• II SA/Łd 709/13 - Postano...
  29.03.2024

II SA/Łd 709/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
2014-07-07

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Agnieszka Grosińska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi - Wydział II Agnieszka Grosińska po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku J.H. o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skarg B.C. i M.C. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji postanawia odmówić przyznania prawa pomocy. AG

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 14 stycznia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi odmówił dopuszczenia J.H. do udziału w sprawie ze skarg B.C. i M.C. w charakterze uczestnika postępowania. J.H. wniósł zażalenie na powyższe postanowienie, żądając jednocześnie zwolnienia od kosztów sądowych.

Jak wynika z oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach wnioskodawca pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z żoną i synem. Deklaruje osiąganie dochodów z tytułu emerytury w wysokości ok. 1500 złotych, posiada dom o powierzchni 199 mkw. W uzasadnieniu wniosku wnioskodawca podał, że z uwagi na trudności finansowe prosi o zwolnienie od kosztów od opłaty od zażalenia. W wykonaniu zarządzenia z dnia 6 czerwca 2014 r. wnioskodawca został wezwany do nadesłania dodatkowych informacji dotyczących sytuacji materialnej, m.in. wyciągów z rachunków bankowych, których wnioskodawca i jego żona są posiadaczami lub współposiadaczami za ostatnie 3 miesiące, informacji o zaciągniętych kredytach (dokładna wysokość zaciągniętych kredytów i miesięcznych rat), informacji o wysokości miesięcznych wydatków na utrzymanie siebie oraz rodziny, informacji o prowadzonej działalności gospodarczej (rodzaj działalności, wysokość miesięcznych dochodów, kopii deklaracji VAT za ostatnie 3 okresy rozliczeniowe), informacji o posiadanych składnikach majątku o wartości powyżej 3.000 euro (np. samochody osobowe, rok produkcji, wartość) oraz informacji o majątku i dochodach osiąganych przez żonę wnioskodawcy.

Pismo sądowe zawierają wezwanie zostało doręczone wnioskodawcy w dniu 11 czerwca 2014 r., jednak żądane informacje nie zostały nadesłane.

Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 243 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.) – dalej p.p.s.a., prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania. Jednocześnie ustawodawca w art. 246 § 1 p.p.s.a. uzależnił przyznanie prawa pomocy od wykazania przez stronę, że nie ma ona środków na poniesienie jakichkolwiek kosztów postępowania (przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym) lub że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym).

Przechodząc na grunt rozpoznawanej sprawy należy stwierdzić, że wniosek wnioskodawcy nie może zostać uwzględniony.

Ustawodawca uzależnił przyznanie prawa pomocy od wykazania, że wnioskodawca nie ma środków na poniesienie jakichkolwiek kosztów postępowania (przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym) lub że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym). Przechodząc na grunt rozpoznawanej sprawy należy stwierdzić, że rozpoznawany wniosek nie może zostać uwzględniony.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Oznacza to, iż zobowiązany był do wykazania, iż nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny. Przedstawione w oświadczeniu o stanie rodzinnym, majątku i dochodach informacje nie mogły być jednak uznane za wystarczające dla uwzględnienia żądania.

Otóż, w złożonym oświadczeniu wnioskodawca wskazał jako jedyne źródło utrzymania emeryturę w kwocie 1500 zł. Tymczasem jak jest wiadomym z urzędu (ze sprawy o sygn. akt II SA/Łd 895/10) wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (H.), posiada liczne kredyty (na budowę i domu i zakup samochodu). Powyższe musi mieć wpływ na jego sytuację finansową i zdolność uiszczenia opłat sądowych. Jednak brak ustosunkowania się do wezwania w trybie art. 255 p.p.s.a. powoduje, że rzeczywista sytuacja materialna wnioskodawcy nie może być wyjaśniona i poddana w ocenie pod kątem przesłanek przyznania prawa pomocy.

Wobec faktów znanych Referendarzowi z urzędu ze sprawy II SA/Łd 895/10 oświadczenie wnioskodawcy nie może zostać uznane za wiarygodne, co musi wywołać ten skutek, że wniosek nie może zostać uwzględniony.

Należy bowiem podkreślić, iż podejmując rozstrzygnięcie w przedmiocie przyznania prawa pomocy Referendarz sądowy orzeka w oparciu o informacje zawarte w złożonym oświadczeniu o stanie majątkowym i rodzinnym. Jeżeli natomiast dane zawarte w oświadczeniu są niekompletne bądź niewystarczające do oceny zdolności płatniczych strony, Referendarz sądowy ma prawo, w oparciu o art. 255 p.p.s.a., wezwać stronę do ich uzupełnienia, jak to miało miejsce w rozpoznawanej sprawie. Skoro mimo wezwania, wnioskodawca nie przedstawił wymaganych informacji, co spowodowało, iż sytuacja rodzinna i materialna nie mogła zostać oceniona. Brak aktywności w wykazaniu przesłanek przyznania prawa pomocy, znajdujący wyraz w niewykonaniu wezwania przesądzić musi o nieuwzględnieniu zgłoszonego żądania.

Wobec powyższego, na podstawie art. 246 § 1 pkt 2 w związku z art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a., orzeczono jak w postanowieniu.

AG

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...