• I SA/Kr 602/13 - Postanow...
  29.03.2024

I SA/Kr 602/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
2013-06-20

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Jarosław Wiśniewski /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Wiśniewski po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2013 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J.B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 19 lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych postanawia : - odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji -

Uzasadnienie

W skardze na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 19 lutego 2013 r., nr [...], w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, pełnomocnik J.B. zawarł wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji na zasadzie art. 61§3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "p.p.s.a."

Uzasadniając wniosek strona podała, że natychmiastowe wykonanie decyzji oznacza niebezpieczeństwo spowodowania dla skarżącego nieodwracalnych skutków, bowiem to z jego osobistego majątku byłyby egzekwowane sumy stanowiące zaległość podatkową spółki, której był członkiem zarządu. Nawet przy założeniu, że skarga odniesie pozytywny dla skarżącego skutek, to późniejsze odzyskanie tych środków od spółki przez skarżącego w ramach roszczeń regresowych będzie niemożliwe. Jeśli bowiem okaże się, zgodnie z twierdzeniami skargi, że spółka posiada majątek, z którego można prowadzić egzekucję, to kwoty te zostaną w całości przeznaczone na pokrycie zaległości publicznoprawnych spółki wobec Urzędu Skarbowego oraz ZUS, które to wierzytelności będą miały pierwszeństwo przed ewentualnymi wierzytelnościami regresowymi skarżącego. Oznacza to, że natychmiastowa egzekucja tych środków od skarżącego na podstawie zaskarżonej decyzji spowoduje nieodwracalne skutki dla majątku skarżącego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 61 § 3 zd. pierwsze p.p.s.a. po przekazaniu sądowi skargi, sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Z brzmienia powołanego przepisu wynika, że sąd może uwzględnić wniosek, gdy zachodzi co najmniej jedna z wymienionych przesłanek warunkujących wstrzymanie wykonania decyzji. Obowiązek przedstawienia okoliczności, które pozwolą sądowi na dokonanie oceny, czy spełnione są przesłanki określone w ww. przepisie spoczywa na wnioskodawcy. Dla wykazania, że zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, nie jest wystarczający sam wywód strony. Uzasadnienie wniosku powinno odnosić się do konkretnych okoliczności pozwalających na stwierdzenie, że wstrzymanie zaskarżonego aktu lub czynności jest w danej sprawie zasadne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podziela prezentowane w orzecznictwie stanowisko wskazujące, że strona jest zobligowana do wnikliwego przedstawienia argumentów i materiałów pozwalających sądowi na wszechstronną analizę przesłanek skorzystania z art. 61 § 3 p.p.s.a. (por. postanowienie NSA z dnia 6 lutego 2009 r., sygn. akt II FZ 39/09, LEX nr 489786). Możliwość udzielenia skarżącemu ochrony tymczasowej uzależniona jest zatem od uprawdopodobnienia niebezpieczeństwa wystąpienia wskazanych w przepisie skutków wykonania decyzji. Ponadto wniosek poparty zostać powinien stosownymi dokumentami potwierdzającymi okoliczność spełnienia ustawowych przesłanek wstrzymania wykonania decyzji.

Sąd zauważa, że sam fakt istnienia obowiązku wykonania decyzji nie może stanowić przesłanki motywującej wniosek o wstrzymanie jej wykonania. Konieczność zapłaty podatku i związane z tym uszczuplenie majątku podatnika są zwykłym następstwem takiej decyzji. Obowiązkiem wnioskodawcy było uprawdopodobnienie, że na skutek uiszczenia podatku grozi mu szkoda, której rozmiary przekraczają zwykłe następstwa zapłaty, bądź też, że do odwrócenia skutku realizacji zaskarżonej decyzji nie wystarczy zwrot wyegzekwowanej należności wraz z odsetkami. Sąd uznał w związku z tym, że brak jest uzasadnienia dla wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Jeszcze raz należy podkreślić, że ogólne wskazanie grożącego skarżącemu ryzyka, pozbawia Sąd możliwości weryfikacji wniosku, polegającej na zbadaniu, czy wykonanie decyzji może rodzić niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodować trudne do odwrócenia skutku dla skarżącego. Sąd rozpatrujący niniejszą sprawę podziela w pełni pogląd wyrażony w postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 października 2010 r., sygn. akt I FZ 389/10, www.orzeczenia.nsa.gov.pl, w którym stwierdzono, że wywieranie skutków finansowych dla strony jest normalną konsekwencją egzekucji administracyjnej. Nie jest to więc sytuacja, która sama z siebie uzasadnia zastosowanie wyjątkowego rozwiązania prawnego, jakim jest ochrona tymczasowa w postępowaniu sądowoadministracyjnym, bowiem wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji nie służy zabezpieczeniu strony przed jakimikolwiek skutkami egzekucji, lecz jedynie przed takimi, których ewentualne wygranie sporu sądowego by nie naprawiło. Należy podkreślić, że w razie wygrania sporu z organami podatkowymi skarżący będzie mógł domagać się od nich zwrotu wyegzekwowanego świadczenia pieniężnego, jako nienależnego.

Mając na uwadze ww. okoliczności, działając na zasadzie art. 61§3 p.p.s.a. Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...