• I SA/Kr 1094/12 - Postano...
  19.04.2024

I SA/Kr 1094/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
2012-09-19

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Grażyna Firek /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

sygn. akt I SA/Kr 1094/12 Kraków, dnia 19 września 2012r. POSTANOWIENIE Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym : Przewodniczący: Sędzia WSA Grażyna Firek po rozpoznaniu w dniu 19 września 2012r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 11 maja 2012r., znak [....] w przedmiocie wymiaru łącznego zobowiązania pieniężnego za rok 2011 postanawia: skargę odrzucić.

Uzasadnienie

J.S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w Krakowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego

z dnia 11 maja 2012r., znak [...] w przedmiocie wymiaru łącznego zobowiązania pieniężnego za rok 2011. W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 31 lipca 2012r. wezwano skarżącego do usunięcia braków formalnych skargi poprzez podanie wartości przedmiotu sporu w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. W odpowiedzi na wezwanie J.S. wskazał, że jest ono dla niego niezrozumiałe, podniósł również zarzuty przeciwko zaskarżonej decyzji.

Stosownie do treści art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku- Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012r., poz. 270 - dalej p.p.s.a.) skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma

w postępowaniu sądowym. Zgodnie zaś z art. 215 § 1 p.p.s.a. w każdym piśmie, wszczynającym postępowanie sądowe w danej instancji należy podać wartość przedmiotu zaskarżenia, jeżeli od tej wartości zależy wysokość opłaty. Zależność taka będzie zachodziła zawsze wówczas, kiedy przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne, ponieważ wyłącznie w takiej sytuacji, w myśl art. 231 p.p.s.a., od skargi pobierany jest wpis stosunkowy, wyrażony jako procentowa część spornej należności. Nie wskazanie wartości przedmiotu zaskarżenia stanowi brak formalny skargi, obligujący przewodniczącego – w myśl art. 49 § 1 p.p.s.a.- do wezwania strony o jego uzupełnienie w terminie siedmiu dni. Konsekwencją nie uzupełnienia braków formalnych skargi jest- zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. odrzucenie skargi przez sąd, orzekający w takim wypadku postanowieniem na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.). Podanie wartości przedmiotu zaskarżenia, czyniące zadość przepisom p.p.s.a., musi polegać na wskazaniu konkretnej kwoty pieniężnej. Należy zatem uznać, że skarżący nie uzupełnił braku formalnego skargi, co musiało skutkować jej odrzuceniem.

Wobec powyższego Sąd orzekł jak w sentencji, za podstawę przyjmując art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...