• VII SA/Wa 292/13 - Postan...
  20.04.2024

VII SA/Wa 292/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2013-06-13

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Krystyna Tomaszewska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Tomaszewska po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. K. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego postanawia odrzucić sprzeciw od postanowienia referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2013 r. w przedmiocie prawa pomocy

Uzasadnienie

Dnia 9 stycznia 2013 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (data stempla pocztowego), za pośrednictwem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wpłynęła skarga P. K., na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] , utrzymujące w mocy postanowienie własne z dnia [...] grudnia 2012 r., zawieszające z urzędu postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2007 r., utrzymującej w mocy decyzję własną z dnia [...] stycznia 2007 r., odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] października 2003 r., uchylającej decyzję Starosty [...] z dnia [...] sierpnia 2003 r., (udzielającej [...] S.A. pozwolenia na rozbiórkę dziewięciu budynków 1) garażu, 2) fabrycznego, 3) kuźni, 4) warsztatu mechanicznego, 5) biurowego, 6) magazynu B, 7) technicznego, 8) wiaty zabudowanej i kotłowni z podziemnym składem węgla, 9) gospodarczego, znajdujących się na działkach o nr ew. [...] przy ulicy [...], nr ew. [...] przy ulicy [...], nr ew. przy ulicy [...], nr ew. [...] przy ulicy [...], w obrębie [...] Miasta [...] w części dotyczącej pozwolenia na rozbiórkę budynku technicznego – oznaczonego w decyzji numerem 7 oraz wiaty i kotłowni – oznaczonych w decyzji numerem 8 i w tej części nakładającej obowiązek zgłoszenia – a w pozostałym zakresie utrzymującej decyzję w mocy.

w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego.

Zarządzeniem z dnia 11 lutego 2013 r. Przewodnicząca Wydziału VII wezwała skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 200 zł od skargi na wyżej opisane postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2012 r.

W dniu [...] marca 2013 r. (data stempla pocztowego) skarżący złożył na formularzu PPF wniosek o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata.

Zarządzeniem z dnia 11 marca 2013 r. wnioskodawca został wezwany do uzupełnienie wniosku o przyznanie prawa pomocy.

Postanowieniem z dnia 10 kwietnia 2013 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przyznał skarżącemu prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez ustanowienie adwokata oraz w pozostałym zakresie wniosek oddalił.

Odpis tego postanowienia został doręczony skarżącemu w dniu 16 kwietnia 2013 r.

Skarżący wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw od postanowienia referendarza sądowego z dnia 10 kwietnia 2013 r., jednakże wysłał go w dniu [...] kwietnia 2013 r. do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przekazał sprzeciw skarżącego w załączeniu do pisma z dnia [...] maja 2013 r., złożonym w dniu [...] maja 2013 r. na biurze podawczym Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zwaną dalej p.p.s.a., od postanowień referendarza sądowego, o których mowa w art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a. (postanowień co do przyznania lub odmowy przyznania prawa pomocy) strona może wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia, natomiast zgodnie z art. 259 § 2 p.p.s.a., sprzeciw wniesiony po terminie, sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy wynika, że postanowienia referendarza sądowego z dnia 10 kwietnia 2013 r. zostało doręczone skarżącemu w dniu 16 kwietnia 2013 r. Zatem termin ustawowy na wniesienie sprzeciwu upłynął w dniu 23 kwietnia 2013 r.

Skarżący został prawidłowo pouczony, iż na powyższe postanowienie przysługuje sprzeciw do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Sprzeciw wniesiony po terminie zostanie odrzucony.

Skarżący wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw od postanowienia referendarza sądowego z dnia 10 kwietnia 2013 r., jednakże wysłał go w dniu [...] kwietnia 2013 r. do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zamiast prawidłowo bezpośrednio do Sądu.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego pismo skarżącego złożył na biurze podawczym sądu w dniu [...] maja 2013 r. (data prezentaty Sądu).

W powyższych okoliczności Sąd uznał, iż sprzeciw skarżącego został wniesiony z uchybieniem ustawowego siedmiodniowego terminu, bowiem, tym konkretnym przypadku, datą wniesienia sprzeciwu jest data jego przekazania przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do Sądu.

Mając powyższe na względzie, na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a., Sąd postanowił jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...