że pomimo prawidłowego pouczenia zawartego w decyzji, skarga została złożona z uchybieniem trzydziestodniowego terminu, przewidzianego do jej wniesienia.

Z uwagi na powyższe, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach postanowił, jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...