• II SA/Ke 609/12 - Postano...
  25.04.2024

II SA/Ke 609/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach
2012-10-08

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Dorota Pędziwilk-Moskal /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Pędziwilk - Moskal po rozpoznaniu w dniu 8 października 2012r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy p o s t a n a w i a: I. odrzucić skargę, II. zwrócić z urzędu P.K. kwotę 500 (pięćset) złotych uiszczoną jako wpis sądowy.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy W. z dnia [...] znak: [...] w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie "Schroniska dla zwierząt" wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz zjazdu z drogi powiatowej nr 0178, nr ewid. 229 na teren działki nr ewid. 236/1, położonej w miejscowości P., gmina W.

Skargę na decyzję organu II instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach wniosła P.K.

Zarządzeniem z dnia 14 września 2012r., doręczonym przy pismach z tego samego dnia, tut. Sąd wezwał skarżącą do uzupełnienia braków skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego w kwocie 500 zł i nadesłanie 17 egzemplarzy odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych – w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Przedmiotowe pisma zostały doręczone P.K. w dniu 18 września 2012r.

W wyznaczonym terminie skarżąca uiściła na rachunek bankowy tut. Sądu wpis sądowy. Natomiast żądane odpisy skargi strona wysłała w dniu 24 września 2012r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (data wpływu – 25 września 2012r.), które w dniu 26 września 2012r. przekazało przedmiotowe pisma Sądowi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach zważył, co następuje:

Stosownie do treści art. 47 § 1 w związku z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r., poz. 270 – t.j.), zwanej dalej ustawą p.p.s.a., do skargi należy dołączyć jej odpisy dla doręczenia stronom. W tym miejscu wskazać należy, że w postępowaniu sądowoadministracyjnym stronami są nie tylko skarżący oraz organ, którego działanie jest przedmiotem skargi (art. 32 ustawy p.p.s.a.), ale także osoby, które brały udział w postępowaniu administracyjnym, a nie wniosły skargi, jeżeli wynik postępowania dotyczy ich interesu prawnego, czyli uczestnicy (art. 33 § 1 ustawy p.p.s.a.). Z uwagi na dyspozycję przepisu art. 12 ustawy p.p.s.a., zgodnie z którym ilekroć w niniejszej ustawie jest mowa o stronie rozumie się przez to również uczestnika postępowania, do uczestników stosuje się przepisy dotyczące strony.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy podkreślić należy, że uczestnikami przedmiotowego postępowania jest 17 osób – którym należy doręczyć odpisy skargi. Do złożenia przedmiotowych odpisów jako braku formalnego skargi zobowiązana jest – z uwagi na dyspozycję art. 47 § 1 ustawy p.p.s.a. - skarżąca, który inicjuje postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z dyspozycją art. 58 § 1 pkt 3 ustawy p.p.s.a. brak uzupełnienia w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi stanowi przesłankę do odrzucenia skargi. Jest to bowiem brak formalny tego rodzaju, że uniemożliwia nadanie sprawie biegu.

Odnosząc się do kwestii terminu, w jakim zostały złożone przez Patrycję Kasprzyk odpisy skargi, wskazać trzeba, że jakkolwiek zgodnie z art. 83 § 3 ustawy p.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu, to bezwzględnym warunkiem dochowania terminu jest prawidłowe określenie adresata przesyłki (por. postanowienie WSA w Warszawie z dnia 4.10.2011r., sygn. akt: IV SA/Wa 1444/11, Wspólnota 2011/43/48). Termin dokonania czynności w postępowaniu sądowym w formie pisma jest bowiem zachowany wówczas, gdy pismo zostało przed upływem terminu wniesione do właściwego sądu (por. postanowienie NSA z dnia 5.04.2006r., sygn. akt: II OZ 350/06, LEX nr 299481). W niniejszej sprawie, jakkolwiek strona wysłała żądane odpisy skargi w przedostatnim dniu do dokonania tej czynności (24 września 2012r.), to przesyłka ta została zaadresowana do organu niewłaściwego, to jest Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach (data wpływu – 25 września 2012r.). Organ ten niezwłocznie – w dniu 26 września 2012r. – przekazał przedmiotowe pisma Sądowi, składając je bezpośrednio na biurze podawczym. Ta ostatnia czynność nastąpiła jednakże jeden dzień po upływie 7 – dniowego terminu na przesłanie przedmiotowych odpisów, który należy liczyć od doręczenia skarżącej wezwania (18 września 2012r.). W tym zakresie należy wskazać, że w sytuacji, gdy – tak jak ma to miejsce w niniejszej sprawie – pismo zamiast do Sądu zostało mylnie skierowane przez stronę do niewłaściwego organu, o dokonanej czynności decyduje dopiero data nadania pisma pod właściwym adresem przez organ niewłaściwy, bądź bezpośrednie złożenie w siedzibie Sądu (por. postanowienie NSA z dnia 13 marca 2007r., sygn. akt: I FSK 344/06, LEX nr 802056).

Podkreślić przy tym trzeba, że określony w art. 54 § 1 ustawy p.p.s.a. tryb wnoszenia skargi do Sądu – za pośrednictwem organu którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi – nie znajduje zastosowania do pozostałych pism w postępowaniu sądowym.

Mając na uwadze powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach orzekł jak w sentencji postanowienia – na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy p.p.s.a..

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...