• VII SA/Wa 428/12 - Postan...
  29.03.2024

VII SA/Wa 428/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2012-11-29

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Bożena Więch-Baranowska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bożena Więch-Baranowska po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku S. S. o przyznanie prawa pomocy w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego postanawia: przyznać skarżącemu S. S. prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie z obowiązku uiszczenia opłaty kancelaryjnej w wysokości 100 zł (sto złotych) za odpis orzeczenia z uzasadnieniem

Uzasadnienie

W dniu 6 listopada 2012 r. wpłynął do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy PPF, w którym S. S. wniósł o zwolnienie od opłaty kancelaryjnej za odpis orzeczenia z uzasadnieniem.

Wnioskodawca wskazał, iż ze względu na stan zdrowia, nie pracuje od dnia 1 września 2012 r. Podniósł, że wystąpił do ZUS w W. o przyznanie renty inwalidzkiej i oczekuje na komisję lekarską.

W nadesłanym formularzu wnioskodawca wskazał, że prowadzi gospodarstwo domowe wraz z żoną i synem. Podał, że wspólnie utrzymują się z dochodów w wysokości 2282 złotych. Majątek strony obejmuje dwa mieszkania o powierzchni 30,46 m2 oraz 30,76 m2. S. S. podniósł, iż ponosi koszty w wysokości 1450 złotych, w związku z zaciągniętym kredytem, 800 złotych za komorne plus media. Zaznaczył, iż uzyskuje pomoc od syna L. i córki E.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 243 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270, zwana dalej p.p.s.a.) prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania.

Zgodnie z art. 246 § 1 pkt 2 p.p.s.a. przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej w zakresie częściowym, następuje gdy osoba fizyczna wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Udzielenie stronie prawa pomocy w postępowaniu przed sądem administracyjnym jest formą jej dofinansowania z budżetu państwa i przez to powinno się sprowadzać do przypadków, w których zdobycie przez stronę środków na sfinansowanie udziału w postępowaniu sądowym jest rzeczywiście, obiektywnie niemożliwe (por. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Komentarz B. Dauter, B. Gruszczyński, A. Kabat, M. Niezgódka -Medek, wyd. Zakamycze 2005, s. 594). Instytucja przyznania prawa pomocy ma zatem charakter wyjątkowy i jest stosowana tylko w przypadkach osób charakteryzujących się trudną sytuacją materialną.

Sąd zważył, biorąc pod uwagę wysokość miesięcznych dochodów uzyskiwanych przez wnioskodawcę oraz ponoszonych wydatków, iż w chwili obecnej nie jest on w stanie ponieść wymaganych obecnie kosztów postępowania sądowego bez spowodowania uszczerbku w koniecznym utrzymaniu dla siebie i rodziny. W związku z powyższym przychylono się do jego wniosku o częściowe zwolnienie od kosztów sądowych i przyznano wnioskodawcy prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od opłaty kancelaryjnej w wysokości 100 złotych za odpis orzeczenia z uzasadnieniem.

Z powyższych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 246 § 1 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...