• III SA/Gl 1688/12 - Posta...
  25.04.2024

III SA/Gl 1688/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
2012-11-26

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Magdalena Jankiewicz /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług w kwestii wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi postanawia: przywrócić termin.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia [...] r. P. M. wezwany został do uiszczenia wpisu od skargi na decyzję z [...] r. nr [...]. w przedmiocie podatku od towarów i usług. Wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu [...] r. Przewidziany w nim siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upłynął bezskutecznie w dniu [...] r. Wpis uiszczono na rachunek Sądu w dniu [...] r.

Pismem datowanym na dzień [...] r. pełnomocnik skarżącego złożył wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu motywując to ciężką sytuacja rodzinną skarżącego. W uzasadnieniu podał, że małoletni syn skarżącego korzysta ze specjalistycznej opieki medycznej w związku ze stwierdzoną niepełnosprawnością a ojciec skarżącego przebywał w okresie od [...] r. w szpitalu z [...]. Do wniosku dołączono dokumentację medyczną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Jak stanowi art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270, zwanej dalej "P.p.s.a.") czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Zgodnie z 86 § 1 P.p.s.a. jeżeli strona nie dokonała czynności w postępowaniu sądowym w terminie bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu; postanowienie to może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Stosownie natomiast do art. 87 § 1 i 4 P.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana w terminie siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu; równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

W przedmiotowej sprawie wniosek strony skarżącej zasługuje na uwzględnienie.

We wniosku zostały podane dwie przyczyny uchybienia terminu w uiszczeniu wpisu – niepełnosprawność syna skarżącego i chorobę jego ojca. Obie te okoliczności uznać należy za niezawinione przez skarżącego. Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem wymaga przeorganizowania życia rodzinnego skarżącego a nagła i nieprzewidziana w momencie wnoszenia skargi choroba ojca również usprawiedliwia zaledwie jednodniową zwłokę w uiszczeniu wpisu. Zatem sytuację skarżącego uznać należy za wyjątkową i uzasadniającą – w świetle cytowanego wcześniej art. 86 § 1 P.p.s.a. – przywrócenie terminu.

W związku z powyższym Sąd, biorąc pod uwagę powyższe okoliczności faktyczne i prawne, na podstawie przytoczonych powyżej przepisów dokonił przywrócenia terminu.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...