• IV SA/Gl 337/13 - Postano...
  24.04.2024

IV SA/Gl 337/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
2013-04-18

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Tadeusz Michalik /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Tadeusz Michalik po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego postanawia : odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji

Uzasadnienie

Strona skarżąca pismem z dnia 25 lutego 2013 r. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r., Nr [...].

Jednocześnie strona skarżąca wystąpiła do sądu administracyjnego z wnioskiem o wstrzymanie wykonania zaskarżonego orzeczenia. Wniosek ten nie zawiera odrębnego uzasadnienia.

Stosownie do postanowień art. 61 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270) sąd administracyjny może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego orzeczenia, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Ustawodawca ograniczył prawo sądu administracyjnego do wstrzymania wykonania zaskarżonego orzeczenia jedynie do dwu wymienionych powyżej przesłanek i zadaniem sądu administracyjnego jest sprawdzenie czy w sytuacji skarżącego jedna z wymienionych przesłanek wstrzymania wykonania orzeczenia występuje.

Jak już wyżej wskazano, strona skarżąca nie uzasadniła złożonego wniosku. Zatem nie wykazała, iż w przedmiotowym przypadku zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Należy przy tym wskazać stronie skarżącej, iż na etapie wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji Sąd administracyjny nie rozstrzyga o jej legalności. Sąd dopiero w ramach merytorycznego rozpatrywania skargi dokona oceny, czy zaskarżone orzeczenie wydane zostało z naruszeniem prawa, czy też zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Innymi słowy, celem instytucji wstrzymania wykonania decyzji nie jest ocena legalności decyzji, czy ta została – jak wskazuje strona skarżąca –wydana z naruszeniem prawa.

Z tych przyczyn mając na uwadze postanowienia art. 61 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi należało orzec jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...