• VII SA/Wa 804/13 - Postan...
  29.03.2024

VII SA/Wa 804/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2013-06-12

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Justyna Wtulich /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy Justyna Wtulich Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku J. R. o przyznanie prawa pomocy w sprawie ze skargi J.R. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak : [...] w przedmiocie : odmowy wszczęcia postępowania w sprawie uchylenia lub zmiany postanowienia postanawia : przyznać J.R. prawo pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.

Uzasadnienie

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynął w dniu 14 maja 2013 r. (data stempla biura podawczego) uzupełniony przez wnioskodawcę formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy, w którym wniósł o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.

Z nadesłanego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy wynika, że wnioskodawca prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe i utrzymuje się z dochodu uzyskiwanego z tytułu wynajmu lokalu w wysokości 1.200,00 złotych brutto miesięcznie.

Wnioskodawca podał, że posiada dom o powierzchni 50 m ². Oświadczył, że miesięczny dochód przeznacza na podatek od nieruchomości w wysokości 400,00 złotych w skali roku oraz na opłaty za wodę w wysokości 15,00 złotych, energię elektryczną w wysokości 30,00 złotych, wywóz ścieków w wysokości 10,00 złotych oraz tytułem podatku od wynajmu lokalu do Urzędu Skarbowego w wysokości 216,00 złotych. Wnioskodawca wskazał, że miesięcznie przeznacza na zakup środków czystości kwotę 50,00 złotych, zakup ubrania w wysokości 100,00 złotych, zakup żywności w wysokości 450,00 złotych, na wydruki komputerowe, ksero, znaki pocztowe, materiały piśmienne w wysokości 100,00 złotych oraz na zakup opału w wysokości 200,00 złotych.

Zarządzeniem z dnia 21 maja 2013 r. wezwano wnioskodawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień dotyczących nadesłanego wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez podanie czy dochód uzyskiwany z tytułu wynajmu lokalu jest jedynym uzyskiwanym dochodem, czy też wnioskodawca uzyskuje także dochód z tytułu zatrudnienia, jeśli tak, należało podać jego wysokość. Zapytano wnioskodawcę, czy jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku, czy też ma przyznany zasiłek dla osób bezrobotnych, jeśli tak, należało wskazać jego wysokość oraz czy uzyskuje dochody z tytułu wykonywania prac dorywczych, sezonowych, z tytułu umów zlecenia, czy o dzieło, jeśli tak, należało wskazać wysokość uzyskiwanego dochodu oraz tytuł z którego jest on uzyskiwany. Wezwano wnioskodawcę do podania jaki posiada tytuł prawny do domu, który wskazał w formularzu o powierzchni 50 m ² (np. tytuł własności, spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu, najmu, itp.). Zwrócono się do wnioskodawcy z zapytaniem, czy otrzymuje pomoc od rodziny, organizacji społecznych lub państwowych, jeśli tak, należało wskazać od kogo, w jakiej wysokości lub formie. Ponadto, wezwano wnioskodawcę do nadesłania wyciągów z konta bankowego z dwóch ostatnich miesięcy, jeśli wnioskodawca posiada konto bankowe.

W dniu 4 czerwca 2013 r. (data stempla biura podawczego) do Sądu wpłynęły żądane dodatkowe wyjaśnienia.

Z nadesłanych do sprawy wyjaśnień wynika, że dochód uzyskiwany przez wnioskodawcę z tytułu najmu lokalu jest jego jedynym dochodem. Wnioskodawca oświadczył, że nie uzyskuje dochodu z tytułu zatrudnienia. Wyjaśnił, że jest osobą posiadającą status osoby poszukującej pracy z tego względu jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w H., jednak nie posiada prawa do zasiłku. Oświadczył, że nie uzyskuje żadnych dochodów z tytułu wykonywania prac dorywczych, sezonowych, z tytułu umów zlecenia, czy o dzieło. Wskazał, że jest właścicielem domu o powierzchni 50 m ² na podstawie aktu notarialnego z dnia [...]. Oznajmił, że nie otrzymuje żadnej pomocy od organizacji społecznych lub państwowych, a jedyną pomoc jaką otrzymuje od najbliższych z rodziny to ciepły posiłek w ciągu dnia. Wnioskodawca oświadczył, że nie posiada konta bankowego.

W niniejszej sprawie zważono, co następuje :

Przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) zwanej dalej p.p.s.a. przewidują możliwość przyznania stronom postępowania prawa pomocy. Prawo pomocy może być przyznane stronie w zakresie całkowitym (art. 245 § 2 p.p.s.a) lub częściowym (art. 245 § 3 p.p.s.a.), przy czym jego przyznanie uzależnione jest od spełnienia przez stronę ustawowo przewidzianych przesłanek. Zgodnie z art. 246 § 1 p.p.s.a. przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania (pkt 1), a w zakresie częściowym – gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (pkt 2).

W niniejszej sprawie wnioskodawca wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu.

Stosownie do treści art. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a. przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej w zakresie całkowitym dotyczącym w niniejszej sprawie zwolnienia z kosztów sądowych i ustanowienia adwokata z urzędu następuje, gdy wnioskodawca wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Z konstrukcji powołanego przepisu wynika, że ciężar udowodnienia istnienia okoliczności, które mogłyby stanowić podstawę przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie spoczywa na stronie.

Oceniając sytuację finansową wnioskodawcy uznano, że znajduje się w sytuacji finansowej uzasadniającej przyznanie mu prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Stwierdzono, że wnioskodawca utrzymujący się jedynie z niewielkiego dochodu uzyskiwanego z tytułu wynajmu lokalu w wysokości 980,00 złotych netto miesięcznie przy ponoszonych miesięcznych wydatkach związanych z utrzymaniem siebie oraz domu, nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów sądowych samodzielnie, jak również kosztów związanych z ustanowieniem profesjonalnego pełnomocnika z wyboru.

Z tego względu, przyznano wnioskodawcy prawo pomocy we wnioskowanym zakresie poprzez zwolnienie od kosztów sądowych w całości oraz ustanowienie adwokata.

Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 246 § 1 pkt 1 w związku z art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a. orzeczono, jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...