• II SA/Op 506/12 - Postano...
  26.04.2024

II SA/Op 506/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu
2012-11-12

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Jerzy Krupiński /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia NSA Jerzy Krupiński po rozpoznaniu w dniu 12 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R. N. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 2 sierpnia 2012r., nr [...] w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda Opolski, decyzją z dnia 2 sierpnia 2012 r., nr [...], utrzymał w mocy decyzję Starosty Oleskiego z dnia 25 czerwca 2012 r., nr [...] w sprawie utraty statusu osoby bezrobotnej przez R. N., z dniem 12 czerwca 2012 r.

Powyższa decyzja Wojewody Opolskiego wraz z pouczeniem o przysługujących środkach zaskarżenia oraz o sposobie i terminie ich wniesienia, przesłana została na adres skarżącego i doręczona R. N. – do rąk jego małżonki, w dniu 3 sierpnia 2012 r., o czym świadczy data i podpis w/w na zwrotnym potwierdzeniu odbioru decyzji. Z pouczenia zawartego w decyzji wynikało, że w przypadku kwestionowania zgodności decyzji z prawem, stronie przysługiwało prawo wniesienia skargi, za pośrednictwem Wojewody Opolskiego, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji.

Z powyższą decyzją nie zgodził się R. N., kierując do Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu, skargę opatrzoną datą 26 sierpnia 2012 r. Skarga ta, została nadana w placówce pocztowej operatora publicznego w dniu 30 sierpnia 2012 r., na adres Sądu Okręgowego w Opolu. Następnie Sąd ten, uznał się niewłaściwym do rozpoznania skargi i przekazał sprawę Wojewodzie Opolskiemu, postanowieniem z dnia [...], sygn. akt [...]. Na tej podstawie, skarga została przesłana do Wojewody Opolskiego przesyłką pocztową nadaną w dniu 26 września 2012 r. i doręczona organowi w dniu 1 października 2012 r.

W dniu 11 października 2012 r. skarga powyższa wraz z aktami administracyjnymi sprawy wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. W odpowiedzi na skargę Wojewoda Opolski odniósł się do zarzutów w niej zawartych, a także wniósł o jej odrzucenie wskazując, że została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 53 § 1 oraz art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), dalej: P.p.s.a., skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.

W orzecznictwie sądowoadministracyjnym utrwalony został pogląd, że wyrażona w przepisie art. 54 § 1 P.p.s.a. zasada wnoszenia skargi za pośrednictwem organu administracji publicznej oznacza, że w przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego, albo do organu administracji publicznej innego niż ten, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, sąd ten lub organ powinien przekazać skargę organowi, o którym mowa w § 1 wskazanego przepisu (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 września 2011 r., sygn. akt II FSK 1768/11, umieszczone w systemie komputerowym LEX pod nr 948934). W sytuacji takiej o zachowaniu terminu do wniesienia skargi nie decyduje data wniesienia skargi do sądu lub organu administracji publicznej, innego niż ten, którego działanie jest przedmiotem skargi, lecz data nadania skargi przez sąd lub organ niewłaściwy do organu właściwego.

W niniejszej sprawie, zaskarżona decyzja Wojewody Opolskiego została doręczona R. N. w dniu 3 sierpnia 2012 r. Ustalony w art. 53 § 1 P.p.s.a. trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi, liczony kalendarzowo, upłynął zatem w dniu 2 września 2012 r. Z uwagi jednak na fakt, iż ostatni dzień terminu był dniem ustawowo wolnym od pracy (niedziela), to stosownie do treści art. 83 § 2 P.p.s.a., za ostatni dzień terminu należało przyjąć następny dzień po tym dniu, czyli poniedziałek 3 września 2012 r.

Z akt sprawy wynika, że R. N. wniósł skargę przesyłką pocztową nadaną w dniu 30 sierpnia 2012 r., a zatem w ustawowym terminie trzydziestu dni. Skargę jednakże, pomimo prawidłowego pouczenia przez Wojewodę Opolskiego o sposobie i terminie wniesienia skargi, wniósł bezpośrednio do Sądu Okręgowego w Opolu, a nie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Stąd za datę wniesienia skargi w niniejszej sprawie należy uznać datę nadania skargi przez Sąd Okręgowy w Opolu do właściwego organu, tj. do Wojewody Opolskiego, co miało miejsce w dniu 26 września 2012 r., a więc po upływie ustawowego terminu, trzydziestu dni od dnia doręczenia kwestionowanej decyzji.

Skoro termin do wniesienia skargi upłynął w dniu 3 września 2012 r., a skarga została wniesiona w dniu 26 września 2012 r., to stwierdzić należało, iż uchybiony został termin warunkujący skuteczne wniesienie skargi do sądu administracyjnego.

Z powyższych względów, na zasadzie do art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., zgodnie z którym sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia, skargę R. N. należało odrzucić, co orzeczono, jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...