• I SA/Sz 551/13 - Postanow...
  24.04.2024

I SA/Sz 551/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
2013-06-25

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Joanna Wojciechowska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Sędzia WSA – Joanna Wojciechowska po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku G B o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji oraz decyzji organu I instancji w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego nr [...] z dnia [...]r. w przedmiocie podatku akcyzowego p o s t a n a w i a: wstrzymać wykonanie decyzji Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...]

Uzasadnienie

Skarżący G B wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego nr [...] z dnia [...]r. określającą zobowiązanie w podatku akcyzowym w kwocie [...]zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...] rok produkcji 2005.

Wraz ze skargą, złożył wniosek o wstrzymanie wykonania w całości zaskarżonej decyzji Dyrektora Izby Celnej oraz decyzji organu I instancji.

Uzasadniając ww. wniosek skarżący wskazał, że z uwagi na przedmiot postępowania oraz możliwość wszczęcia w stosunku do skarżącego postępowania egzekucyjnego, zachodzi niebezpieczeństwo nie tylko wyrządzenia skarżącemu znacznej szkody, ale również niebezpieczeństwo trudnych do odwrócenia skutków.

Skarżący podniósł w uzasadnieniu wniosku, że z uwagi na wysokość naliczonego zobowiązania podatkowego będzie zmuszony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i faktycznie zostanie pozbawiony jakichkolwiek środków pozwalających kontynuować działalność gospodarczą, co w konsekwencji doprowadzi do utraty przez stronę skarżącą jedynego źródła utrzymania rodziny. Skarżący utraci też przez to choćby potencjalną możliwość osiągnięcia zysku z prowadzonej działalności, aby w przyszłości dokonać spełnienia zobowiązania podatkowego. Podano również we wniosku, że skarżący w okresie ostatnich trzech miesięcy uzyskał dochód w wysokości [...]zł (przychody [...]koszty [...]zł), co potwierdza dołączona do wniosku kopia wydruku z księgi podatkowej przedsiębiorcy B G, HAP, z informacją Biura Rachunkowego [...], C z dnia 8 maja 2013 r.– k. 14).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 61 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., zwanej dalej: p.p.s.a.), wniesienie skargi do sądu administracyjnego nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności. Stosownie zaś do art. 61 § 3 p.p.s.a., po przekazaniu sądowi skargi, sąd może, na wniosek skarżącego, wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego aktu w całości lub części, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków (...). Odmowa wstrzymania wykonania aktu lub czynności przez organ nie pozbawia skarżącego złożenia wniosku do sądu. Dotyczy to także aktów wydanych lub podjętych we wszystkich postępowaniach.

Z powyższego wynika, że wniosek ten dotyczy wstrzymania zaskarżonej decyzji, bowiem ona jak ostateczna podlega wykonaniu, dlatego też Sąd rozpoznał wniosek skarżącego jedynie w tym zakresie.

Podkreślić należy, iż wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu jest formą ochrony tymczasowej dla skarżącego, który powinien liczyć się z tym, że w razie prawomocnego oddalenia skargi, będzie zobowiązany do zapłaty przedmiotowego podatku.

Na podstawie przytoczonych przepisów uznać należy, że ciężar uzasadnienia tego wniosku spoczywa na wnioskodawcy. Wnioskodawca powinien wykazać, że wykonanie zaskarżonych przez niego aktów lub czynności organu administracji, spowoduje wyrządzenie znacznej szkody lub trudne do odwrócenia skutki. Z opisanym obowiązkiem wnioskodawcy wiąże się powinność Sądu do dokonania wszechstronnej i rzetelnej oceny okoliczności, wskazanych we wniosku. Natomiast przesłanki, jakimi powinien kierować się sąd przy rozstrzyganiu wniosku o wstrzymanie wykonania, zostały w sposób wyczerpujący określone w art. 61 § 3 p.p.s.a.

Według Sądu, okoliczności wskazane przez skarżącego uzasadniają udzielenie mu ochrony tymczasowej. Nie budzi bowiem wątpliwości, że egzekwowanie kwoty [...]zł przy uwzględnieniu rozmiarów dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiącej wg oświadczenia jedyne źródło utrzymania rodziny, niesie ze sobą ryzyko wyrządzenia skarżącemu znacznej szkody, albowiem stwarza realne ryzyko ogłoszenia upadłości.

W ocenie Sądu, skarżący wykazał, że w sprawie zachodzą okoliczności, które uprawdopodabniają, że wykonanie zaskarżonej decyzji spowoduje wyrządzenie znacznej szkody lub trudne do odwrócenia skutki.

W tej sytuacji, Sąd na podstawie przepisów art. 61 § 3 i § 5 p.p.s.a., postanowił orzec jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...