• III SA/Gl 693/13 - Postan...
  29.03.2024

III SA/Gl 693/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
2013-06-25

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Małgorzata Jużków /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w sprawie ze skargi A. N. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego (postanowienia o stwierdzeniu uchybienia terminowi do wniesienia odwołania oraz odmowie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania) w kwestii wniosku skarżącego o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od postanowienia referendarza sądowego w przedmiocie prawa pomocy postanawia: przywrócić termin do złożenia sprzeciwu. 1 2 3

Uzasadnienie

Postanowieniem z 13 maja 2013 r. referendarz sądowy odmówił A.N. przyznania prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Postanowienie to zostało doręczone w dniu [...] r. W dniu [...]r. (data nadania w urzędzie pocztowym) skarżący złożył sprzeciw od ww. orzeczenia wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego złożenia. W uzasadnieniu wniosku podniósł, że z uwagi na swój stan zdrowia nie był w stanie złożyć sprzeciwu z przyczyn odeń niezależnych do dnia [...]r., kiedy to poczuł się lepiej. Na dowód załączył do wniosku opinię sądowo – lekarską z [...]r. wystawioną na potrzeby sprawy karnej, stwierdzającą niezdolność wnioskodawcy do osobistego udziału w postępowaniu przed sądem na okres 3 miesięcy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 86 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu

przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – zwanej dalej p.p.s.a jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym. Stosownie do art. 87 § 1 i 2 p.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 4 p.p.s.a.)

Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy podkreślić należy, że skarżący spełnia przesłanki przywrócenia terminu w myśl wskazanych powyżej przepisów. Siedmiodniowy termin do złożenia sprzeciwu, przewidziany w art. 259 § 1 p.p.s.a. upłynął bezskutecznie w dniu [...]r. (środa). Skarżący złożył wniosek z zachowaniem terminu określonego w art. 87 § 1 p.p.s.a., gdyż Sąd dał wiarę jego oświadczeniu, że złe samopoczucie będące przyczyną uchybienia terminu ustało w dniu [...]r. Dochował też czynności, dla której był wymagany termin, tj. złożył sprzeciw. Natomiast odnosząc się do stanu zdrowia skarżącego, stanowiącego przyczynę uchybienia terminowi podkreślić należy, że z załączonej dokumentacji wynika, że w istocie problemy zdrowotne wnioskodawcy mają poważny charakter i uniemożliwiały mu wniesienie sprzeciwu w wymaganym terminie.

W tej sytuacji, mając na uwadze podniesione wyżej okoliczności Wojewódzki Sąd Administracyjny, działając na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a. dokonał przywrócenia terminu.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...