• I OZ 524/13 - Postanowien...
  19.04.2024

I OZ 524/13

Postanowienie
Naczelny Sąd Administracyjny
2013-06-26

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Elżbieta Kremer /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Kremer po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia pełnomocnika J. W. – adwokata P. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 8 maja 2013 r., sygn. akt II SA/Rz 1105/12 odrzucające wniosek o przywrócenie terminu do sporządzenia opinii prawnej o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi J. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...] października 2012 r., Nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zwrotu należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie postanowieniem z dnia 8 maja 2013 r. odrzucił wniosek pełnomocnika J. W. – adwokata P. B. o przywrócenie terminu do sporządzenia opinii prawnej o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej.

Postanowienie zapadło na tle następującego stanu faktycznego:

Wyrokiem z dnia 29 stycznia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę J. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...] października 2012 r. w przedmiocie zobowiązania do zwrotu należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego. Wyrok wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu w dniu [...] lutego 2013 r. Następnie w dniu [...] marca 2013 r. (data wpływu do sądu) skarżący zwrócił się z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia adwokata.

Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 12 marca 2013 r. zostało przyznane skarżącemu prawo pomocy obejmujące ustanowienie adwokata. Na pełnomocnika został wyznaczony adwokat P. B.

W dniu [...] kwietnia 2011r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym) adwokat P. B. złożył wniosek o przywrócenie terminu do sporządzenia opinii prawnej o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej od ww. wyroku WSA w Rzeszowie, jednocześnie przedkładając taką opinię prawną. W uzasadnieniu tego pisma pełnomocnik wskazał, że termin na wniesienie skargi kasacyjnej upłynął w dniu [...] marca 2013 r. tj. następnego dnia po zawiadomieniu go, że został wyznaczony pełnomocnikiem z urzędu. Podał, że opinia prawna, jako alternatywna skardze kasacyjnej, sporządzona z uchybieniem terminu przewidzianego dla skargi kasacyjnej, nie ma mocy prawnej. Termin trzydziestodniowy przewidziany dla sporządzenia skargi kasacyjnej ma zastosowanie również do opinii prawnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił wniosek pełnomocnika, wskazując na art. 86 § 1 oraz art. 88 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: p.p.s.a.). Sąd wskazał, że taki wniosek jest niedopuszczalny, gdyż przepisy ustawy nie przewidują żadnego terminu do sporządzenia tego dokumentu. Data sporządzenia i złożenia tej opinii nie wpływa na sytuację procesową strony pociągając za sobą ujemne skutki.

Na to postanowienie skarżący złożył zażalenie, zaskarżając je w całości i zarzucając mu naruszenie art. 86 § 1 p.p.s.a. w zw. z art. 177 § 1 p.p.s.a. poprzez odrzucenie jego wniosku. Wniósł o zmianę tego postanowienia poprzez przywrócenie terminu do sporządzenia opinii, względnie o uchylenie tego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu wskazał, że sporządzenie opinii prawnej po terminie jest równoznaczne z brakiem udzielenia pomocy prawnej skarżącemu.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 177 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Ustawodawca natomiast ani w tej ustawie ani w żadnym innym akcie prawnym nie przewidział terminu prawa procesowego na sporządzenie opinii prawnej o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej. Samodzielne więc jego dotworzenie byłoby zbyt daleko idącą analogią w stosunku do skargi kasacyjnej. Charakter bowiem oraz skutki prawne skargi kasacyjnej i opinii prawnej o braku podstaw do jej wniesienia jest odmienny.

Przywróceniu - stosownie do art. 86 § 1 p.p.s.a. - podlegają jedynie terminy procesowe, a więc istnienie takiego terminu, któremu strona może następnie uchybić, jest koniczną przesłanką do przywrócenia terminu. Ponadto dodać należy, iż stosownie do treści art. 86 § 2 p.p.s.a. przywrócenie terminu jest niedopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie powoduje dla strony ujemnych skutków w zakresie postępowania sądowego. Data sporządzenia, czy też złożenia opinii, nie wpływa na sytuację procesową strony. Istotne jest, że skarga kasacyjna nie zostanie wniesiona, co z kolei skutkuje uprawomocnieniem się orzeczenia sądu I instancji, bez względu na datę złożenia opinii o bezzasadności wniesienia skargi kasacyjnej. O tym czy wyrok sądu I instancji stanie się prawomocny nie decyduje też złożenie w sądzie powyższej opinii (nawet przed upływem terminu do wniesienia skargi kasacyjnej), lecz upływ czasu w jakim można wnieść środek odwoławczy (por. m.in. orzeczenia o sygn. akt: IV SA/Wr 136/12, II SA/Wa 2733/11, II SAB/Gl 51/11, IV SA/Po 344/10). Orzecznictwo interpretuje tę kwestię w zasadzie jednolicie.

Skoro zatem termin ten nie jest przewidziany, nie można wnosić o jego przywrócenie.

Trafnie zatem sąd odrzucił wniosek pełnomocnika.

Wobec powyższego, Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 184 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 1 i 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...