• II SA/Gd 715/11 - Postano...
  29.03.2024

II SA/Gd 715/11

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
2012-09-19

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Dorota Jadwiszczok
Janina Guść /sprawozdawca/
Katarzyna Krzysztofowicz /przewodniczący/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant: Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 19 września 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie warunków zabudowy postanawia 1. odrzucić skargę, 2. nakazać zwrócić ze Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na rzecz skarżącej M. K. kwotę 100 (sto) złotych tytułem uiszczonego wpisu.

Uzasadnienie

II SA/Gd 715/11

Uzasadnienie

Prezydent Miasta wszczął, na wniosek A., postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla działki nr [[...]] przy ul. Ź. w G. dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego na usługę (szkolenia kulinarne, zajęcia służące poprawie kondycji fizycznej).

M. K. złożyła wniosek o zawieszenie tego postępowania na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. do czasu rozstrzygnięcia jej wniosku z dnia 11 kwietnia 2011 r. o wznowienie postępowania prowadzonego przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie zakończonej decyzją z dnia 6 listopada 2008 r. nr [[...]] o zatwierdzeniu zamiennego projektu budowlanego.

Prezydent Miasta, postanowieniem z dnia 10 maja 2011 r. nr [[...]], wydanym na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., odmówił zawieszenia postępowania. Organ stwierdził bowiem, że wnioskująca nie wykazała, że ewentualne wznowienie postępowania przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie zakończonej decyzją z dnia 6 listopada 2008 r. stanowi zagadnienie wstępne w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla przedmiotowej inwestycji.

M. K. w zażaleniu na powyższe postanowienie wniosła o jego uchylenie, zarzucając, że postanowienie to wydane zostało z naruszeniem art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. i art. 98 § 1 k.p.a. Odwołująca się wskazała, że rozstrzygnięcie w sprawie wznowienia postępowania w sprawie o zatwierdzenie zamiennego projektu budowlanego stanowi zagadnienie wstępne dla rozpatrywanego postępowania. W przypadku wznowienia postępowania w sprawie o zatwierdzenie zamiennego projektu budowlanego przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a w następstwie uchylenia na podstawie art. 151 § 1 k.p.a. decyzji o zatwierdzeniu zamiennego projektu budowlanego, automatycznie zostałaby wzruszona decyzja o dopuszczeniu do użytkowania obiektu budowlanego będącego przedmiotem niniejszego postępowania. Postępowanie o wydanie decyzji o ustalenie warunków zabudowy stałoby się wówczas bezprzedmiotowe.

Po rozpatrzeniu zażalenia, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, postanowieniem z dnia 28 czerwca 2011 r. nr [[...]], utrzymało w mocy postanowienie organu I instancji.

W ocenie organu odwoławczego w niniejszej sprawie nie zachodzi sytuacja, o której mowa w art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., zgodnie z którym organ administracji publicznej zawiesza postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Kwestia wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną z dnia 6 listopada 2008 r. nie stanowi zagadnienia wstępnego, bez rozstrzygnięcia którego wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego na usługę na działce nr [[...]] ul. Ź. w G., jest niemożliwe. Jednocześnie organ zauważył, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 9 maja 2011 r. odmówił wznowienia postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną z dnia 6 listopada 2008 r.

M. K. wniosła skargę na powyższe postanowienie, domagając się uchylenia zarówno postanowienia organu I jak i II instancji. W ocenie skarżącej postanowienia te wydane zostały z naruszeniem art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., poprzez uznanie, że rozpatrzenie wniosku o wznowienie postępowania przed Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w sprawie o zatwierdzenie zamiennego projektu budowlanego nie stanowi zagadnienia wstępnego w niniejszej sprawie oraz z naruszeniem art. 7 i 8 k.p.a., poprzez uznanie, że postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o odmowie wznowienia postępowania w sprawie o zatwierdzenie zamiennego projektu budowlanego podlega wykonaniu pomimo jego uchylenia przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia 7 czerwca 2011 r. nr [[...]].

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie, podtrzymując argumentację przedstawioną w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył co następuje:

Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) sąd orzeka w sprawach skarg na postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty.

Zaskarżone postanowienie nie rozstrzyga o istocie sprawy, ani nie kończy postępowania. W aktualnym stanie prawnym, na postanowienie to nie służy również zażalenie.

Art. 141 § 1 k.p.a. stanowi, że na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi. Art. 101 § 3 k.p.a. dotyczący zaskarżalności postanowień podejmowanych w szeroko pojętej kwestii zawieszenia postępowania stanowi, iż zażalenie przysługuje na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania albo odmowy podjęcia zawieszonego postępowania.

W toku postępowania związanego z zawieszeniem postępowania organ wydać może cztery rodzaje postanowień – o zawieszeniu postępowania, odmowie zawieszenia postępowania, podjęciu postępowania i odmowie podjęcia zawieszonego postępowania. Przepis art. 101 § 3 k.p.a. wymienia enumeratywnie dwa rodzaje zaskarżalnych postanowień – o zawieszeniu postępowania i odmowie podjęcia zawieszonego postępowania. Brak jest aktualnie podstaw do uznania, iż poza postanowieniami wymienionymi w treści przepisu, zaskarżeniu podlegają inne postanowienia w nim niewymienione, w szczególności, że pod pojęciem postanowienia o zawieszeniu postępowania ustawodawca rozumiał również postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania.

Przed zmianą kodeksu postępowania administracyjnego wprowadzona ustawą z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 6, poz. 18), która weszła w życie 11 kwietnia 2011 r. przepis ten miał następującą treść: na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania służy stronie zażalenie. Takie brzmienie przepisu uzasadniało interpretację, że zażalenie przysługuje na wszystkie rodzaje postanowień w przedmiocie zawieszenia postępowania. Obecnie brak jest podstaw do podobnej interpretacji treści art. 101 § 3 k.p.a.

Pogląd, że dodanie do dotychczas obowiązującej treści sformułowania "albo odmowy podjęcia zawieszonego postępowania" oznacza, że aktualnie zażalenie przysługuje na trzy postanowienia "w sprawie zawieszenia" z wyjątkiem postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania nie jest, w ocenie Sądu, przekonywujący. Jest on niezgodny z literalną jak i funkcjonalną wykładnią omawianego przepisu Wskazać należy, że w przypadku podjęcia zawieszonego postępowania jak i odmowy zawieszenia postępowania, postępowanie administracyjne jest kontynuowane. Organ wydając postanowienie zarówno o podjęciu, jak i odmowie zawieszenia postępowania ocenia, że nie istnieją przeszkody do dalszego prowadzenia postępowania administracyjnego. Prawidłowość takiego stanowiska organu będzie podlegać kontroli w razie zaskarżenie niekorzystnego dla strony orzeczenia odwołaniem. Brak możliwości zaskarżenia zażaleniem postanowień o podjęciu zawieszonego postępowania jak i odmowie zawieszenia postępowania wpływa na przyspieszenie biegu postępowania administracyjnego i odpowiada zasadzie szybkości postępowania administracyjnego sformułowanej w art. 12 k.p.a.

.Dodatkowo wskazać należy, że przyjęte w kodeksie postępowania administracyjnego po 10 kwietnia 2011 r. rozwiązanie kwestii zaskarżalności postanowień w przedmiocie zawieszenia postępowania jest analogiczne do unormowania przewidzianego w art. 194 § 1 pkt 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi regulującego dopuszczalność zażalenia w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Przepis ten stanowi, iż zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia, których przedmiotem jest zawieszenie postępowania i odmowa podjęcia zawieszonego postępowania. Na tle tego przepisu przyjmuje się, że zażalenie dopuszczalne jest jedynie na postanowienia wstrzymujące tok postępowania - o zawieszeniu i na postanowienie o odmowie podjęcia zawieszonego postępowania. Analogiczne brzmienie art. 101 § 3 k.p.a. uzasadnia obecnie taką samą jego wykładnię.

Podobne stanowisko na tle wprowadzonej przez ustawodawcę zmiany przepisu art. 101 § 3 k.p.a. wyrażone zostało w orzecznictwie sądowoadministracyjnym. (vide: postanowienia WSA w Białymstoku - z 29 września 2011 r. II SA/Bk 466/11 Lex 1122843 i z 21 lutego 2012 r. II SA/Bk 513/11, postanowienia WSA w Warszawie z 29 listopada 2011 r. II SA/Wa 2184/11 i z 22 marca 2012 r. V SA/Wa 270/12 i wyroki tego Sądu z 16 lutego 2012 r. IV SA/Wa 1822/11 i z 25 kwietnia 2012 r. VII SA/Wa 127/12, postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 30 maja 2012 r. sygn. II S.A./Gd112/12, postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 12 września 2012 r. II S.A./Gd 409/12 – wszystkie orzeczenie dostępne na stronie internetowej https://cbois.nsa.gov.pl).

Organ II instancji powinien był w niniejszej sprawie na podstawie art. 134 k.p.a. w związku z art. 144 k.p.a. stwierdzić niedopuszczalność wniesionego zażalenia. Wydane postanowienie jest wadliwe, w związku z unormowaniem art. 3 § 2 pkt 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w związku z art. 101 § 3 k.p.a., nie podlega ono jednak kontroli sądu administracyjnego.

Biorąc pod uwagę powyższe, Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 w związku z art. 3 § 2 pkt 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczono o zwrocie na rzecz skarżącej uiszczonego wpisu sądowego.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...