• I SA/Wa 1097/12 - Postano...
  24.04.2024

I SA/Wa 1097/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2012-09-04

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Jolanta Dargas /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Dargas po rozpoznaniu w dniu 4 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi H. S. na uchwałę Zarządu Dzielnicy [...] z dnia [...] lutego 2012 r. Nr [...] w przedmiocie wyłączenia lokalu ze sprzedaży postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 kwietnia 2012 r. H. S. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na uchwałę Zarządu Dzielnicy [...] z dnia [...] lutego 2012 r. Nr [...] w przedmiocie wyłączenia ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nr [...] położonego w W. przy ul. [...].

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie z uwagi na niewyczerpanie przez skarżącą trybu odwoławczego określonego w art. 52 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi tj. wystąpienia do organu z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa.

Zarządzeniem z dnia 13 maja 2012 r. Sąd wezwał skarżącą do wskazania, czy przed wniesieniem skargi występowała do organu w trybie art. 52 § 4 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa.

W odpowiedzi z dnia 27 lipca 2012 r. skarżąca wskazała, że nie występował do organu z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa, gdyż nie wiedziała o takim obowiązku. Skarżąca podniosłą, że jest emerytką i nie stać jej na porady prawne. Dodatkowo skarżąca poinformował Sąd, że pismem z dnia [...] lipca 2012 r. wezwała Zarząd do usunięcia naruszenia prawa .

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Skarga podlega odrzuceniu.

Stosownie do treści art. 52 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 – dalej ppsa), skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie.

Zgodnie z § 4 art. 52 ppsa, w przypadku innych aktów, jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi i nie stanowi inaczej, należy również przed wniesieniem skargi do sądu wezwać na piśmie właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa.

Z kolei w myśl art. 53 § 2 ppsa, w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 4, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

W przedmiotowej sprawie skarga H. S. dotyczy uchwały Zarządu Dzielnicy [...] z dnia [...] lutego 2012 r. Nr [...] w sprawie skreślenia najmowanego przez skarżącą lokalu z listy mieszań przeznaczonych do sprzedaży.

Powyższe oznacza zatem, że zgodnie z art. 52 § 4 ppsa, po wydaniu zaskarżonej uchwały, ale jeszcze przed złożeniem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skarżąca winna wystąpić do organu z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa. Jak wynika z akt sprawy skarżąca, nie uczyniła tego.

Podkreślić przy tym należy, że bez znaczenia mają podnoszone przez skarżącą okoliczności, że po wniesieniu skargi do sądu administracyjnego tj. w dniu 27 lipca 2012 r., strona wystąpiła do organu z wezwaniem o którym mowa w 52 § 4 ppsa. Skarżąca złożyła je bowiem dopiero po wniesieniu skargi do sądu, a więc niezgodnie z zapisami art. 52 § 4 ppsa.

W tym stanie rzeczy, w związku z niewyczerpaniem trybu określonego w art. 52 § 4 ppsa, skargę na wymienioną uchwałę uznać należy za niedopuszczalną i odrzucić na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 ppsa.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...