• II SA/Łd 1177/12 - Postan...
  25.04.2024

II SA/Łd 1177/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
2013-04-25

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Leszek Foryś /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Dnia 25 kwietnia 2013 roku Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi - Wydział II - Leszek Foryś po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2013 roku na posiedzeniu niejawnym wniosku I.M. o przyznanie prawa pomocy poprzez ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi I.M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr[...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji orzekającej o przyznaniu dodatków do zasiłku rodzinnego postanawia przyznać skarżącej prawo pomocy w zakresie dotyczącym zastępstwa prawnego poprzez ustanowienie adwokata lf

Uzasadnienie

II SA/Łd 1177/12

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę I.M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji orzekającej o przyznaniu dodatków do zasiłku rodzinnego. Następnie skarżąca zwróciła się do Sądu o ustanowienie jej adwokata.

Jak wynika ze złożonego oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach skarżąca prowadzi gospodarstwo domowe z mężem i trójką małoletnich dzieci. Najmłodszy, 6-letni syn jest niepełnosprawny. Rodzina utrzymuje się ze świadczeń rodzinnych z dodatkami oraz ze świadczenia z funduszu alimentacyjnego – w łącznej wysokości 1699 zł. Skarżąca nie wykazała żadnego majątku. Oświadczyła również, że nie zatrudnia i nie pozostaje w innym stosunku prawnym z adwokatem i radcą prawnym.

Referendarz sądowy zważył, co następuje:

Stosownie do przepisów art. 243 § 1 i art. 246 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270), dalej p.p.s.a., osobie fizycznej przyznaje się, na jej wniosek, prawo pomocy w zakresie częściowym, jeżeli wykaże, iż nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Wykazanie powyższych okoliczności powinno nastąpić poprzez złożenie stosownego oświadczenia obejmującego dokładne dane o stanie rodzinnym i majątkowym. Zgodnie zaś z art. 245 § 3 prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje m.in. tylko ustanowienie adwokata.

Mając na uwadze sytuację rodzinną oraz materialną, przedstawioną przez skarżącą, za uzasadnione należy uznać przyznanie wnioskodawczyni prawa pomocy poprzez ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika w osobie adwokata. Strona w sposób dostateczny wykazała, że zostały spełnione przesłanki, o których mowa w art. 246 § 1 pkt 2 p.p.s.a., o czym świadczy przede wszystkim sytuacja osobista i materialna, którą kształtują w znacznej mierze niewielkie dochody.

Wobec powyższego, działając na podstawie art. 246 § 1 pkt 2 i art. 245 § 3 oraz art. 258 § 1 i § 2 pkt 7 p.p.s.a., orzeczono jak w postanowieniu.

lf

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...